Seylon çayı nedir ve seylan çayı nasıl demlenir? Seylan çayı faydaları

Günümüzde çok fazla bilinen seylon çayı, çay tiryakilerinin adeta vazgeçilmezi. Uzak Doğu’nun mistik topraklarından ülkemize ulaşan bu çay, hem lezzeti hem de faydaları ile tadan herkesi kendine hayran bırakıyor. Peki seylan çayı nedir ve nasıl demlenir? Seylan çayının tarihi nereden geliyor? İşte merak edilen soruların yanıtı:

Sri Lanka'nın dünyaca ünlü içeceği olan seylon çayı, yetiştirildiği koşullara göre lezzetini ve kokusunu kazanıyor. Şekersiz olarak diğer çaylara göre daha kolay içildiği için sıklıkla tercih edilen seylan çayı, farklı çayların elde edilmesine de katkıda bulunuyor. Farklı damak tatlarına hitap eden çay yaprakları low, mid ve high grown olarak adlandırılır. Low ve mid grown demlediğinizde, koyu renkli bir görünüm ile sert bir içime sahip iken, high grown daha açık rengi ve aromatik bir tadı vardır. Çayın hafif narencine notaları ve tam tadı, yetiştiği bölgenin özel çevresel koşullarından kaynaklanıyor. Mükemmel bir antioksidan kaynağı ve bu bileşenler oksidatif hücre hasarına engel olmaya yardımcı olan seylan çayı hakkında bir araştırma yapıldı. Araştırmalar antioksidanların sağlıkta merkezi bir rol oynadıklarını ve kanser, diyabet, kalp hastalıkları gibi kronik rahatsızlıklara karşı koruma sağlayabileceklerini gösteriyorlar.

  • 240 kişi ile yapılan bir çalışmada, denekler 12 hafta boyunca yeşil çay ekstresi tüketmişler ve beden ağırlığında, bel çevresinde ve yağ kütlesinde ciddi bir azalma ortaya çıkmış. Bir diğer çalışmada ise 6472 kişi değerlendirmeye alınmış ve sıcak çay tüketiminin daha düşük bel çevresi ve daha düşük beden kitle endeksi değerleri ile ilişkili olduğu görülmüş.

İngiliz sütlü çay nedir? İngiliz çayı nasıl yapılır? Evde İngiliz çayı yapımının püf noktalarıİLİŞKİLİ HABERİngiliz sütlü çay nedir? İngiliz çayı nasıl yapılır? Evde İngiliz çayı yapımının püf noktaları

SEYLAN ÇAYI NASIL DEMLENİR?

Öncelikle suyun kaynatılması ile başlayın. Kaynattığınız suyu demliğe döktükten sonra 15-20 dakika boyunca demlenmesini beklemelisiniz. Demleme sürenizi damak tadınıza göre uzatabilir ya da kısaltabilirsiniz. Şeker kullanmayarak çayınızın gerçek lezzetine erişebilirsiniz. Ayrıca, kullanmadığınız çayı uygun koşullarda saklamak da oldukça önemlidir. Seylan çayını seramik bir kaba koyarak, kuru ve serin bir yerde, 30 derece ve altında muhafaza etmeniz uzun süre kullanım sağlar.    

SEYLAN ÇAYI NASIL MUHAFAZA EDİLİR?

tıpkı öteki gıda maddeleri gibi, uygun olmayan koşullarda saklandığında bozulabilir. Bu nedenle seylan çayını nasıl muhafaza ettiğiniz de çok önemli. Çay paketini kuru ve serin bir yerde tütün. Çayı muhafaza ettiğiniz ortam 30 derecenin altında bir oda sıcaklığına sahip olmalıdır. Eğer bir kısmı tezgahta dursun, elimin altında olsun diyorsanız; seramik ve ağzı iyi kapanan bir kap içerisinde, hatta dilerseniz buzdolabında saklayabilirsiniz.

Busenur Karakaya Yasemin.com - Yayın Koordinatörü ve İçerik Sorumlusu
Yasemin - Busenur Karakaya

Editör Hakkında

2015 yılında Kanal 7 Medya Grubu'nun Haber7.com bünyesinde stajyerlik yaptı. 2016 yılında Haber7.com Kurumsal İletişim Sorumlusu olarak mesleğe ilk adımını atarak sonrasında İçerik Editörü ve Sosyal Medya Uzmanı olarak görev aldı. 2018 yılında yeni kurulan Yasemin.com Kadın Sitesinde önce SEO editörü sonrasında Haber Şefi olarak görev yaptı. 2021 yılında Yasemin.com'un Yayın Koordinatörü ve İçerik Sorumluluğu ünvanını alarak çalışmalarına devam ediyor.

BİR YORUM YAPIN 0