Adana ciğer nasıl yapılır? En kolay Adana ciğer yapmanın püf noktaları

Zengin mutfağı ve kebap geleneğiyle ünlü kentin tarihi dokusu içinde yer alan Adana'nın meşhur çarşısındaki ciğer adeta yok satıyor. Saatlerce kuyruk olunan Adana ciğerini sizler de yapmak isterseniz mutlaka hazırladığımız tarifimizi deneyebilirsiniz.

Kebap kenti Adana'nın tarihi Kazancılar Çarşısı'ndaki gün ağarırken ciğer kebabıyla kahvaltı yapma geleneği, 100 yılı aşkındır sürüyor. Adana'da vatandaşlar, sabahın ilk ışıklarıyla gittikleri Ciğerciler Sokağı'nda geleneksel kahvaltı masasındaki zeytin, peynir ve reçel gibi ürünler yerine bol acılı ciğer kebabı yiyor, çay yerine şalgam suyu içiyor.  Ocaklardan yükselen duman ve kebap kokuları, tarihi bölgeyi kaplarken, ustaların 'zırh' ile doğrama yaptıkları sırada ortaya çıkan ve adeta müzik ritmini anımsatan sesler ise kebaba şölen havası katıyor.  Evinizde bu müthiş sokak lezzetini denemek isterseniz Adana ciğer tarifi haberimizde. 

Uykuluk nasıl yapılır? Uykuluk hayvanın neresidir? Mis gibi şifa olan uykuluk tarifiİLİŞKİLİ HABERUykuluk nasıl yapılır? Uykuluk hayvanın neresidir? Mis gibi şifa olan uykuluk tarifi

ADANA CİĞER TARİFİ:

MALZEMELER

750 gram kuzu ciğeri
500 gram kuyruk yağı
Tuz
8 adet şiş

Pide ekmek

YAPILIŞI

Ciğeri doğrayın sonra süzgece koyarak kanının akması için iyice yıkayın.

Bir yandan doğranmış ufak ufak ciğerleri ve kuyruk yağını tuzlayın.

Şişlere dizmeye başlayın önce kuyruk yağı sonra iki veya üç adet ciğer sonra bir kuyruk yağı dizerek bu şekil devam edin hepsi bittikten sonra mangalda pişirin.

Sakatat nedir? Sakatat nasıl yapılır? Sakatat çeşitleri nelerdir?İLİŞKİLİ HABERSakatat nedir? Sakatat nasıl yapılır? Sakatat çeşitleri nelerdir?

Pişirirken acılı ekmek istiyorsanız bir kaseye pul biber ve yaz karıştırıp pidenize sürün ve mangalda pişen ciğerleri pidelerinize sıkın.

Dilerseniz sofranıza pul biber ve kimyon koyup yerken ciğerinizin üzerine serpip yiyebilirsiniz.

Afiyet olsun...

BİR YORUM YAPIN 0