Nohut mayası nedir ve nasıl yapılır? Nohut mayası ne işe yarar?

07 Ekim 2020, 08:16
Nohut mayası nedir ve nasıl yapılır? Nohut mayası ne işe yarar?

Trakya mutfağında yaygın olan nohut mayası son zamanlarda en çok merak edilenler arasındadır. Az dayanıklı bir maya türü olan ve doğru sıcaklıkta saklanması gereken nohut mayasını sizler de evde deneyebilirsiniz. Nasıl mı? Nohut mayasının en kolay yapımı bugünkü yazımızda bulabilirsiniz.

Hazır mayaların mutfaklara girmesi ile neredeyse adını bile duymadığımız nohut mayası, faydaları ve doğallığı ile yeniden mutfakların gözdesi olmaya aday haline geldi.  Ekmeklerin ve yoğurdun geleneksel malzemesi olarak tanınan nohut mayası, temelde nohutun üzerine su, un ve tuz eklenerek fermantasyon sürecine tabi tutulması ile hazırlanan bir mayadır. Ekşi mayaya nazaran daha az dayanıklı olsa da ondan farklı bir kokuya ve tada sahip olduğu için ''tatlı maya'' olarak da bilinir. Hazır mayalardan farklı olarak nohut mayası ekmeğin daha uzun süre taze kalmasını sağlar, gereğinden fazla kabarmasını da engeller. Aynı şekilde yoğurdun da daha hızlı mayalanmasını sağlar. Anadolu mutfağının mihenk taşlarından biri olan nohut mayasının tarifini sizlerle paylaşıyoruz.

Nohuttan aldığı hafif tatlımsı tadı ile halk arasında tatlı maya olarak da anılan nohut mayası tarifi herkes tarafından bilinmeyebilir. 

NOHUT MAYASI NASIL YAPILIR?

En az bir gece önceden nohutların üç ya da dört parça olacak şekilde kalın taneler halinde ezilmesi ile maya yapımına başlanır.

Büyük parçalar halinde ezilen nohutlar, cam kavanoza alınır ve üzerine unla birlikte tuz eklenir.

Malzemelerin üzerine 2 bardak su eklenir.

Tüm malzemeler dikkatlice karıştırılır.

Sonrasında ise maya, 40 ila 50 derece arasında beklemeye bırakılır. Mayanın tutması için sıcaklığın çok fazla düşüp çıkmamasına dikkat etmek gerekir.

Ertesi gün ise köpüren ve kabaran mayanın nohutları süzülerek köpüklü kısmı kullanılabilir.

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar