Cennet hurmasından reçel nasıl yapılır? En kolay Trabzon hurması reçeli tarifi

Görünüşü ilk bakışta domatese benzeyen ancak lezzet olarak çok farklı cennet hurması diğer bir tabirle Trabzon hurması sağlığa olan faydalarıyla uzmanların sık sık önerdiği besinlerden biridir. Cennet hurmasının faydalarından yararlanmak isterseniz tatlı, kurultulmuş hali ya da reçel olarak sofralarınıza getirebilirsiniz. Sizlere bugün cennet hurması reçelinin en kolay tarifini veriyoruz.

Cennet hurması, ülkemizde Trabzon hurması olarak da bilinmektedir. Birçok hastalığa iyi geldiği belirtilen cennet hurmasının insan sağlığına faydaları da bir hayli çoktur. Lif açısından zengin bir içeriğe haiz sarı veya turuncu renklerdeki cennet hurması tazesi kadar kurusu ile de tüketimi tercih edilen yiyeceklerin başında geliyor. Çeşitli şekillerde tüketilebilmesi kullanım alanını genişleten faktörler arasında. Türkiye’de 1920 yılından sonra tanınmaya ve yetiştirilmeye başlamıştır. Üreticiler bu faydalı besinin daha çok kitleye ulaşması ve sağlıklı bir yaşam sürmesi için; cennet hurmasının kuru ve yaş halini tüketiciye ulaştırmaktadır. Tadıldığında damaklarda farklı bir his uyandıran, bazı kişilerin dilinde hafif bir uyuşma hissi oluşturan cennet hurması çeşitli şekillerde tüketilebilir. Cennet hurmasını daha uzun bir süre içinde tüketmek için reçel yapabilirsiniz. 

Trabzon (Cennet) hurmasının faydaları nelerdir? Cennet hurması nasıl tüketilir?İLİŞKİLİ HABERTrabzon (Cennet) hurmasının faydaları nelerdir? Cennet hurması nasıl tüketilir?

  • Reçel haline gelen cennet hurması, kahvaltılarınızı tatlandıran detaylardan biri olabilir. Cennet hurması reçeli hazırlayarak elinizdeki cennet hurmalarını sağlıklı bir şekilde değerlendirmiş olursunuz. Sıcacık ekmekle buluşan cennet hurması reçeli, güne başlarken damakları tatlandıracak.

PEKİ CENNET HURMASINDAN REÇEL NASIL YAPILIR?


CENNET HURMASI REÇELİ TARİFİ:

MALZEMELER

1 kilo gram cennet hurması
2 su bardağı toz şeker
1 su bardağı su
1/4 taze limon suyu

Trabzon (Cennet) hurmasının faydaları nelerdir? Cennet hurması nasıl tüketilir?İLİŞKİLİ HABERTrabzon (Cennet) hurmasının faydaları nelerdir? Cennet hurması nasıl tüketilir?

YAPILIŞI

Cennet hurmalarını yıkayıp dilimleyin.

Üzerine toz şekeri ilave edip kabın ağzını kapatıp buzdolabında geceden sabaha kadar bekletin.

Daha sonra üzerine meyvenin kıvamına göre bir iki su bardağı su ilave edin.

Tencereye alıp orta ateşte yarım saat ile kırk dakika arasında pişirin.

Ara sıra karıştırıp üzerindeki köpüklerini alın.

Ocağınız orta ateş olsun, yüksek ateşte pişirmeyin.

Ocaktan indirmeye yakın limon suyu sıkıp beş dakika daha kaynatıp sıcak sıcak kavanoza alıp kapağını kapatıp ters çevirin.

Böylelikle uzun süre saklamak isterseniz saklayabilirsiniz.

Hemen tüketmek isterseniz buzdolabında saklayıp tüketebilirsiniz.

Afiyet olsun...

Busenur Karakaya Yasemin.com - Yayın Koordinatörü ve İçerik Sorumlusu
Yasemin - Busenur Karakaya

Editör Hakkında

2015 yılında Kanal 7 Medya Grubu'nun Haber7.com bünyesinde stajyerlik yaptı. 2016 yılında Haber7.com Kurumsal İletişim Sorumlusu olarak mesleğe ilk adımını atarak sonrasında İçerik Editörü ve Sosyal Medya Uzmanı olarak görev aldı. 2018 yılında yeni kurulan Yasemin.com Kadın Sitesinde önce SEO editörü sonrasında Haber Şefi olarak görev yaptı. 2021 yılında Yasemin.com'un Yayın Koordinatörü ve İçerik Sorumluluğu ünvanını alarak çalışmalarına devam ediyor.

BİR YORUM YAPIN 0