Bisk nedir ve Bisk ne için kullanılır? Klasik Bisque nasıl yapılır?

15 Mart 2021, 13:34
Bisk nedir ve Bisk  ne için kullanılır? Klasik Bisque nasıl yapılır?

Aslında Bisque kelimesi ilk görüşte size de çağrıştırdığı gibi bisküvi kelimesinden geliyor. Fransızca sözlükleri karıştırırsanız kelimenin kuru ekmek anlamına geldiğini göreceksiniz. Bisque tekniğinin ortaya çıkışı Fransızların çorbayı kalınlaştırmak için kuru ekmek kullanmalarına dayanıyor. Şimdilerde yemek programlarında çok sık kullanılan Bisk diğer bir isimle Bisque hakkında merak edilen soruları yanıtladık.

Bisque, klasik olarak gerilmiş bir kabuklu et suyuna dayanan, pürüzsüz, kremsi, çok terbiyeli bir Fransız çorbasıdır. Istakoz, kerevit, yengeç, karides veya kerevitlerden yapılabilir. Tavuk yanında, bisque en popüler deniz mahsulleri çorbalarından biridir. Genellikle çöpe giden malzemeleri en iyi ve lezzetli şekilde değerlendirmeyi başaran Fransızlar, gastronomi kültürünün bir parçası olarak, çoğumuzun yüzüne bakmadığı ürünlerden harika reçeteler çıkarırlar. Bugün sizlere vereceğimiz Bisque/Bisk tarifi de tam olarak bunlardan bir tanesi. Deniz ürünlerinin her türlüsünü seven birisiyseniz eğer, bu lezzetli tarife karşı koyamayacaksınız! Karides Bisk yapım tekniği ve püf noktaları nelerdir?

  • Karides Bisk, dünya literatüründe büyük bir öneme sahiptir.
  • Umami lezzetini kendisinde tamamen barındıran çok lezzetli bir sostur. Genellikle deniz ürünleri ile kullanılır.
  • Karides etinden, karidesin kafasındaki sıvı çok daha lezizdir. Buradaki amaç karides kafalarını ezerek içerisindeki sıvıyı çıkartıp ek olarak malzemeler ekleyerek en leziz hale getirmektir.

KARİDES BİSK TARİFİ:

MALZEMELER

300 g Pınar Tereyağı
300 g karides kafa
5 g sarımsak
5 g worcestershire sos
20 g limon suyu
10 g tuz
4 g isot
0.5 g paprika

Karides nasıl temizlenir ve ayıklanır? Karidesi evde pişirme yöntemleri! Karides tavaİLİŞKİLİ HABERKarides nasıl temizlenir ve ayıklanır? Karidesi evde pişirme yöntemleri! Karides tava

YAPILIŞI

Tereyağını düşük ısıda eritin (kaynatırsanız veya çok ısı gösterirseniz sosu kesecektir.)

Karides kafalarını ekleyip tokmak yardımıyla kafaları iyice ezin.

Daha sonra süzerek thermomıx veya blender yardımıyla pürüzsüz kıvam alana kadar çekin.

Karides turşusu nasıl yapılır? Karidesten enfes turşu tarifiİLİŞKİLİ HABERKarides turşusu nasıl yapılır? Karidesten enfes turşu tarifiArdından geri kalan malzemeleri ekleyip yine makinadan pürüzsüz kıvam alana kadar çekin.

Hazır olan sosu süzüp buzdolabında dinlendirin.

Servis anında çok fazla ısıtmadan 55-60°C’de servis edebilirsiniz.

Afiyet olsun...

  • Sunum tabağında; Karides bisk sos, İskenderun karides, maydanoz yağı ve pancarlı lahana turşusu bulunmaktadır. Yanında da süt mısır tozlu bulgur pişisi yer almaktadır.
Pinterest'te Paylaş
Yorumlar