Çilek saplarını sakın çöpe atmayın! Tam mevsiminde yapılan çilek sirkesi tarifi

Çürümeye yakın, kurutulmuş ya da dondurulmuş çileklerle birçok lezzetli yiyecekler yapıyoruz. Peki çilek saplarından hiç sirke yapımını denediniz mi? Oldukça kolay olan çilek sirkesi yöntemini evde doğal bir şekilde yapabilirsiniz. Basit olan çilek sirkesini salata çeşitlerinde de gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Peki faydalı olan çilek sirkesi nasıl yapılır?

Taze taze tükettiğimiz kırmızı görüntüsüyle iştah kabartan çilek, sofralık taze tüketimi yanı sıra; marmelat, reçel, pestil ve meyve suyu yapımlarında kullanılmaktadır. Peki bunların dışında size çilek sirkesinden bahsetsek. Yapılışı ve sirke şeklinde sunuluşuyla farklı şifa özelliklerinin ön plana çıktığı çileğin, sirke şeklinde kullanımı son dönemlerde sıkça tercih ediliyor. Özellikle çöpe attığımız sap kısmından elde edilen çilek sirkesini aktarlarda da bulmak mümkün. Fakat doğal ve evde kendi ellerinizde yapacağınız çilek sirkesinin tarifine gelin birlikte bakalım.

Çilek nasıl yıkanır? Çileği bu şekilde yemek iltihaba neden oluyor! Çileği temizleme yöntemleriİLİŞKİLİ HABERÇilek nasıl yıkanır? Çileği bu şekilde yemek iltihaba neden oluyor! Çileği temizleme yöntemleri

ÇİLEK SİRKESİ TARİFİ:

MALZEMELER

500 gram çileğin sapları
2 su bardağı beyaz üzüm sirkesi
 

YAPILIŞI

Çilek saplarını orta boy bir kavanoza doldurun ve üzerine sirkeyi dökün.

Hazırladığınız sirkeyi ağzı kapalı şekilde serin, kuru ve karanlık bir yerde 10 gün bekletin.

Hazır olan sirkeyi süzün ve şişeye aktarın.

Sirkenizi serin ve karanlık bir yerde saklayın.

Afiyet olsun...

Betül Fırat Yasemin.com - Editör
Yasemin - Betül Fırat

Editör Hakkında

Üsküdar Üniversitesi Yeni Medya ve Gazetecilik bölümünden 2022 yılında mezun oldu. Eğitim hayatı boyunca fotoğrafçılık ve sosyal medya alanlarında görev aldıktan sonra internet haberciliğine başladı. Kariyer hayatına Kanal 7 Medya Grubu bünyesinde yer alan Yasemin.com sitesinde Editör olarak görev devam etmektedir.

BİR YORUM YAPIN 0