Karadeniz yöresinin tescillenen lezzeti! Ordu karalahana çorbası

Karadeniz yöresine ait olan "Pancar çorbası" olarak bilinen fakat "Ordu karalahana çorbası" olarak anılan çorba coğrafi işaret aldı. Tescillenen Ordu karalahana çorbası pazarlanacak alanının artması ve ticaretinden daha fazla gelir sağlanması bekleniyor.

Ordu mutfağının vazgeçilmezleri arasında olan ve halk arasında pancar çorbası olarak anılan 'Ordu karalahana çorbası' Büyükşehir Belediyesi’nin girişimleri ile coğrafi işaretli ürün olarak tescillendi. Çorbanın da tescillenmesi ile birlikte Orduda ürün tescillenen ürün sayısı 18'e yükseldi.

Karalahana çorbası tescillendi

Karalahana çorbası tescillendi

Karalahana çorbası tescillenirken  şu bilgiler paylaşıldı:

"Çorba, karalahana, kuru soğan, su, mısır unu, barbunya, haşlanmış tane mısır kullanılarak Ordu ilinde üretilen yemektir. Ordu karalahana çorbasının üretiminde isteğe bağlı havuç, patates, 2 sarımsak, bulgur, mısır yarması ve pirinç bileşenlerinden 1 veya 2'si ile baharatlardan toz kırmızıbiber, pul kırmızıbiber ve acı biber kullanılabilir. Çorbanın servisi sıcak olarak ve yanında isteğe bağlı mısır ekmeğiyle yapılır. Karalahana coğrafi sınırda pancar olarak da adlandırıldığı için Ordu pancar çorbası ve Ordu karalahana isimlerinin ikisi de kullanılır."

Ordu karalahana çorbası tescillendi

Ordu karalahana çorbası tescillendi

Betül Fırat Yasemin.com - Editör
Yasemin - Betül Fırat

Editör Hakkında

Üsküdar Üniversitesi Yeni Medya ve Gazetecilik bölümünden 2022 yılında mezun oldu. Eğitim hayatı boyunca fotoğrafçılık ve sosyal medya alanlarında görev aldıktan sonra internet haberciliğine başladı. Kariyer hayatına Kanal 7 Medya Grubu bünyesinde yer alan Yasemin.com sitesinde Editör olarak görev devam etmektedir.

BİR YORUM YAPIN 0