Bebekleri tuzla yıkamak zararlı mı? Yenidoğan bebek tuzlama adeti nereden geliyor?

12 Şubat 2020, 07:46
Bebekleri tuzla yıkamak zararlı mı? Yenidoğan bebek tuzlama adeti nereden geliyor?

Eski dönemlerden beri sıklıkla uygulanan adetlerden biri de Yenidoğan bebeğin tuzlanmasıdır. Ancak, siz siz olun sakın bebeğinizi tuzlamayın! Aksi takdirde bebeğiniz bu tuzlama işinden zarar görebilir. Peki bebekleri tuzlamak neden zararlı? Yeni doğan bebek tuzlanır mı? Yenidoğan tuzlama adeti nereden geliyor, tarihçesi nedir? Bebek tuzlamanın dinimizde yeri var mı? Bebeklere banyo nasıl yaptırılmalı?

Kulaktan dolma bilgilerle hareket ederek geçmişten günümüze kadar uzanan ancak bebekler için sakıncalı bir davranış olan 'Yeni doğan tuzlaması', özellikle de Anadolu'da hala uygulanmaya devam ediyor. Bebeğin kırkı çıktıktan sonra kırk banyosunda ya da ilk banyosunda uygulanan tuzlama işlemindeki asıl amaç, terinin kokmasını önlemek. Doğumun hemen sonrasında tuzlanarak yıkanan bebeğin bir daha asla ter kokmayacağına inanılarak yola çıkılan bu harekette nice zararlı sonuçlar görülebilir. Halbuki bebeklerin cildi biz yetişkinlere göre çok daha hassas olduğu için cildin tuzu emmesiyle sonuçlanan bebeklerde beyin kanaması görülebilmekte, hatta sırf bu adetten dolayı bebekler ölüme kadar gidebilmektedir.

BEBEKLER NEDEN TUZLANIR? BEBEK TUZLAMA ADETİNDE Kİ AMAÇ NEDİR?

bebeklere banyo nasıl yaptırılır

Ter kokusunun gitmesi için tuzlu suda yıkama gibi yanlış yöntemler yerine pamuğu çok hafif tuzlu su ile koltuk altlarına doğru silin. Silerken cilde fazla temas etmesine kesinlikle izin vermemeniz gerekir. Bu bebeğin hassas cildini tahriş edebilir. Bebeğinizin kokmaması için ev ısısı bebeğe uyacak koşullarda olarak iki günde bir banyo yapılmalı ve bebek mümkün oldukça temiz olmalıdır. Ter bezlerinin kokmasın sebebi ise sağlıksız ve yanlış beslenme sonrasında ortaya çıkar. Bu nedenle mümkün oldukça bebek ilk 6 ay kadar anne sütü ile beslenmeli ve ek gıdalar için acele edilmemelidir.

Sağlıklı bir bebek yetiştirmek için bebeğinize zarar veren her şeyden kaçının. En önemlisi doğruluğu olmayan ve kanıtlanmayan sözler ile hareket etmemek olacaktır. Bu bebeğin dengesini altüst eder.

BEBEK TUZLAMA DİNİMİZDE VAR MIDIR? YENİ DOĞAN BEBEK TUZLANIR MI?

Yenidoğan bebek tuzlanır mı? Bebek tuzlama

Daha çok Anadolu'nun kırsal kesimlerinde uygulanan yeni doğan tuzlama işlemi ile alakalı dini açıdan bir bağlantı olup olmadığını merak edenler için bulmuş olunan hadis-i şerif, ayet ya da emir görülmemiştir. Dolayısıyla dini inancımızda göre bebek tuzlamanın yeri olmadığı söylenebilir. Ancak adet gereği yeni doğan bebek tuzlaması yapan kimseler devamında görülebilecek olan riskli durumları da göz ardı etmemelidir. Biz yetişkinlere göre çok daha narin ve hassas olan bebeklerde tuz tahrişe sebep olur.

Tuzla ovularak yıkanan bebeklerde bazı yaraların oluştuğuna değinen uzmanlar, kandaki tuzun artmasına bağlı sıvı kaybının görülebileceğine işaret ediyor.

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
15 Yorum Var
 • Trk 1 ay önce Şikayet Et
  Tuzlama derken bunlar bebeği iki üç saat tuzun içine yatırmaktan bahsediyor galiba. Bir kişi tuzla ovalar, bir kişide hemen arkasından suyu döker olur biter. Çok fazla bekletirsen gider elbet bebek (difüzyon-osmoz meselesi )
  Cevapla
 • taha 1 ay önce Şikayet Et
  yahu neyi kötü bunun bizde halen yapılıyor hiçde zarar görmedik atalarımızdan iyimi bilecekler tıp gelişti insan ömrü kısaldı
  Cevapla
 • hasan 1 ay önce Şikayet Et
  Tuz insan vücudunun en zararları maddesidir doktor gözetiminden şaşmadınız sürece tuzmuş yok zeytin yağı hepsi yalan doktorlardan başka kimseye inanmayın diyorum benim düşüncem çünkü daha dün yanımdaki arkadaşım doktordan tansiyon ve böbreklerden konusunda uyarı uyarı alıp ilaç tedavisine başlandı
  Cevapla
 • yunus 1 ay önce Şikayet Et
  bilmeden konuşuyorlar bebek tuzlama diye bir şeyi korkunç gibi göstermeye çalışılıyor. Sizin girdiğiniz deniz den daha tehlikesiz. o zaman denize de girmeyin. Her şeyi tıp biliyor. Eskiden tıp gelişmedi ama 80-100 yaşına kadar yaşıyordu atalarımız tıp gelişti 60-70 geçemez oldu ve acılar çekerek. Her şeye de tıpı sokar oldunuz ya her şeyide tıp biliyor algısı. Karşı değiliz ama olması gereken yerde tıp lazım her şeyide tıp biliyor diyemeyiz. Yanlış bildikleri pek çok şeyler de var
  Cevapla
 • Orhan Resmi 1 ay önce Şikayet Et
  Rafine tuzla yaparsanız olur tabii rafine olmamış kaya tuzu ile yapılması gerekli doğal kaya tuzu hiçbir şeye zarar vermez. Her tuz bir değildir rafine tuz sadece zehirdir temizlikte mikrop öldürmede bire birdir. Ter kokmasın diye değil çok terlemesin diye de yapılır. İnsan teri tuzlu değil midir tuz neden zarar versin tenin PH seviyesini dengeler. Dinde yok diye adetlerimizi mi terk edeceğiz, saçmalık.
  Cevapla
Yorumların Tümünü Okuyun