Bebeklerde aft yaralarını geçiren doğal kürler

23 Mayıs 2019, 08:10
Bebeklerde aft yaralarını geçiren doğal kürler

Bebeklik döneminde anne ve babaların en çok karşılaştıkları manzara ağız içerisinde çıkan yaralardır. Ağız içinde çıkan aft yaralarını bebeklerde en hızlı ve etkili şekilde geçiren doğal yöntemleri sizler için araştırdık. Peki bebeklerde aft yaralarının belirtileri neler? Bebeklerde aft yarasına en iyi ne gelir? Karbonat aft yaralarını geçirir mi? Bebeklerde ağız içi yaraların geçmesi için ne yapılmalı? Bebeklerde ağız yaralarını geçirmeye yönelik tüm detaylar...

Yetişkinlerde sıklıkla görülen ağız yaralarından bir tanesi de beyaz renkli geçmesi zor olan aftlardır. Bu aftlar yalnızca yetişkinlerde meydana gelmeyip bebeklerde de rahatsızlık veren bir yara çeşididir. Çoğunlukla dudak ve yanakların iç kısmında ya da dilin altında oluşan aftlar, hafifi ağrılı olabileceği için bebeğinizi iyi hissettirmenin yollarını arayabilirsiniz. Kendi ihtiyaçlarını dile getiremeyen ve bunun için de aslında ağlayarak rahatsızlığını belli etmeye çalışan bebeğinizin ağzında beyaz yara varsa evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz en doğal tarifli tedavi yöntemlerini sizler için araştırdık.

BEBEKLERDE AĞIZ YARALARI İÇİN EN İŞE YARAR ÇÖZÜMLER İÇİN TIKLAYIN

Bebeklerde aft yaraları nasıl geçer

BEBEKLERDEKİ AFT BELİRTİLERİ NELER?

- Emzirme dönemindeki bir annenin bebeğinde aft yarasını fark etmesinin en belirgin ayrımı sütü emmekte güçlük çekmesi ve zor beslenmesidir.

- Aft yarasının görülmesiyle beraber salya artışı ve ateşlenme durumu görülür. 

- B12 vitamini, demir ve folik asit eksikliği nedeniyle ağız ve çevresinde yara oluşma ihtimali daha fazladır. Bu vitamin eksikliğinin önlenmesi için ekstra besin takviyesi uygulanmalıdır. Doktorunuza sormadan kendi başınıza takviye uygulamayınız.

- Durduk yere huysuzluk çıkartarak rahatsızlıklarını belli etmeye çalışırlar

BEBEKLERDEKİ AFTLAR NASIL GEÇER?

bebeklerde ağız yaraları

1- KARBONAT

Ağız yaralarına karşı oldukça etkili olduğu bilinen karbonat, kuvvetli bir tedavi malzemesidir. Kaynatılmış bir bardak suyun içine 1 çay kaşığı kadar karbonat ekleyin. Temiz ve ince bir bezi parmağınıza sarıp karışıma batırın ve aft olan bölgeye sürün. Karbonat hem acısını alacak hem de iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

2- BAL

1 yaşından küçük bebeklerin beslenmesi için sakıncalı olan bal, aft yaralarını geçirimekte etkilidir. Eğer çocuğunuz 1 yaşından büyükse aft yarası olan bölgeye bir miktar bal sürüp şifa bulmasını sağlayabilirsiniz.

3- ZERDEÇAL VE BAL

Yine 1 yaşından büyük olan çocuklar için uygulanabilecek olan bu yöntemde zerdeçal ve balı karıştırıp yaralı bölgeye sürerseniz aft yarası geçecektir.

4- SİRKE

Su ile seyreltilmiş bir sirkeyi yaralı bölgeye uygularsanız mikropların ölmesini sağlayabilirsiniz. Ancak burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta sirkenin tamamen organik olmasıdır.

NOT: Doktorunuza sormadan bebeğinizde uygulamayınız.

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
1 Yorum Var
  • Zehra Akiş 2 ay önce Şikayet Et
    Benim 2. buçuk yasinda kizimin agiz içerisinde sari toburcuklar çikmis fungostatin sürersem bisakincasi olurmu
    Cevapla