Bebekler için pratik yoğurt nasıl yapılır? Yoğurt mayalama püf noktası

07 Mayıs 2019, 07:45
Bebekler için pratik yoğurt nasıl yapılır? Yoğurt mayalama püf noktası

Sağlık açısından çok faydalı olan yoğurt tüketimi en az yetişkinlerde olduğu kadar bebeklik ve çocukluk döneminde de son derece önemlidir. Bizde bebeğinizin bu nimetten yararlanabilmesi için onlara yoğurdu nasıl vermeniz gerektiğini ve bebeğinize uygun yoğurdu nasıl yapabileceğinizi düzenledik. Bebeklerde yoğurt tüketiminin faydaları ve ev yapımı bebek yoğurdu tarifi...

Annelerin ek gıdaya geçiş aşamasında öncelikli olarak tercih ettiği besinlerden birisi yoğurttur. Bağırsaklardaki iyi bakterilerin sayısını arttırmada ve kalsiyum depolamada etkili olan yoğurt, alerjik reaksiyonlar gösterebileceği için bebeklerde inek ya da keçi sütü alerjisinin olup olmadığı tespit edilmelidir. Eğer bebekte herhangi bir alerji belirtisi görülmemişse yoğurda başlamasında bir sakınca yoktur.

BEBEKLERE YOĞURDU SEVDİREN EN LEZZETLİ MEYVELİ YOĞURT TARİFLERİ İÇİN TIKLAYIN

bebekler için yoğurt yapımı

BEBEK YOĞURDU NASIL YAPILIR?

Süt sorunu yaşamayan annelerin kendi sütlerinden yoğurt yapabileceği gibi keçi sütü, inek sütü veya devam sütü kullanarak da yoğurtlarını yapabilir. Dışarıdan açık bir şekilde işlem görmeyen sütler enfeksiyonlara açık olduğundan dolayı bebekler için kesinlikle tavsiye edilmiyor. Bu nedenle güvenilir markalı cam şişelerdeki organik sütlerin tercih edilmesi daha doğru olacaktır.

Tek porsiyon olarak mayalanan yoğurdun sade bir şekilde tüketilmesi önerilir. Ancak bebeğiniz yoğurdu tek başına yemeyi sevmiyorsa içine bazı kurutulmuş meyveleri ekleyerek aroma verebilirsiniz. Tatlandırmak amacıyla dahi olsa 12 aydan küçük bebeklerde kesinlikle şeker ve bal tüketilmemesi gerekiyor. Her gün 1 çay bardağı kadar yoğurt verebilirsiniz. Bebeğiniz için 1 çay bardağı ölçüsünün fazla olduğunu düşünüyorsanız daha az tüketmesini sağlayabilirsiniz.

bebek yoğurdu

YOĞURT NASIL MAYALANIR?

Malzemeler:

- Yarım kilo süt

- 1 çorba kaşığı yoğurt

Yapılışı: 

Sütü kaynattıktan sonra yukarıda belirtilen yoğurt miktarını ekleyin. 6 saat boyunca hareket ettirmeden ılık bir sıcaklıkta bekletin.

bebekler için yoğurdun faydaları

YOĞURDUN BEBEKLERE FAYDALARI NELER?

- Bağırsaklarda bağışıklık sistemine uyarıcı bir etkide bulunan yoğurt, bebekleri ishal rahatsızlığına karşı korur.

- Sindirim problemlerine karşı oldukça etkilidir.

- Bazı bakteri türlerine göre antibiyotik etkisi gösterir.

- Kemik ve diş gelişimine yardımcı olur.

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar