Bebeklerde alerjiye ne iyi gelir, belirtileri neler? Bebeklerde alerji yapan besinler...

16 Mayıs 2019, 15:05
Bebeklerde alerjiye ne iyi gelir, belirtileri neler? Bebeklerde alerji yapan besinler...

Anne ve babaların günümüzde bebekleriyle ilgili karşılaştıkları problemlerden birisi de besin alerjisidir. Bebeklik döneminde görülen besin alerjisine karşı alabileceğiniz önlemlerle alerji riskini en aza indirebilirsiniz. Mesela bu besinlerden uzak durarak! Peki hangi gıdalar bebeklerde alerji yapar? Bebeklerde alerji nasıl anlaşılır? Ek gıda döneminde besin alerjisiyle ilgili bilinmesi gereken tüm bilgiler...

Dışarıda bulunan çeşitli bakteri ve virüs gibi hastalık yapan maddelere karşı vücudu koruyan bağışıklık sistemi biz yetişkinlere göre bebeklerde daha güçsüz ve zayıftır. Dolayısıyla ekstra dikkat edilmesi gereken bebek sağlığında anne ve babalar, bebeklerinde sağlıklı ve doğru beslenmeye oldukça dikkat etmelidir. Çevremizdeki her şey her bebekte aynı etkiyi bırakmaz iken bazıları polen, besin, evcil hayvan gibi etkenlere karşı alerjik olabilir. Vücut üzerinde alerji oluşumunu harekete geçiren bu gibi durumlar tıp literatüründe 'alerjen' olarak nitelendirilir.

BEBEKLERDE ALERJİ NASIL ANLAŞILIR, BELİRTİLERİ NELER?

bebeklerde besin alerjisi belirtileri

Bebeklerde bazı besinlere karşı kendini gösteren aşırı hassasiyet besin alerjisinin en belirgin özelliğidir. Genellikle süt ve süt ürünleri tarzındaki yoğurt gibi gıdalar bebeklerde alerjiye sebep olurken bu esnada vücutta döküntüler, kusma, kabızlık ve ishal gibi sorunlar oluşur.

Alerjiden dolayı gözlerde küçülme, yanma, burunda ve gözde akıntı görülür. İlk altı aylık dönemde bebeklerde görülen besin alerjisinin bir diğer nedeni de annenin yediği gıdaların süt aracılığıyla bebeğe ulaşmasıdır.

HANGİ BESİNLER BEBEKLERDE ALERJİ YAPAR?

bebeklerde alerji yapan yiyecekler

Bebek alerjik olduğu besini az miktarda vücuduna alsa bile ciddi anlamda alerji reaksiyonlar yaşayabilir. Bu nedenle hangi besinin bebekte alerji yaptığının anlaşılması için uzmanlar ek gıda döneminde 3 gün kuralını uygulamalarını öneriyor. 3 gün boyunca tek besin denemeleri sayesinde hangi besinin alerji yaptığı kolaylıkla anlaşılabilir.

Başta süt (inek sütü) olmak üzere yer fıstığı, çikolata, yumurta, çilek, bal, domates, kivi ve bazı baharatlar 1 yaşından önce bebeklere verilmemelidir. Alerji riski en fazla olan bu besinler bebek sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir.

BEBEKLERDE GÖRÜLEN ALERJİ ÇEŞİTLERİ VE TESTLERİ

bebeklerde besin alerjisi nasıl anlaşılır

Bebeklerde ortaya çıkan alerjiler yalnızca besinler için geçerli olmayıp; nazal alerjiler, besin alerjileri, çevresel alerjiler, anafilaksi, evcil hayvan alerjileri, sezonluk alerji türleri de vardır. Besin alerjisini tespit eden bazı testler ise şunlardır:

Deri prick testi, alerjen özelinde IgE kan testleri, eliminasyon ve tekrar deneme testi.

BEBEKLERDE BESİN ALERJİSİ İÇİN HANGİ ÖNLEMLER ALINABİLİR?

bebeklerde besin alerjisine alınabilecek önlemler

1- EMZİRME

Anne sütünü yeterince almış bebeklerin mamayla beslenenlere göre alerji riski daha düşüktür. 

2- EK GIDA 

Ek gıda döneminde bebeğin beslenme programında yer alacak olan besin doğru vakitte tüketilmezse alerjen riski o besine karşı artar.

3- ALERJEN DÜŞÜKLÜĞÜ

Ek gıda beslenmesinde alerji oluşturma riski en az olan yiyeceklerden başlayabilirsiniz. Arpa, yulaf, mısır ve buğdaydan daha az alerjen olduğundan tavsiye edilebilir. Yazın en güzel meyveleri çilek, kiraz ve dağ çileği gibi besinleri ilk etapta tercih etmemelisiniz.

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar