Davet sofrası nasıl hazırlanır? Masaya kaşık çatal bıçak nasıl konur?

14 Şubat 2020, 20:02
Davet sofrası nasıl hazırlanır? Masaya kaşık çatal bıçak nasıl konur?

Özenle hazırladığınız sofraların en önemli detaylarından biri, çatal, bıçak ve kaşıkların nasıl duracağı konusudur. Çatal ve bıçak dıştan içe doğru mu konur ya da çatal, bıçak nasıl kullanılır gibi pek çok soruya doğru yanıtı bulmaya çalışırız. Bir sofra düzeninde servis sunumunun doğru şekli nasıl olmalıdır? Sizler için bu soruya yanıt aradık ve 2020 sezonunun en şık çatal, kaşık ve bıçak modellerine yer verdik.

Çatal, bıçak ve kaşıklar, bir sofranın en önemli parçalarındandır. Sunum hazırlarken, sofra üzerinden en şık haliyle yer almasını istersiniz. Ancak dizimleri konusunda bilinmesi gereken bazı detaylar bulunur. Bu detayları bilmek, daha doğru bir sofra sunumu hazırlamanızı sağlamak konusunda yardımcı olacaktır. Bir masa hazırlarken, her şeyin birbirleriyle uyumlu parçalarla dizilmesine gerek yoktur. Birbirleriyle zıt parçalarla da güzel bir masa uyumu sağlanabilir. Bu çatal, bıçak ve kaşık seçiminde de geçerlidir. Bunun için yalnızca sezonun modellerini bilmeniz yeterli olacaktır. Birbirleriyle farklı meç etme stilleri, sizin zevkinize kalır. Peki bir sofrayı hazırlarken önem vermeniz gereken çatal, kaşık ve bıçak dizimi nasıl yapılmalıdır? Günümüzün popüler yemek yarışma programlarında bile üzerine önemle durulan konulardan biri olan çatal, kaşık ve bıçak dizimiyle ilgili tüm bilinmesi gerekenler, ayrıntılarıyla içeriğimizde yer alıyor. 

ÇATAL, KAŞIK VE BIÇAK DİZİMİ

Öncelikle bilinmelidir ki, çatal, kaşık ve bıçak dizimleri dıştan içe doğru yapılır.

BIÇAK DİZİMİ

doğru bıçak dizimi

Yemek bıçakları, tabağın sağ tarafında ilk sırada durur. Tatlı bıçağı ise tabağın üst kısmında ilk sırada olur.

ÇATAL DİZİMİ

doğru çatal dizimi

Yemek çatalı, tabağın sol tarafında ilk sırada durur. Çatalın hemen yanında salata çatalı durur. Tatlı çatalı ise tabağın üst kısmında orta sırada olur.

KAŞIK DİZİMİ

doğru kaşık dizimi

Tabağın sağ tarafında yemek kaşığı ve çay kaşığı olur. Yemek kaşığı son sırada, çay kaşığı ise ortada durur. Tatlı kaşığı ise tabağın üst kısmında son sırada durur.

masa düzeni resimli anlatım

2020 ÇATAL, KAŞIK VE BIÇAK MODELLERİ

basit çatal bıçak düzeni

TRENDYOL: 752 TL - 1.364 TL

çatal bıçak dıştan içe mi kullanılır

KARACA: 1.300 TL

çatal bıçak nasıl kullanılır

EMSAN: 600 TL

masa düzeni sunum

JUMBO: 1.500 TL - 2.000 TL

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar