Hamilelik döneminde folik asit ve önemi

23 Ocak 2019, 07:51
Hamilelik döneminde folik asit ve önemi

Hamilelik döneminde Folik Asit ihtiyacınızı karşılamaya yardımcı olan yiyecekleri tüketerek bebeğinizin gelişimine katkı sağlayabilirsiniz. Peki hangi besinlerde Folik Asit var?

Sorunsuz ve sağlıklı bir hamilelik geçirmek isteyen anne adayları beslenmelerine her zamankinden daha fazla dikkat etmelidir. Karınlarındaki bebeklerin gelişimine katkıda bulunmak için gerekli vitamin, protein, kalsiyum ve mineralleri almaları gerekir.

Uzmanlar, planlı bir hamilelik düşünen kadınların Folik asit tüketimine hamile kalmadan en az 1 ay önce başlaması ve hamilelik dönemindeki ilk üç ay boyunca da 0.4 mg/gün folik asit kullanımına yer vermeleri gerektiğini açıkladı. Eğer daha öncesinde vücutta folik asit eksikliği belirlenmişse ya da nöral tüp defektli bebeğe sahip olmuşsa yeni bir hamilelik döneminden en az 3 ay önce başlanmalıdır.

HANGİ BESİNLER FOLİK ASİT İÇERİR?

Fetüsün hücrelerinin gelişmesi ve vücut dokularının tamamlanması bakımından önemli olan Folik Asit tüketimi, anne adaylarında günlük olarak 600 mcg kadar tüketilmesi gereken bir kaynaktır.

Doktor onayıyla beraber alınabilecek olan folik asit ilaçlarının haricinde doğal yollarla da karşılanabilir. Eğer doktor ilaç kullanımını uygun görmezse folik asit içeren gıdaları tüketerek bu ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

FOLİK ASİT İÇEREN GIDALAR

1- Yeşil yapraklı ot ve sebzeler:  Lahana, kıvırcık, marul, kereviz, patlıcan, mısır, soya fasulyesi, bamya, brokoli, karalahana.

2- Meyveler: Nar, portakal, muz, domates suyu, papaya, mango, kivi, avokado.

3- Tohumlu gıdalar: Ceviz, yer fıstığı fındık, ay çekirdeği.

4- Diğerleri: Yumurta, bütün baklagiller, tahin, çay, buğday ekmeği ve tahıllar.

FOLİK ASİT TÜKETİMİNİN ÖNEMİ

Rahim içerisindeki bebeğin yani fetüsün merkezi sinir sisteminin gelişimi için 'B9 vitamini' olarak bilinen Folik Asit, hamilelik döneminde daha fazla tüketilmesi gereken bir vitamin kaynağıdır. Beyin ve omuriliğin içinde olduğu sinir sistemi yapısı nöral tüp olarak nitelendirilir.Bu tüpün dördüncü haftanın bitimine dek kapanmaması sonucu sakatlıklar oluşabilir. olBunlar anensefali, ensefalosel ve spinabifida gibi rahatsızlıklardır.

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar