Hamilelikte çilek yemek leke yapar mı? Çileğin zararı var mı?

29 Temmuz 2019, 07:38
Hamilelikte çilek yemek leke yapar mı? Çileğin zararı var mı?

Çilek tüketiminin cinsiyet belirlediği yönünde olan görüşlerin haricinde hamilelik döneminde çilek yemenin leke yaptığı düşünülmektedir. Hamilelik döneminde çilek yenirse bebeğin kusurlu doğabileceği gerçekten doğru mu? Hamilelikte çilek yemek zararlı mı? Hamilelikte çilek tüketimi ile ilgili bilinmesi gerekenler...

Hamileliği yaz aylarına denk gelmiş anne adaylarından bazıları, kulaktan dolma bilgilerle hareket ederek çilek yeme kaygısı yaşayabiliyor. Çünkü, çilek yerlerse doğacak olan bebeklerinin lekeli olacağını düşünürler. Bilinçsiz ve batıl inanışlar yüzünden çilek yemedikleri için bebeklerinin bazı organlarının eksik doğabileceğini bile düşünenler var. Peki hamilelikte çilek yemek leke yapar mı? Hamilelik döneminde yenen çileğin bebek için herhangi bir etkisi var mıdır? Anne adayları çilek yemeli mi yoksa yememeli mi? Hamilelik döneminde anne adaylarının çilek tüketimiyle ilgili bilmesi gerekenler...

TIKLA OKU: ÇİLEK YEMEK KİLO ALDIRIR MI? İDEAL ÇİLEK DİYETİ LİSTESİ

HAMİLELİKTE ÇİLEK TÜKETİLMELİ Mİ? ANNEYE VE BEBEĞE FAYDALARI...

hamilelikte çilek yenir mi

Vitamin ve minerallerle dolu olan yaz meyvesi yüksek besin değerlerine sahiptir. Bol lifli yapısı uzun süre tokluk hissettirirken, hamilelik dönemi boyunca kilo kontrolünü de sağlar. Çileğin içerisindeki Folat: Bebeğin beyin, kafatası ve omurilik gelişimini sağlarken, Potasyum: bebeğin kalp fonksiyonlarını iyileştirir. Manganez: Fetüsün kemik gelişimine yardımcı olarak iskeleti şekillendirir. A ve E vitamini: Hamilelik döneminde cilt sağlığını ve güzelliğini korur. C vitamini: Anne adayının kan basıncını düzenler.

HAMİLEYKEN ÇİLEK HANGİ ŞEKİLLERDE YENİLEBİLİR?

hamilelikte çilek yemek leke yapar mı

- Canı çilek aşeren anne adayları isterlerse çileği meyve olarak,

- Meyve suyu veya milkshake olarak,

- Ara öğüne yoğurt arasında çilek koyularak,

- Reçel olarak çilek meyvesi tüketebilirler.

ÖNEMLİ NOT: Ancak, çilek alerjisi olan hamileler kesinlikle bu meyveden uzak durmalıdır. Aksi takdirde egzama, ishal, cilt döküntüleri, kusma, ağız ve çevresinde şişme görülebilir.

hamilelikte çilek yemenin faydaları

HAMİLELİKTE ÇİLEK YEMEK LEKE YAPAR MI? GÜNDE NE KADAR YENMELİ?

Tek bir öğün için ortalama 200 gram kadar çilek tüketilebilir. Her şeyin aşırısı zararlı olduğu için ölçüyü kaçırmamakta fayda var.

Leke yapar mı konusuna gelecek olursak, hamilelik döneminde tüketilen besinlerin bebekte leke yapacağı iddiası tamamen asılsızdır. Denk gelenler olmuş olabilir ancak bilimsel bir açıklaması yoktur.

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
1 Yorum Var
  • Mrw 5 ay önce Şikayet Et
    Peki ciger yemek ve cigere dokunmak hamileylen leke yapar mi
    Cevapla