Beyni 4 günde bozan besinler

06 Ocak 2019, 08:16
Beyni 4 günde bozan besinler

Vücutta bazı organlar gün içerisinde tüketilen besinlerden olumsuz etkilenerek fonksiyonlarını kaybederler.Özellikle yakın bir tarihte yapılan araştırmalarda bazı besinler 4 gün içerisinde beynin çökmesine neden olduğu ortaya çıkarılmıştır. Sizler için bu konuyu mercek altına aldık. İşte beyni 4 günde bozan besinler...

ABD'de yapılan bir araştırmada beynin hangi besinlerden olumsuz etkilendiğine bakılmış. Araştırmada denekler 4 boyunca kahvaltıda şeker ve yüksek yağlı yiyecekler tüketmişler. Daha sonra şeker ve yağlı yiyecekler tüketen bu deneklerin beyin dalgaları ve hareketleri gözlemlenmiş. Düşünme ve hatırlama becerileri olumsuz etkilenen bu deneklerin bilişsel sağlıklarının günden güne bozulduğu tespit edilmiş.

BEYNİN TOKLUK SİNYALLERİ BOZULUR

Buna benzer bir diğer araştırma İngiltere'de yapılmış. Burada da deneklerin dikkat ve hafıza fonksiyonlarıyla beraber ruh hallerinin de bozulduğu ortaya çıkmıştır. Aynı zamanda uzmanlar kiloluk ve zayıflığında beyni olumsuz etkilediğini vurguluyor. İdeal kiloya sahip olmayan kişilerde beyin ya tamamen açlık ya da tamamen tokluk hisseder. Bu durumda mideye giden sinir hücrelerini engeller. Kalp krizi, felç inme, diyabet, kemik ve mide-bağırsak gibi hastalıklar ortaya çıkar.

Beyni Bozan Yiyecekler

İŞTE BEYNİ 4 GÜNDE BOZAN YİYECEKLER

- Ayçiçek yağı özellikle ısı teması esnasında toksin üreterek kolesterolü yükselten maddeler üretir. Bu maddeler kalbi olumsuz etkilediğinden vücutta sağlıklı bir kan akışını da engelmiş olur. Dengesiz kan akışı sinirlerin sağlıklı bir şekilde beyne ulaşmasını engeller. Bu da zamanda beyindeki sağlıklı hücrelerin azalmasına neden olur.

Ayçiçek

-  Simit, kurabiye, poğaça ve kek  gibi hamur işleri yüksek karbonhidrat içerdiklerinden fazla yağlanmaya neden olur. Fazla yağlanan vücut hantallaşır. Bununla beraber beynin bazı nöronlarında da deformeler oluşur. Yapılan araştırmalarda beyindeki nöronlar azaldıkça unutkanlık gibi rahatsızlıklarda artış olduğu tespit edilmiştir. 

Hamur İşleri

- Yapılan araştırmalarda işlenmiş sucuk, salam ve sosis gibi et ürünlerinin sinir sistemini olumsuz etkilediği gözlenmiştir. Bunun sonucunda da beyinde dejeneratif beyin bozuklukları ortaya çıkar. İleri yaşlarda yaşanan alzheimner gibi hastalıkların nedenleri arasında bu ürünlerin yer aldığı biliniyor.

İşlenmiş Gıdalar

- Vücuda giren işlenmiş şeker kandaki şeker oranını olumsuz yönde artırarak beyne kadar bu maddenin taşınmasına neden olur. Beyindeki şeker oranı artıkça protein azalır. Bu da sinirleri olumsuz etkiler. Özellikle işlenmiş şekerler öğrenme kabiliyetini azaltır.

İşlenmiş şeker

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
9 Yorum Var
 • Sağlık 1 ay önce Şikayet Et
  Hamur kafalı diyen Prof Canan Karatay haksız değilmiş...
  Cevapla
 • Yasin 1 ay önce Şikayet Et
  Yorumlara bakinca baya yagli sekerli yiyen var galiba. Tereyagdan bahsetmiyor haber arkadaslar .Dikatli okuyun!
  Cevapla
 • avciturk 1 ay önce Şikayet Et
  Anlamadigim bu yazinin neresinde tereyaginin zararindan bahsediyor.Yorumlari okuyunca yaziyida uc defa okumak zorunda kaldim.((((((
  Cevapla
 • hyr 1 ay önce Şikayet Et
  neden şekerle yağı karışık değerlendiriyorlar.şeker beyni çalıştırır yağ durdurur. bu yanlış bir açı.
  Cevapla
 • engin kaya 1 ay önce Şikayet Et
  tereyağı sağlıklı yağdır millete margarini yedirmek için zararlıdır masalı uydurulmuştur
  Cevapla
Yorumların Tümünü Okuyun