Uykuda terlemenin nedenleri nelerdir?

10 Ocak 2019, 08:15
Uykuda terlemenin nedenleri nelerdir?

Birçok kişi gece yatarken uykusunda terler. Bu durum normal gibi gelse bile aslında altında ciddi sorunların olabilir. Sizler için bu durumu araştırdık. Peki uykuda uyumanın nedenleri nelerdir?

Halk arasında gece terlemenin kötü rüyadan kaynaklandığı bilinse de aslına uyurken terleme tamamen bilimsel bir durumdur. Hatta bazı uzmanlara göre rahatsızlıktır. Vücudun gece yatarken yenilenmeye geçmesi gibi hastalanması da olası bir faktördür. Özellikle gün içerisinde biriken zararlı toksinler veya hücreler gece harekete geçerek hastalıklara neden olur. Gece terlemenin beraberinde halsizlik, kilo kaybı ve ağrılar yaşanır. 

PEKİ UYKUDA TERLEMENİN NEDENLERİ

- Değişen hormon miktarı terlemeye neden olan en önemli faktördür.

- Üst solunum yolları ile vücuda giren virüslerde terlemeye neden olur.

- Beyinin herhangi bir hasara uğraması vücut ısısını etkiler. Bu da özellikle baş bölgesinde terleme gibi belirtilerle kendini gösterir.

- Kullanılan bazı ilaçların yan etkileri de terlemeye yol açar.

- Kandaki şeker oranının artması ter bezlerini harekete geçirir bu da genellikle bacak arası ve kolduk altında kokulu terlemeye neden olur. 

- Böbrekleri üşütmek ya da böbrek üstü bezlerinin iltihaplanması da terleme yaşanmasına sebebiyet verir.

- Nadiren de olsa kanser hastalıklarının ilk belirtisi arasında terleme vardır. 

TERLEMEYE NE İYİ GELİR?

Terlemeyi azaltmak için vücudun yeterli miktarda magnezyum ve B vitaminine sahip olması gerekir. Bu durum içinde;

- Her sabah bir çay bardağı sıkılmış domates suyu içilebilir. Domates içerdiği antioksidan sayesinde ter bezlerine neden olan virüs ve hastalıkları idrar ve dışkılama yolu ile vücuttan atar.

- Yeşil çayda yatıştırıcı maddeler içerdiğinden terlemeye neden olan zararlı hücrelerin sayısını azaltmaya yardımcı olur. Uzmanlar günde iki bardak yeşil çay tüketilmesi gerektiğini vurguluyor.

- Bir çay kaşığı meşe ağacı kabuğu, okaliptüs ve ceviz yaprağını yaklaşık 1 litre suda kaynatınız. Karışımı süzdükten 1 litreye kadar soğuk su ekleyerek terleyen bölgeleri bu suyla temizleyiniz.

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar