Ördek etinin faydaları nelerdir? Ördek eti hangi hastalıklara iyi gelir?

10 Aralık 2018, 08:08
Ördek etinin faydaları nelerdir? Ördek eti hangi hastalıklara iyi gelir?

4000 yıldır tüketilen özellikle uzak doğu yöresinin vazgeçilmez yemeklerinden biri olan ördek etinin insan sağlığına faydaları olduğunu biliyor muydunuz? Çok lezzetli olmasının yanı sıra bin bir faydası olan ördek atine dair bilinmeyenleri derledik. Bağışıklığı güçlendiren ördek eti hakkında bilmeniz gerekenler haberimizin detayında...

Eski Yunan medeniyetinden Çin tarihine ve eski Türklerin mutfak kültürüne kadar uzanan ördek eti insan sağlığı açısından oldukça önemlidir. Bu yüzden kış ayları ile beraber son baharda avlanan ve temizlenen ördek eti sofraların vazgeçilmezi olurdu. İnsan vücudunun günlük ihtiyacı olan proteinin yüzde 100'ünü karşılayan ve enerji verir. 

Kas ve kemik dokularını yeniden onaran ve kuvvetini artıran ördek eti günümüzde helen köy sofralarının baş tacıdır. Beyaz et arasında tavuk ve kazlardan daha faydalı olduğu yapılan araştırmalarda ortaya çıkarılmıştır. İçerdiği uçucu yağ ise vücutta enerjiye dönüşür. 

ÖRDEK ETİNİN FAYDALARI VE İYİ GELDİĞİ HASTALIKLAR

- Yüksek miktarda demir içerdiğinden kandaki kan hücrelerinin sayısını artırarak anemi gibi ciddi hastalıkların riskini azaltır. 

- Pek çok vitamin ve mineral bakımından zengin olan bu et besinlerde nadiren bulunan B3 vitamini olarak bilinen niasindir maddesini yüksek miktarda içerir. Bu madde metabolizmadaki yağı enerjiye çevirerek vücudun yağ tutmasını önler. Ayrıca kötü kolesterol seviyesini düşürerek kalp ve damar hastalıklarına iyi gelir. 

- Vücudumuzun protein sentezi için B6 vitaminine ihtiyacı vardır. Ördek eti bu ihtiyacı yüzde 60 karşılar. Bu sayede antikor oluşturarak vücudu hastalıklara karşı güçlendirir.

- Metabolizmanın daha iyi çalışması için bazı enzimlere ihtiyacı vardır. Bu enzimler sayesinde vücut kilo almaz. Bu enzimler selenyum ve çinko gibi minerallerdir. Selenyum özellikle tiroid bezlerinin düzgün çalışmasını destekleyerek hormonları dengeler. Bu sayede ergenlik geçişlerinde adet dönemlerinde ya da hamilelik sürecindeki dengesizliği düzenleyerek daha sağlıklı bir geçiş sağlar.

- Çinko maddesi ise bağışıklığı artırarak serbest radikallerin sayısını azaltır. Kanser riskini ortadan kaldırmada da etkili bir mineraldir. Örek eti bu iki mineral bakımından oldukça zengindir. 100 gramlık bir ördek eti günlük selenyum ve çinkonun yüzde 60'ını karşılar. 

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
5 Yorum Var
 • Nurettin keskin 9 ay önce Şikayet Et
  Ah ah 2 senedir yaban ördeği etini yemediğim için kendimi çok huzursuz hissediyorum kokusu bile insana iyi geliyor
  Cevapla
 • xy recep 1 ay önce Şikayet Et
  kaz eti yesen hepden müptelsı olurdunuz
 • alpi 9 ay önce Şikayet Et
  nası sağlık 45 de ölüyormuş eskiler
  Cevapla
 • stvr 9 ay önce Şikayet Et
  Durun şimdide ördek katliamına kalkarlar.
  Cevapla
 • realist 9 ay önce Şikayet Et
  Kuş eti yerseniz özellikle ördek ve kaz. Vücudunuz da safra ya da böbrek taşı diye birşey oluşmaz
  Cevapla