Davet sofrası nasıl hazırlanır? Masaya kaşık çatal bıçak nasıl konur?

17 Nisan 2019, 07:44
Davet sofrası nasıl hazırlanır? Masaya kaşık çatal bıçak nasıl konur?

Hem kendimiz hem de misafirlerimiz için özenle hazırladığımız sofraların en önemli detaylarından biridir çatal, bıçak ve kaşıkların nasıl duracağı. Çatal, bıçak dıştan içe doğru mu konur, çatal, bıçak nasıl kullanılır gibi daha pek çok soruya doğru yanıtı aramak için uğraşır dururuz. Peki bir sofra düzeninde servis sunumunun doğru şekli nasıl olmalıdır? Sizler için bu sorunun yanıtını açıkladık. Detaylar haberimizde.

Sofra düzeni hazırlamak her zaman için önemlidir. Hem kendimiz hem de misafirlerimiz için özenle hazırlayacağımız sofraların, daima şık ve düzenli olmasını tercih ederiz. Nitekim sofraların en önemli detaylarından birisi de çatal, bıçak ve kaşıkların nasıl duracağı konusudur. Çatal, bıçak dıştan içe doğru mu konur, çatal, bıçak nasıl kullanılır gibi daha pek çok soruya doğru yanıtı aramak için uğraşır dururuz. Peki bir sofra düzeninde servis sunumunun doğru şekli nasıl olmalıdır? Sizler için bu sorunun yanıtını açıkladık. O halde sırayla başlayalım!

Öncelikle bilinmelidir ki, çatal, kaşık ve bıçak dizimleri dıştan içe doğru yapılır.

BIÇAK DİZİMİ

Çatal, bıçak, kaşık çizimi

Yemek bıçakları, tabağın sağ tarafında ilk sırada durur. Tatlı bıçağı ise tabağın üst kısmında ilk sırada olur.

ÇATAL DİZİMİ

Çatal, bıçak, kaşık çizimi

Yemek çatalı, tabağın sol tarafında ilk sırada durur. Çatalın hemen yanında salata çatalı durur. Tatlı çatalı ise tabağın üst kısmında orta sırada olur.

KAŞIK DİZİMİ

Çatal, bıçak, kaşık dizimi

Tabağın sağ tarafında yemek kaşığı ve çay kaşığı olur. Yemek kaşığı son sırada, çay kaşığı ise ortada durur. Tatlı kaşığı ise tabağın üst kısmında son sırada durur.

Günlük Sofra Düzeni

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar