Türkiye'de şiddetli geçimsizlik yaşayan çift karşılıklı boşanma davası açınca Yargıtay'dan emsal nitelikte bir karar çıktı.

Türkiye'de boşanmak için aile mahkemesine başvuran çifte şaşırtan karar çıktı. Damadın eşine sürekli olarak fiziksel şiddet uyguladığı, agresif ve saldırgan olduğu, ayrıca eşinin annesinin yüzüne tükürmek suretiyle aşağıladığı belirtildi. Ağır kusurlu olduğu belirtilen damat, tazminat cezasına çarptırıldı.

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, emsal nitelikte bir karara imza attı.Kararda; "Taraflar eşit kusurlu kabul edilerek boşanma kararı verilmiş ise de, yapılan yargılama ve toplanan delillerden tarafların mahkemece kabul edilen ve gerçekleşen kusurlu davranışları yanında, davalı erkeğin eşine sürekli olarak fiziksel şiddet uyguladığı, agresif ve saldırgan olduğu, ayrıca eşinin annesinin yüzüne tükürmek suretiyle aşağıladığı anlaşılmaktadır. Evlilik birliğinin temelinden sarsılmasına neden olan olaylarda, davalı erkek ağır kusurludur. Gerçekleşen kusurlu davranışlar aynı zamanda kadının kişilik haklarına saldırı teşkil eder niteliktedir. Kadın yararına TMK m. 174/1-2 koşulları oluşmuştur. Hal böyle iken, tarafların eşit kusurlu kabul edilmesi ve bu hatalı kusur belirlemesine bağlı olarak davacı kadının maddi ve manevi tazminat isteklerinin reddedilmesi doğru değildir.

Davacı kadın adına kayıtlı bulunan taşınmazların değerleri ile kira geliri getiriyorsa miktarı belirlenip, boşanma halinde kadını yoksulluktan kurtaracak nitelikte olup olmadığı tespit edilerek sonucuna göre, yoksulluk nafakası (TMK m. 175) hakkında hüküm tesisi gerekirken, bu hususta eksik inceleme ile karar verilmesi doğru görülmemiştir. Temyiz edilen hükmün yukarıda 2. ve 3. bentlerde gösterilen sebeplerle bozulmasına oy birliği ile karar verildi:" denildi.

İLİŞKİLİ HABER

John Travolta'nin eşi Kelly Preston kansere yenildi

İLİŞKİLİ HABER

Usta oyuncu Asuman Dabak ölmeden önce yapmak istediklerini listeledi!

İLİŞKİLİ HABER

Çok Güzel Hareketler Bunlar'ın oyuncusu Murat Eken'in 4 yıllık evliliği tek celsede bitti!

BİR YORUM YAPIN 5

Orhan 1 yıl önce

Bu kararın nesini şaşırtıcı buldunuz ben de bu habere çok şaşırdım doğrusu

İsmail 1 yıl önce

Bu tip davalar çok tehlikeli damat ruh hastası damat delilik yapabilir meyilli bunu yapandan her türlü fenalık beklenir kadının 5 km yakınına gelirse 10 sene hapis ve herşeyine el konulma 4 km yakınına gelirse 20 yıl her km de 10 yıl ceza arttırma yapılmadan bu kadın cinayetleri bitmez manyak çok ruh hastası cani çok insan gibi boşan ne diye cana kıyarlar bu ceza gelmeden bu cinayetler bitmez sorunun tek çözümü bu

Adaletsiz Dünya 1 yıl önce

Aynı kararın kaynanasının yüzüne tüküren gelinler üzerinde uygulanmasını istiyoruz , yani kadınlarda erkeklere tazminat ödesin

Toplam 1 beğeni

Erdem porsuk 1 yıl önce

Son derece mantıklï ve yerinde karar Teşekkürler yargıtay

vatandaş 1 yıl önce

hiçte şaşırtıcı karar değil gayet doğru ve olağan karar, basın olarak siz ne anladınız acaba?

Toplam 1 beğeni