Çocuklarda diş bakımı ne zaman yaptırılmalı? Okula giden çocuklarda diş bakımı nasıl olmalı?

Ara tatilin gelmesiyle birlikte çocuklarda artan fast-food ve asitli içecek tüketimine karşı önemli uyarılarda bulunan Diş Hekimi Pertev Kökdemir'den çocuklarda diş sağlığı ile ilgili önemli açıklamalar geldi. Kökdemir anne ve babaları ara tatilde çocuklarının diş bakımını yaptırmayı ihmal etmemeleri konusunda uyardı.

Ara tatilin tadını çıkarmak isteyen çocukların aklına ilk olarak sınırsız eğlence, daha geç saatlerde uyuma, daha geç uyanma, televizyon ve bilgisayar başında geçen saatler ve tabii ki abur cuburlar gelmektedir. Tatille birlikte artış gösteren fast food ve abur cubur tüketiminin çocukların diş sağlığı üzerinde olumsuz etkileri ise kaçınılmaz. Peki çocuklarda diş bakımı ne zaman yaptırılmalı? Okula giden çocuklarda diş bakımı nasıl olmalı? Diş Hekimi Pertev Kökdemir, önemli uyarılarda bulundu.

Çocuklarda diş bakımı

Çocuklarda diş bakımı

Çocuklarda diş doktoru korkusu nasıl yenilir? Korkunun altında yatan sebepler ve önerilerİLİŞKİLİ HABERÇocuklarda diş doktoru korkusu nasıl yenilir? Korkunun altında yatan sebepler ve öneriler

ÇOCUKLARDA DİŞ BAKIMI NE ZAMAN VE NASIL YAPILMALI?

Ağız ve diş bakımı, ilk dişlerin çıkmasıyla başlayan ve yaşam boyu devam edilmesi gereken oldukça önemli bir süreçtir. Çocuklarda diş bakımı çocukların yalnızca çocukluk döneminde değil yaşamlarının büyük bir bölümünü etkileyebilen oldukça önemli bir süreçtir ve anne babaların büyük bir önemle üzerinde durmaları gereken bir konudur.

Çocuklarda diş bakımı ne zaman yaptırılmalı

Çocuklarda diş bakımı ne zaman yaptırılmalı

Okul Döneminde Ağız ve Diş Sağlığı

Çocukların ağız bakımı doğumdan sonra başlarken diş bakımı ise ilk dişlerin çıkması ile birlikte başlamaktadır. Çocuklara temel hijyen alışkanlıkların kazandırılması için en önemli dönem olan okul döneminde çocuklara diş fırçalatma alışkanlığı kazandırmak ve diş bakımının sağlık açısından önemini anlatmak ebeveynlerin öncelikli görevlerinden olmalıdır. Okul dönemindeki çocuklara diş fırçalatmak her ne kadar zor olsa da bu alışkanlığı devamlı hale getirebilmek gerekir. Bu noktada önemli olan bir diğer konu da dişleri doğru şekilde fırçalamaktır.

Okula giden çocuklarda diş bakımı nasıl olmalı

Okula giden çocuklarda diş bakımı nasıl olmalı

Çocuklarda Ağız ve Diş Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Çocuklar genellikle dişlerinin sadece görebildikleri alanlarını yüzeysel olarak fırçalarlar. Fakat bakterilerin asıl biriktiği yer arka dişlerin yüzeyleri ve araları olduğu için doğru kullanım çocuklara aşılanana kadar ebeveynlerin gözetiminde yapılması gerekmektedir.

Çocuklarda Ağız ve Diş Bakımı Nasıl Olmalı

Çocuklarda Ağız ve Diş Bakımı Nasıl Olmalı

Doğru Diş Fırçası ve Macun Seçimi  

Çocuklara diş fırçası seçilirken dikkat edilmesi gereken önemli noktalar;

  • Fırçanın çocuğun ağız yapısına ve büyüklüğüne uygun olmalıdır
  • Mine tabakalarına zarar vermeyen yumuşak, naylon kıllardan üretilmiş olmalıdır
  • Fırça en fazla 6 ay kullanılmalıdır.

Doğru Diş Fırçası ve Macun Seçimi

Doğru Diş Fırçası ve Macun Seçimi

"TATİLDE ÇOCUĞUNUZUN DİŞ BAKIMINI YAPTIRMAYI UNUTMAYIN"

Çocuklarda diş sağlığı ile ilgili önemli açıklamalarda bulunan Pertev Kökdemir, "Özellikle dersleri yoğun olan çocukların ihmal edilen tedavilerini telafi etmek için sömestr güzel bir fırsat. Ayrıca anne ve babaların kontrolü altında olmayan küçük çocukların tükettiği bol şekerli gıdalar ile birlikte okul zamanı dişler fırçalanmadıysa çürükler hızla ilerleyebilir. Sömestr tatilinde de bu çürüklerin tedavisi kolayca görülebilir. Çocuklarda çıkan ilk kalıcı azı dişleri bu dönemlerde çıkmaya başlar ve bu dönemde çürüklerin oluşmasını önlemek için fissur koruyucu uygulanması gerekir. Bu uygulama daha sonra 12 yaşlarında ikinci azı dişi çıkacağından dolayı tekrar uygulanır." ifadelerini kullandı.

Ara tatilde çocuğunuzun diş bakımını yaptırmayı unutmayın

Ara tatilde çocuğunuzun diş bakımını yaptırmayı unutmayın

"FAST-FOOD ÇÜRÜMEYİ HIZLANDIRIR"

Kökdemir, "Sömestr tatilinde şekerli gıda tüketiminde artış olacağından dolayı, fast-food tarzı yiyecekler ve gazlı içecekler çürüğü hızlandırabilir" diyerek ebeveynleri uyardı.

Fast food dişlerde çürümeyi hızlandırır

Fast food dişlerde çürümeyi hızlandırır

TAZE SEBZE-MEYVE YESİNLER

Diş Hekimi Pertev Kökdemir, ''Anne ve babalar özellikle sömestr tatilinde şekerli ve fast-food yiyecekler yerine taze meyve ve sebze tüketmeleri konusunda çocuklarını teşvik etmeli." dedi.

Çocuklarda diş sağlığı için taze meyve ve sebze tüketimi

Çocuklarda diş sağlığı için taze meyve ve sebze tüketimi

Levmont nedir ve ne için kullanılır? Levmont yan etkileri! Levmont fiyatı 2023

İLİŞKİLİ HABER

Levmont nedir ve ne için kullanılır? Levmont yan etkileri! Levmont fiyatı 2023

ETİKETLER

BİR YORUM YAPIN 0