Çocukla yaşanan kıyafet krizleri nasıl çözülür?

21 Kasım 2017, 09:06
Çocukla yaşanan kıyafet krizleri nasıl çözülür?

Çocuğunuz küçük yaşta olmasına rağmen kıyafet konusunda sizinle yarışıyorsa mutlaka bu önerilere mutlaka göz atmalısınız. İşte evdeki kıyafet krizini önlemenin yolu...

5-6 yaş civarındaki bir çocuk artık kıyafetlerini kendisi seçmek isteyebilir. Ebeveyniyle beraber dışarı çıkan çocuk, vitrinde gözüne takılan bir elbiseyi ya da mağazada gördüğü bir kıyafeti almak isteyebilir.

Çocuğun kendi özgür iradesiyle almak istediği şeyi belirtmesi elbette güzel bir şey ancak, bazen şartlar el vermediğinden dolayı çocukların bu isteklerini yerine getirmek pek mümkün olamayabiliyor.

Bunun en basit örneği ise çocuğun kışın incecik kıyafetlerle dışarı çıkmak istemesi ya da sıcak havalarda kazakla gezmek istemesi sayılabilir.

Peki bu durumda ne yapılmalı?

1- Dışarı çıkmadan önce çocuğunuzun kıyafetlerini bir önceki günden ayarlayın.

2- İşlerinizi aceleye getirmeden çocuğunuza giymek istediği kıyafeti seçmesine imkan sağlayın.

3- Eğer seçtiği kıyafet gideceğiniz yere uygun değilse, ona açıklayıcı bir dille uygun kıyafet seçmesi gerektiğini izah edin.

4- Mevsimine uygun olmayan bir kıyafet seçmişse ona kendi giyiminizden örnek vererek nasıl giyinmesi gerektiğini anlatın.

5- Tüm bu dediklerinizi dinlemiyorsa, oyun yoluyla onunla bir giyinme programı yapın. Okula, gezmeye ya da kursa gideceği günlerinin kıyafetlerini belirleyin.

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar