Prof. Dr. Canan Karatay, kızartmayla beraber tüketilen ketçap, mayonez ve hardal gibi sosların çok sakıncalı olduğu konusunda ebeveynleri uyardı.

Sabah kahvaltılarının ve ara öğünlerin vazgeçilmez atıştırmalığı olan patates kızartması, çocukların en sevdiği yiyecekler arasında yer alıyor. Ancak Prof. Dr. Canan Karatay, her defasında çocuklarının kızartma tüketimi konusunda aileleri uyarıyor.

İç hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, "Çocuklar elinde kızartmayla doğmadı. O kızartmaya siz alıştırdınız. Alıştırmayın. Kızardığı zaman trans yağlar meydana geliyor bu bir. Bir de ketçap bağımlılık yapıyor. Patatesi sevmiyorlar, ketçaptaki bağımlılık maddesini seviyorlar, farkında değiller. Eğer patates lezzetliyse neden ketçap döküyorlar, oturup patatesi yesinler. Ama kızartma kesinlikle olmaz." dedi.

Patatesin her zaman sağlıksız bir yiyecek olmadığını belirten Karatay, "Bizim patates salatımız vardır. Haşlanıp yapılabilir, buğulama yapılabilir. Ama kızartıp üstüne de ketçap döküp yerseniz o tehlikeli." açıklamasını yaptı.

İLİŞKİLİ HABER

Çocukla yaşanan kıyafet krizleri nasıl çözülür?

İLİŞKİLİ HABER

Arabadaki kötü koku nasıl geçer?

İLİŞKİLİ HABER

Sabun mu daha sağlıklı duş jeli mi?

İLİŞKİLİ HABER

Ahşap mobilyalar nerelerde kullanılır?

BİR YORUM YAPIN 0