Emzirme dönemindeki annelerin beslenmesine dair sıklıkla tartışma konusu olabilen balık tüketiminde bazı hususları iyi bilmek gerekir. Cıva içeren balıkların sakıncalı olacağı ve sütten de bebeğe geçeceği için bazı tür balıklardan uzak durulmalıdır. Peki, emziren anneler balık tüketirken nelere dikkat etmeli? Emzirme döneminde uzak durulması gereken balık çeşitleri...

Söz konusu anne bebek sağlığı olduğu zaman tıpkı hamilelik döneminde olduğu gibi doğum sonrasında da beslenmeye dikkat etmek gerekir. Emzirme dönemindeki bir kadının tükettiği her gıda direkt olarak göğsünden geleceği sütü etkileyeceği için ne yiyip ne yememek gerektiğini iyi bilmek gerekir. Yeni doğum kadınların lohusalık dönemlerinde balık tüketmeleri her ne kadar sağlık açısından faydalı olsa da cıva miktarı zengin olan balıkları tercih etmemeleri gerekir. Çünkü bu gibi balıklar, anne sütü yoluyla bebeğe geçerek sinir sistemini olumsuz etkileyebilir. Deniz ürünlerinden cıva miktarı yüksek olanlar kılıçbalığı, köpek balığı, kiremit balığı ve kral uskumrudur. Ölçüsü kaçtığı takdirde ton balığı tüketmekte riskliler grubuna dahildir. Bunların haricindeki balıkların tüketilmesi bebeğin gelişimi açısından faydalıdır. Çünkü balık omega-3 yağ asitleri bakımından yani bebeğin beyin gelişimi için çok yararlıdır.

EMZİREN ANNELER BALIK TÜKETİRKEN NELERE DİKKAT ETMELİ?

Emzirme döneminde balık tüketimi

Yapılan çalışmalara göre, emzirme döneminden itibaren düzenli olarak balık yiyen emziren annelerin bebeklerinde bedensel ve zihinsel anlamda olumlu etkileri bulunmuştur. Folik asit ihtiyacı ve Omega alınımı için emziren anneler haftada en az 2 defa balık tüketmeleri önerilmiştir.

Ancak bu esnada ağır metal ya da civa bulunduran ton balığı gibi balıklar ve midyelerin süte geçebilme riskinden dolayı tüketilmemelidir.

emziren anneler balık yiyebilir mi?

İLİŞKİLİ HABER

Bebek ve çocuklar için örgü yelek modelleri

İLİŞKİLİ HABER

Grip olan anneler bebeğini emzirebilir mi? Grip annelerin bebek emzirme kuralları

İLİŞKİLİ HABER

Eldivenle tüy nasıl alınır? Eldivenle tüy almak zararlı mıdır?

İLİŞKİLİ HABER

Biberon nasıl seçilir? Anne göğsüne en yakın ve gaz yapmayan 5 biberon markası

İLİŞKİLİ HABER

Karabiber ve karabiberin tohumunun faydaları nelerdir? Karabiber ve limon karışımı

İLİŞKİLİ HABER

Tesettür giyimde deri ceket kombin önerileri

İLİŞKİLİ HABER

Empati ve Merhamet arasındaki fark nedir?

BİR YORUM YAPIN 0