Havaların buz kestiği kış aylarında hepimizin favori içeceği haline gelen bozanın birbirinden kıymetli faydaları arasında anne sütünü arttırdığı da ortaya çıktı. Peki bozanın emziren annelerdeki faydaları neler, boza bebekte gaz yapar mı? Evde kolay ve lezzetli boza nasıl yapılır? Boza içmek anne sütünü nasıl arttırıyor? Bozanın süt arttırıcı etkisi...

Kış mevsimlerinde özellikle de kar yağdığı zaman neredeyse hepimizin gözdesi haline gelen boza, gerek damakta bıraktığı enfes tadı ile gerekse vücudumuza olan olumlu etkileri ile sıklıkla tercih edilen içeceklerden biridir. İçerisine katılan bazı maddeler ülkeden ülkeye farklılık gösterse de bizimkilerin ham maddesinde genelde darı kullanılıyor. Darının haricinde bulgur, pirinç, çavdar ve yulaf gibi yararlı besin maddelerinin de yer aldığı bozalar, görüldüğü üzere bilinenin aksine yalnızca şekerden oluşmuyor. İçerisindeki laktik asit ve aktif mayalar bakımından da zengin olduğu için probiyotik etkisi 2 kat daha aktif hale gelen boza A, B ve D vitamini bakımından çok  önemli bir besin kaynağıdır. Dinç tuttuğu için özellikle de sporculara tavsiye dilen bozanın vücuda olan olumlu etkileri kaçınılmaz bir gerçektir. Peki bozanın emziren annelerdeki faydaları neler? Boza anne sütünü arttırır mı? Boza bebekte gaz yapar mı? Bozanın içerisinde ne var, boza neyden yapılır? Bozanın bilinmeyen mucizevi faydaları...

BOZA NEYDEN YAPILIR? EMZİRME DÖNEMİNDE BOZA SÜT ARTTIRIR MI?

boza anne sütünü arttırır mı?

Günümüzde boza tüketimine ilişkin ortaya çıkan çalışmalara göre, emziren annelerde boza tüketiminin süt arttırıcı etkisinin olduğu görülmektedir. Araştırma ekibindeki birtakım bilim insanı darı, darı ve buğday, darı+buğday+ mısır karışımlarının anne sütü üzerindeki etkisini farelerde kullanarak çalışmalar yapmış.

Elde edilen sonuçlarda %6,5’luk oranla süt arttırıcı nitelikte olan boza yapımının içerisinde darı olduğu tespit edilmiştir. Ardından ikinci sırada %4,5’luk oran ile darı+buğday karışımı takip etmiş. Darı+buğday+mısır üçlüsünün ise süt arttırma üzerinde oldukça düşük bir karışım olduğu görülmüştür.

TIKLA OKU: SALEP HANGİ BİTKİDEN YAPILIR? SALEP KİLO YAPAR MI?

SALEP VE BOZANIN VÜCUDA MUCİZEVİ ETKİSİ...

EMZİRME DÖNEMİNDE BOZA BEBEKTE GAZ YAPAR MI? 

Fermente türünde bir sıvı olan bozadaki laktik asit bakterisi, bağırsaklardaki yararlı bakterilerin sayısını arttırmada önemli bir etkiye sahiptir. Sindirim sistemini korumada önemli bir yeri olan milli içeceğimiz bozada kabızlık problemlerini önleme gibi durumlar görülmüştür.

Buradan yola çıktığımızda bozanın emziren annelerde gaz yapmadığı dolayısıyla da bebeğe süt yoluyla geçip herhangi bir gaz etkisinin yapmadığı öğrenilmektedir. 

bozanın besin değerleri

BOZANIN ANNE SÜTÜNE FAYDALARI NELER? BOZANIN SAĞLIK AÇISINDAN İNANILMAZ FAYDASI..

Bozanın anne sütüne olan faydaları

Hazmı kolaylaştırma, zihin açma ve kilo arttırma bakımından yararlı olan bu bozalar, bol mineral ve vitaminli yapısıyla anne sütünü arttırmada oldukça etkilidir. Anne sütünden bebeğe taşınan yararlı vitamin ve mineraller, bebeğin sağlık durumunun pozitif yönde ilerlemesine yardımcı olmaktadır. Anne ve bebeğin kemik gelişimine süper etki sağlayan boza içerisinde bulundurduğu vitamin, mineral, protein ve karbonhidrat sebebiyle sütün çoğalmasını desteklemektedir.

Yorgun olan vücudun direncini arttırmada, zayıf olan bağışıklık sistemini güçlendirerek bebeklerin hastalıklara karşı daha güçlü olmasına ve kilo problemi yaşayıp zayıf olan kimselerde daha toplu görünmeye yardımcı olmaktadır.

Ayrıca kış aylarında salgın olarak görülen grip, soğuk algınlığı ve nezle gibi sağlık problemlerinde enfeksiyonlara karşı etkili olup öksürüğü kesmeye yardımcı olduğu bilinmektedir. Oluşan birtakım gaz problemlerini yok etmede ve mide yanmasının önüne geçmede tercih edilebilecek en ideal karışımlardan biridir.

BOZAYI TARÇINLA YA DA LEBLEBİYLE İÇERSENİZ...

bozanın faydaları nelerdir?

Kış mevsiminde milli içeceğimiz haline gelen boza tüketiminde tarçın ya da leblebi gibi ek malzemeler herkes tarafından tercih edilmese de bazı kimseler tarafından oldukça seviliyor. Bozayı tarçınlı ya da leblebili tüketmenin sağlık açısından daha faydalı olabileceğini vurgulayan uzmanlardan Prof. Dr. Oğuz Özyaral,

“Boza içerdiği B12 vitamini ve diğer mineraller ile cilt ve saç sağlığını da korur” diyerek vücuda enerji verdiğini de belirterek “Mide yanmalarını giderir ve hazmı kolaylaştırır. Zihin açar ve yorgunluk giderir. Grip, nezle, soğuk algınlığı ve boğaz enfeksiyonları ile mücadele ederek tedavi eder ayrıca öksürük kesici etkisi de vardır” dedi.

EVDE KOLAY VE LEZZETLİ GERÇEK BOZA NASIL YAPILIR?

emzirme döneminde boza bebekte gaz yapar mı

EVDE BOZA TARİFİ:

Malzemeler

3 bardak bulgur
2 kahve fincanı pirinç
3 bardak toz şeker
1 bardak eski boza

Yapılışı

1 gün öncesinden bol su ile ıslattığınız bulgurları ertesi gün pirinç ile güzelce ezip pişirin. Karışımı mikserle çırpıp süzgeçten geçirdikten sonra kısık ateşte pişirilir. İçine şeker atılıp bir yerde ılıması beklenir.

Ilıdıktan sonra eski boza eklenerek güzelce karıştırılır. Karışımın ağzı kapalı şekilde oda sıcaklığının 20-25 derecelik bir yerde 2-3 gün bekletilir. İçinde hafif kabarcıklar varsa bu boza olmuş demektir. İsteğe bağlı sarı leblebi ve tarçın eklenebilir.

NOT: Boza yapmaya evde üşenenler Vefa bozacısına ya da bozanın satıldığı yerlere giderek oradan satın alabilirler. Ancak, bozanın taze ve sağlıklı olduğundan emin olmalısınız.

İLİŞKİLİ HABER

Salep içmek kilo aldırır mı? Ender Saraç'tan ev yapımı salep tarifi

İLİŞKİLİ HABER

Mutsuz aileler için dualar! Evde Aile huzuru için okunacak dualar

BİR YORUM YAPIN 1

zafer gülten 11 ay önce

bu arada boza pahalı diyenler,her ne kadar Vefa Bozası gibi olmasada evinizde boza yapabilirsiniz...bulguru iyice eriyinceye katar kaynatın,ince bulgur daha uygun. sonra süzüp şeker ve hamur mayası katın. dinlendirin,2-3 gün beklesin. alın size bulgur bozası.tabi darıdan daha iyi olur ama evde zor biraz.