Bebekler kaç aylıkken bezden çıkabilir? Yeni doğan bebeklerde bezsiz tuvalet eğitimi

Hem sağlık açısından hem de bütçe açısından bir hayli zorlayıcı olan bebek bezlerinden kurtulmanın yollarını arayan anne babaların sayısı günümüzde oldukça fazladır. Bebeğini ya da çocuğunu tuvalet eğitimine alıştırmak isteyen aileler, bu haberimiz tam size göre! Bir annenin bebeklik döneminde bez kullanımını nasıl bıraktığına dair tavsiyeler...

Günümüzde yeni anne baba olmuş çocuklu ailelerin değişen hayatlarına baktığımızda en temel olarak uyku saatlerinde yaşanan farklılıkları görürüz. Bebeğini uyutmak için gecesi gündüzlerine karışan anne babaların tıpkı uyku düzenlerinde olduğu gibi beslenme, sosyal yaşantı gibi rutinlerinde de yeni yeni alışkanlıklar edindiğini görürüz. Aileye yeni bir üyenin katılmasıyla beraber ikiye katlanan masraflardan en büyüğü de hiç şüphesiz bebek bezlerine gitmektedir. Gün içerisinde bebeğinin en az 8-10 defa altını değiştirmek durumunda kalan annelerin su gibi tükettikleri bezler, maddi anlamda aileler için yıpratıcı olabilmektedir.

  • Gittikçe pahalanan bu bebek bezleri bebekler için çok da sağlıklı olmaz iken başlarda mecburi gibi görünebilir. Ancak, yurtdışında bazı annelerin uygulamalarına göre normalde 2-3 yaşlarında bırakılan bezler daha erken aylara indirilebilir.
  • Bebeğini bezden kurtarmak isteyen Prema Sundari isimli bir anne, kendi Youtube kanalında bebeğini ilk aylarda nasıl tuvalet eğitimine alıştırdığından bahsetti. İşte bebeklerde tuvalet eğitimine dair önemli tavsiyeler...

BEBEKLİK DÖNEMİNDE TUVALET EĞİTİMİNE DAİR PÜF NOKTALAR

Her bebeğin kendine has sinyaller verdiği ve bu sinyalleri alabilmek için de annelerin bebeklerini çok iyi bir şekilde gözlemlemesi gerektiğini söyleyen Prema Sundari, kendi bebeğinde göğüs germe, suratını ekşitme, tek noktaya bakar gibi ıkınma hareketlerinde tuvaletinin geldiğini anlaşılmaktadır.

Özellikle de yeni uyanan bebeklerde tuvalet yapma hissiyatının neredeyse yüzde yüz olduğunu söyleyen Sundari lazımlıkta, cam kavanozda ya da lavaboda kolaylıkla tuvaletini yaptırabildiğini söyledi.

Büyük tuvalette 'aaaa' gibi küçük tuvalette ise 'şşşşh' gibi seslerle tuvaleti yapması gerektiğinin sinyallerini veren anne, bebeklerde 3. aylarda bile bezden kurtulunabileceğini gösteriyor.

Hatta doğum olur olmaz bez kullanmadan tuvalete alıştırmanın daha iyi olduğunu söyleyen Sundari, bebeğine tuvaletini yaptırırken bacaklarını karnına doğru çekik pozisyonda yani anne karnındaki embriyon pozisyonunda bir duruş sağlıyor.

Bebek bezi nasıl bağlanır? Bebek bezi sızdırması neden olur? Bebek bezinde sızdırma nasıl önlenir?

İLİŞKİLİ HABER

Bebek bezi nasıl bağlanır? Bebek bezi sızdırması neden olur? Bebek bezinde sızdırma nasıl önlenir?

BİR YORUM YAPIN 0