Ebeveynlerin iyi ve gaza getirici olarak gördükleri ödül ve ceza sistemi aslında çocuk üzerinde kalıcı etkiler oluşturabildiğini belirten uzmanlar, çocukta oluşan tramvatik yaraların bir çoğunun bu sayede açıldığını öne sürdü. Uygulanan ödül sistemi doyumsuzluk oluştururken ceza sistemi ise çocuğun şiddete meyil etmesini sağladığı ortaya çıktı. İşte ödül ve ceza sisteminin ile ilgili merak edilenler

Aileler çocuklarını en iyi şekilde büyütmeye çalışır ve en sağlıklı şekilde görevlerini yerine getirmesini bekler. Uzmanlar kendilerine masum gibi görünen ödül ve ceza sisteminin çocuğu şiddete ittiğini agresifleştirdiğini ve travmatik sonuçlar doğurduğunu belirtiyor. Yapılan araştırmalar uygulanan sistemde ödül doyumsuzluğunu peşinden getirirken cezalandırma sistemi de agresifleştirip çocukların sinirli bir yapıda saldırganlaşmasına alt yapı hazırlıyor.

İLİŞKİLİ HABERSınavı kötü geçen çocuğa nasıl davranılmalı? Sınav sonrası çocuğa nasıl davranılması gerekir

ödül sistemini kullanan anne

ÇOCUKTA ÖDÜL VE CEZA SİSTEMİ NEDİR?

Bir çocuğa verilebilecek en kötü şeyin onun ihtiyacı olan bir durum için karşılığında ailesinden aldığı ödül olduğunu vurgulayan psikologlar bu durumda "Sınıfı geçersen sana bilgisayar alacağım." gibi cümlelerin çocuğu fazlasını almaya ittiği belirtildi. Ayrıca uzmanlar belirli bir süre sonra çocuğun tatmin olmadığını ortaya koydu. Sınırların daha ilerlediği vakitlerde çocuğun, bunu hem görev olarak kabul etmeyeceğini hem de sorumluluk bilincinin geliştirmeyeceğini açıklandı. Bu tarz durumlarda tepkisel olarak "Matematikten 2 almışsın, bu halde arkadaşlarınla bulaşamazsın" gibi cümleler ise onu hayatından mahrum etmekle tehdit edildiğini hissettiğini açıkladı. Bunun sonucunda ise hem size karşı bir öfke duygusu yaşayacağı, hem de dış dünyaya karşı anlaşılmadı duygusu ile saldırganlaşmaya ve çevresinde olan herkes ile sataşmaya başlayacağı ifade edildi.

çocuklarda şiddet

CEZA ALAN ÇOCUĞUN ŞİDDET EĞİLİMİ DAHA FAZLA

Ceza verildiğinde kaygı seviyesinin çok arttığını belirten uzmanlar, bu duruma bağlı çocukta şiddet eğilimi olduğunu belirtti. İleride çocuğun ebeveyn olduğunda aynı durumları gözeterek kendi çocuğunu büyüttüğü ortaya koyuldu. Hiçbir çocuk bu tarz anılarını kolay kolay zihninden silemeyeceği için ceza alan çocuk öfke nöbetleri, sinir krizleri geçirebilir olarak ifade edildi. Kendisine ya da dışarıda birine zarar veren çocuğu gören ebeveynlere anlatılan bu durum karşısında "Keşke yapmasaydım" dediklerini belirten uzmanlar, çok geç olmadan ailelerin bu konuda kesinlikle bilgilendirilmesi gerektiğini belirtti.

düşünceli çocuk

BEYİNLERİNİN MUHAKEME YETENEĞİ KAYBOLUYOR

Uzmanlar, çocuğu anne ve babaya itaati gerçekleştiğinde muhakeme yeteneğinin ortadan kalktığını, beynin frontal bölge olarak adlandırılan (düşünme, karar verme, muhakeme etmesini sağlayan bölgenin) işlev dışı kaldığını ve küçüldüğünü açıkladı. Bu çocuğun gelişimini etkilerken, ileriki yaşlarında ciddi sıkıntılarla baş başa kalmasını ve özgüven yoksunu olmasına olanak sağlıyor.

düşünen baba ve çocuğu

SORUMLULUK SAHİBİ OLMALI

Uzmanlar bu konuda ödül ceza yerine, sorumluluk bilincinin aşılanması gerektiğini ve sonuçlarına katlanarak hayatını idame etmesi bilincinin yerleştirilmesini önerdi. Çocuğa açıklamalar yaparak neden yapması gerektiğinin anlatımının sağlanması gerekmektedir. Bu sistematik şekilde oturduğunda ödül ya da ceza sisteminin otomatik olarak devre dışı kaldığını belirten uzmanlar, küçük yaşta sorumluluk sahibi olan çocuğun ileri yaşlarında da kendi çocuklarına aynı aşılamayı yapacağının altını çiziyor. Çocuklar ailelerinin yansımasıdır sözünden yola çıkarak, ileride nasıl davranmalarını istiyorsanız o şekilde davranmanızı öneririz.

İLİŞKİLİ HABER

Cildi kusursuzlaştıran en iyi 10 BB krem

İLİŞKİLİ HABER

Bebeklerde bahar alerjisi olur mu? Bahar alerjisi olan bebeğe ne yapmalı?

BİR YORUM YAPIN 0