Tuana ne demek? Tuana isminin anlamı nedir? Tuana ismi Kuran'da geçiyor mu?

Ülkemizin güzel illerinden olan Niğde'de bir bölgeye verilen Tuana ismi son zamanların en popüler kız isimlerinden biri oldu. Anne ve babaların uzun uğraşlar sonucu buldukları isimler arasında yer alan Tuana isminin anlamının ne olduğun biliyor musunuz? Tuana ne demek? Tuana isminin anlamı nedir? Tuana ismi Kuran'da geçiyor mu? sorularının yanıtı yazımızda:

Çok eski dönemden günümüze kadar gelen Tuana ismi, eski yıllarda da kullanılıyordu.  Sözcüğün kökeni tam olarak bilinmeyen Tuana ismi hakkında birçok tartışma da ortaya atılmıştır. Özellikle de “cennete düşen ilk yağmur damlası” manasına geldiği söylenen Tuana ismi  Farsçada "Güçlü kudretli kadın" anlamında kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra ismin eski Türk toplumlarında da kullanıldığı bilinmektedir. Eski toplumlarda kadın hükümdarlar için kullanılan bir sözcük olan Tuana, aynı zamanda hükümdarların eşleri bu isimle anılmaktadır. 

TUANA İSMİ KURAN

TUANA İSMİ KURAN

TUANA İSMİ KURAN'DA GEÇİYOR MU?

Tuana isminin “cennete düşen ilk yağmur damlası” manasına geldiği yazılı olmasına rağmen hiçbir kaynakta bunun doğruluğu tespit edilememiştir. Fakat Türk Dil Kurumu’nun Kişi Adları Sözlüğü’nde belirtildiğine göre “güçlü, kuvvetli” anlamına gelen Farsça tuvana ismi bulunmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bastırılan Farsça-Türkçe Lûgat’ta ise “güçlü-kuvvetli” anlamına gelen bu ismin orijinali TEVÂNÂ ve TÂVÂNÂ olarak yer almaktadır.

Arya ne demek? Arya isminin anlamı nedir? Arya ismi Kuran'da geçiyor mu?

İLİŞKİLİ HABER

Arya ne demek? Arya isminin anlamı nedir? Arya ismi Kuran'da geçiyor mu?
Medine isminin anlamı nedir? Medine ismi Kuran'da nerede geçiyor? Medine ne demek?

İLİŞKİLİ HABER

Medine isminin anlamı nedir? Medine ismi Kuran'da nerede geçiyor? Medine ne demek?
Busenur Karakaya Yasemin.com - Yayın Koordinatörü ve İçerik Sorumlusu
Yasemin - Busenur Karakaya

Editör Hakkında

2015 yılında Kanal 7 Medya Grubu'nun Haber7.com bünyesinde stajyerlik yaptı. 2016 yılında Haber7.com Kurumsal İletişim Sorumlusu olarak mesleğe ilk adımını atarak sonrasında İçerik Editörü ve Sosyal Medya Uzmanı olarak görev aldı. 2018 yılında yeni kurulan Yasemin.com Kadın Sitesinde önce SEO editörü sonrasında Haber Şefi olarak görev yaptı. 2021 yılında Yasemin.com'un Yayın Koordinatörü ve İçerik Sorumluluğu ünvanını alarak çalışmalarına devam ediyor.

BİR YORUM YAPIN 1

Tuana 2 yıl önce

Bilmiyorum

Toplam 2 beğeni