Hamilelik döneminde anne adayına ya da bebeğe bağlı olarak gelişebilen asimetrik gelişim geriliğinin ne demek olduğunu ve nedenlerini sizler için araştırdık.

Hamilelik döneminde anne karnındaki bir bebeğin haftalık gelişimine göre ilerleyememesi durumudur. Yani 37. haftaya gelmeden doğan bebeklerin doğum kilosunun 2500 gramın altında olmasıdır. Ancak, bu demek değildir ki minyon yapılı anne ve babadan asimetrik gelişim geriliği olan bir bebek dünyaya gelecek. Bu tür bebekler konstitüsyonel yani 'yapısal anlamda küçük bebek' anlamına gelir.

Asimetrik gelişim geriliği tanısında bulunulan bebekler, normalde daha büyük doğacakken bazı hastalık ya da sorunlar nedeniyle gelişemez.

ASİMETRİK GELİŞİM GERİLİĞİNİN NEDENLERİ

- Anne adaylarında görülen diyabet, yüksek tansiyon ve kalp preeklampsi gibi hastalıklar bebeğin gelişimini olumsuz etkileyebilir.

- Bebeğin yetersiz beslenmesine bağlı olarak gelişim geriliği görülebilir.

- Rahim içerisinde bebeğin kaptığı enfeksiyonlar risk nedenleri arasındadır.

Hamilelik döneminde bu rahatsızlığı tespit etmek biraz zordur. Bunun için ilk önce düşük doğum kilosuna neden olabilecek faktörler belirlenmelidir. Eğer anne adayı, daha öncesinde asimetrik gelişim geriliği olan bir bebek dünyaya getirmişse, ikinci doğumunda da bu risk oldukça fazladır.

Uzmanların uyguladığı ölçümler sonucunda hamilelik haftasına göre küçüklük saptanır ve asimetrik gelişim geriliği tanısı konur.

İLİŞKİLİ HABER

Uzmanlar uyardı! Ekran bağımlılığı, kalp hastalığının habercisi

İLİŞKİLİ HABER

Sıcak havalarda bebeklere ne yedirilmeli?

BİR YORUM YAPIN 0