Bebek ve çocuklarda görülebilen gül hastalığının belirtilerini ve tedavi yöntemini sizler için araştırdık. İşte Gül hastalığıyla ilgili bilinmesi gerekenler...

Henüz 3 aylıkken bile görülebilen Gül hastalığı, daha çok 10 yaşından büyük olan çocukların ciltlerinde döküntü halinde kendini gösterir. Ciltte nokta nokta beliren lekeler, daha çok kış ve sonbahar mevsiminde ortaya çıkar. Ömür boyu kalabilen bu lekeler, esmer tenli çocuklarda kendiliğinden kaybolurken daha açık tenli çocuklarda kahverenginde izler bırakabilir.

ÇOCUKLARDA GÜL HASTALIĞI NASIL ANLAŞILIR?

''Pitriyazis rosea'' olarak da adlandırılabilen gül hastalığı soluk pembe, düz, açık kahverengi, hafif kepekli, yuvarlak ya da oval tipinde lekelerin görülmesiyle ortaya çıkar. 1-2 hafta içinde çocuğun özellikle karnı, göğüs ve kollarına doğru yayılan silik pembe lekeler 6-12 hafta içinde geçer. Hafif ateş, baş ağrısı, yorgunluklarla beraber çocuk bir süre sonra döküntülerini kaşıma isteği duyar. Böyle bir durum söz konusu olduğunda ise, çocuk vakit kaybetmeden uzmana gösterilmelidir.

Hastalık için özel bir tedavi yöntemi uygulanmasa da doktor cildi rahatlatacak ve kaşınmayı azaltacak kremler önerebilir.

İLİŞKİLİ HABER

Bebeklerin doyup doymadığını ölçen uygulama: Momsense

İLİŞKİLİ HABER

Bebek ve çocuklar için örgü yelek modelleri

İLİŞKİLİ HABER

Grip olan anneler bebeğini emzirebilir mi? Grip annelerin bebek emzirme kuralları

BİR YORUM YAPIN 0