Yeni doğan döneminde iken ya da ek gıda evresinde mama ile beslenen bebeklerin yeteri miktarda beslenip beslenmediğini anlamanın bazı yolları mevcut. İşte bizlerde haberimizde bebeklerin doyup doymadıklarını ele veren davranışları sizler için işledik. Bebeğinizin doymadığını gösteren belirtiler...

Özellikle de yeni doğum yapmış bir annenin bebeğiyle ilgili en çok endişe duyduğu durumlardan birisi de emzirdikten sonrasında bebeğin doyup doymadığını anlamaktır. İster yeni doğan döneminde ister ister ek gıda döneminde bebeğinin doymadığının kaygısını yaşayan anneler ellerindeki kaşıkla sürekli bebeklerinin peşinde dolanırlar. Bebeğinin aç kalacağı korkusuyla tıka basa emzirilen bebeklere ayrıca ek gıda takviyesi bile yapılabilmektedir. Bebeklerin doyup doymadığını çeşitli yollarla ölçmek mümkün. İşte annelerin kaygılarını azaltacak yöntemler...

ANNE SÜTÜ BEBEĞİNİZE YETİYOR MU? DOĞUM SONRASI KİLOSU...

Sütün bebek için yeterli olup olmadığını anlamanın en kesin delili bebeğin kilosuyla bağlantılıdır. Doğum sırasında ödemli bir şekilde doğan bebekler doğum sonrasındaki ilk günlerinde  kilolarının %10 kadarını kaybedebilirler. Eğer bu miktar başlangıçta daha fazla ise anne sütünün yetmediği düşünülebilir.

Yeni doğan dönemi haricinde ise bebeğin ilk 6 ayında 600 gr ve üzeri, hayatın 2. 6 ayı için ise 300 gram ve üzeri kilo alınması gerekir.

İLİŞKİLİ HABERBebeklerin doyup doymadığını ölçen uygulama: Momsense

BEBEĞİN TOK OLDUĞU NASIL ANLAŞILIR?

EMZİRME ESNASINDA MEMEYİ BIRAKIYORSA...

Bebeğinizi emzirdiğinizde ne yaparsanız yapın emmeyi bırakıyor ve katiyen memeyi ağzına almak istemiyorsa doyma ihtimali çok yüksektir.

HAREKETLERİNİ İNCELEYİN

Ek besinlere geçiş yaptığınız dönemde hareketlerini izlemek doyup doymadığını anlamak için yeterlidir.Karnı aç olan bebekler, masaya doğru hafif eğik beklerken karnı tok olanlar kendilerini sandalyenin gerisine atar.

KİLO KONTROLÜ

Aylık gelişim tablosunda bebeğiniz olması gereken ağırlığa ulaşmışsa yeterince besleniyor demektir.

KABIZ OLMUYORSA...

Bebeğinizde kabızlık görülmemesi ve normal dışkılama yapması doyduğunun yani yeterli anne sütü aldığının işaretidir.

İLİŞKİLİ HABER

Kemik suyunun faydaları nelerdir? Günde bir bardak kemik suyu içerseniz...

İLİŞKİLİ HABER

Sinir otunun bilinmeyen faydaları nelerdir? Sinir otu ve kekik karışımı ne işe yarar?

İLİŞKİLİ HABER

Kara mantar hastalığı neden olur? Kara mantar hastalığının belirtileri nelerdir?

İLİŞKİLİ HABER

Dil yemenin faydaları nelerdir? Dil nasıl tüketilir?

BİR YORUM YAPIN 1

saka 1 ay önce

bebege sorarsin karin doydumu diye bebek gülerse karni doymus aglarsa karni doymamis bu kadar basit