Bebekler için kolay pirinç unlu mama tarifi! Ek gıda döneminde bebek muhallebisi nasıl yapılır?

17 Şubat 2021, 17:12
Bebekler için kolay pirinç unlu mama tarifi! Ek gıda döneminde bebek muhallebisi nasıl yapılır?

Anne sütünden sonra ek gıdaya geçiş döneminde bebeklere verilen besleyici muhallebi tarifleri ile karnını doyurabilirsiniz. Hem yapması pratik hem de lezzetli olan pirinç unlu muhallebi tarifi çeşitlerine haberimizden göz atabilirsiniz. Ek gıda dönemi için doyurucu mama tarifleri! Evde pratik ve kolay bebek muhallebisi nasıl yapılır? Bebekler için doyurucu ve kolay pirinç unlu mama tarifi...

Evde annelerin bebeklerinin karnını doyurmak için pişirdikleri muhallebiler, hem pratik hem de lezzetli olması nedeniyle sıklıkla tercih edilen yiyecekler arasındadır. Sadece sütle olduğu gibi sade olarak da pişirilebilen muhallebilere nazaran muzlu, irmikli, anne sütlü, pekmezli, bisküvili, devam mamalı ve meyveli muhallebiler de ek gıda dönemindeki bebekler için alternatif seçeneklerdir. Doyurucu özelliğiyle beraber vitamin, mineral gibi bazı besin değerlerini içeren malzemelerden yapılan muhallebilerin bebeğin damak zevkine uygun olması önemli bir ölçüdür. Ek gıda dönemine başlayan annelerin özellikle de akşam öğünlerinde tükettikleri pirinç unu mamaları karbonhidrat ağırlıklı bir besindir. Kilo problemi yaşayan bebeklerde ideal bir ağırlığa ulaşmaları için doktorlar tarafından önerilebilen pirinç unu maması yalnızca doyurucu olması nedeniyle tercih edilebilir. Ancak, burada dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta var. O da aşırıya kaçıldığı zaman bebeklerde obezite riskini arttırabileceği sorunudur. Anne sütü alan bebekler altıncı ayın sonunda kendini ek gıdaya hazır olduğunu hissettiren işaretleri göz önüne serdiğinde, anneler yavaş yavaş ek gıda sürecini başlatabilir. Ek gıda dönemi ile ilgili bebekler için pek çok öneri sunulurken hazırlanacak olan besinlerin bebeğin damak tadına uygunluğu ve besleyiciliği bakımından oldukça mühim bir konudur. Altıncı ayını doldurduktan sonra ek gıdaya başlatılan bebeklerde sadece 1 öğün tercih edilebilir. 9-12 aylık dönemden sonra ek gıdaya alışan bebeklerde öğün sayısı 3'e çıkartılabilir. Peki pirinç unu ile mama nasıl yapılır? Pirinç unu mama tarifi nedir? İşte detaylar...

BEBEKLER İÇİN DOYURUCU GECE MAMASI TARİFİ İÇİN TIKLAYIN

BEBEK MUHALLEBİSİ FAYDALI MI? NEDEN BEBEK MUHALLEBİSİ?

Bebek muhallebisi nasıl yapılır? Bebek muhallebisi faydalı mı?

Özellikle de ilk defa anne olan bir kadının emzirme döneminden sonra bebeğini bekleyen ek gıda sürecini nasıl en iyi geçirebileceğini düşünmesi normaldir. Hangi gıdadan başlamak gerektiğini ve öğün aralarında bebeğe ne kadar mama verilmesi gerektiği gibi bazı temel bilgilerin bilinmesi gerekir. Ek gıda döneminde muhallebinin bu kadar çok tercih edilmesinin sebebini ise şu maddelerle sıralayabiliriz:

-Kıvamı bebeğin damağına en uygun olması özelliğiyle kolay yedirilebilir.

-Çok hızlı ve kolay sindirilebilir, bebekte rahatsızlık hissi uyandırmaz.

-Kolik problemine yol açmaz.

-Farklı tarifleri ile bebeğin sıkılmadan beslenmesine devam etmesi sağlanabilir.

-Alerji olasılığı düşük. (Bebeğin gelişim ayına uygun besinler tercih edilmeli!)

BEBEK MUHALLEBİSİ NASIL YAPILIR? BEBEKLER İÇİN SU MUHALLEBİSİ YAPIMI

bebek muhallebisi tarifi

İRMİKLİ BEBEK MUHALLEBİSİ

Malzemeler:

1 çorba kaşığı irmik
1 çorba kaşığı pirinç unu
1 su bardağı su

Yapılışı:

Su ile karıştıracağınız pirinç unu ile irmiği kısık ateşte koyu renk alana kadar karıştırarak pişirin. Biraz ılık olduktan sonra dilerseniz meyve ekleyebilirsiniz. Soğuyunca servis edilir.

PİRİNÇ UNU BEBEKLERDE KİLO ALDIRIR MI? ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN

PİRİNÇ UNU MAMASI NASIL YAPILIR? PİRİNÇ UNUNDAN MAMA TARİFİ

pirinç unu maması

PİRİNÇ UNU MAMA TARİFİ

Malzemeler:

Bebek muhallebisi
2 çorba kaşığı tam pirinç unu
2/3 su bardağı su
1/3 su bardağı anne sütü veya hazırlanmış formül mama

Hazırlanışı:

Oda sıcaklığındaki pirinç unuyla beraber temiz bir kaba koyun. Orta ısıdaki ateşte karıştırarak pişirin. Fokurdamaya başlayınca altını kısıp 5-8 dakika daha pişirin.
Ocağın altını kapattıktan sonra anne sütü veya su ile hazırladığınız formül sütü karışıma ilave ederek güzelce yedirin.

SADECE SU VE PİRİNÇ UNU İLE MAMA TARİFİ

bebekler için pirinç unu maması tarifi

MALZEMELER:

1 çay bardağı su
1 tatlı kaşığı pirinç unu

HAZIRLANIŞI:

İçi temiz bir kaba suyu ve pirinç ununu koyarak güzelce pişirelim. Ancak, burada kullanacağımız suyun içme suyu olması çok önemlidir. İçme suyunu kullanırken de öncesinde kaynatılıp soğutulmasına dikkat edin. Mamayı hazırladıktan sonra pirinç unu mamasını biberona ilave edin. Ilık hale gelince bebeğinize afiyetle yedirin.

PİRİNÇ UNU MAMASI BEBEĞE YARARLI MI ZARARLI MI?

Ek gıda dönemindeki bebeklere özel olarak üretilen mama çeşitleri ile çoğu zaman karıştırılan pirinç unu maması, geçmişten günümüze kadar uzanan ve en sık kullanılan mama türlerinden biridir. Pirincin öğütülüp toz oluşması ile elde edilen pirinç unu besleyici değeri olmamasına rağmen zayıf bebeklerde kilo aldırmak için tüketilebilen alternatiflerdir. Karbonhidrat ağırlıklı olması nedeniyle kiloya birebir etki eden pirinç unu mamasının içindeki zararlı durumlar da şunlardır:

- Çok fazla miktarda arsenik içermesi.

- Pirincin un oluncaya kadar zararlı işlemlerden geçmesi.

- Pirincin yetişkinlerde bile kullanımının önerilmemesi.

PİRİNÇ UNU MAMASI YAPACAKSANIZ...

Tüm bunlara rağmen pirinç unu maması yapacaksanız bebeğinizin sağlığını düşünerek bazı özelliklere dikkat etmelisiniz. Pirinç unu hazırlarken mamanın devam sütü içermesi gerekmektedir. Tahıl çeşitleri ile mamaya zenginlik katılmalıdır. 1 yaşından küçük bebeğe yapacaksanız asla süt kullanımında inek sütün tercih etmemelisiniz.

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar