Kulağa hoş gelen en güzel bebek isimleri! Kuranda geçen kız ve erkek bebek isimleri anlamları

Bebeğinize isim verme konusunda kararsızsanız, en güzel kız ve erkek bebek isimleri önerilerine haberimizden bakabilirsiniz! Muhafazakar ailelerin isim seçiminde daha çok Kuran-ı Kerim ayetlerinden esinlendiği görülür. Peki kulağa hoş gelen bebek isimleri neler, en güzel kız ve erkek isimler hangisi? Çocuğa verilebilecek hanım sahabe ve erkek sahabe isimleri! Kuranda geçen kız ve erkek bebek isimleri anlamları

HABERE AİT VİDEO İÇİN TIKLAYIN İZLE

Alemlerin rahmeti Sevgili Peygamber Efendimiz (SAV)'in “Sizler kıyamet gününde kendi isimleriniz ve babalarınızın isimleri ile çağrılacaksınız. Öyle ise isimlerinizi güzelleştiriniz.” (Ebu Davut) hadisinde yenidoğan bebeğe anlamı güzel isimler koymak önemlidir. Öyle ki, Hz. Aişe (r.a)'da, "Resûlullah (sav) çirkin isimleri değiştirirdi." buyurmuştur. Kuran-ı Kerim'deki ayetlerde geçen her isim hatta her kelimenin anlamı güzel olmayabiliyor. Örneğin; Kuranda geçen 'Aleyna' kelimesi, anlam olarak 'Bela'yı çağrıştırmaktadır. Günümüzde artık neredeyse herkes tarafından bilinen 'Kezban' ismi de 'Yalancı' demek olduğu için önerilmemektedir. Bu gibi inceliklere dikkat ederek seslenildiğinde kulağa hoş gelecek manası güzel olan isimlerin seçilmesi daha doğru olacaktır. 

Yeni doğan bebeklere doğum sonrası ne yapılmalı?İLİŞKİLİ HABERYeni doğan bebeklere doğum sonrası ne yapılmalı?

KURAN-I KERİMDE GEÇEN KIZ VE ERKEK BEBEK İSİMLERİ İLE ANLAMLARI

kuranda geçen en güzel kız ve erkek bebek isimleri

kuranda geçen en güzel kız ve erkek bebek isimleri

Peygamber Efendimiz (SAV)İLİŞKİLİ HABERPeygamber Efendimiz (SAV)'in değiştirdiği isimler

AYETLERE GÖRE KIZ BEBEK İSİMLERİ:

MUHAMMED SURESİ

MUHAMMED SURESİ

ASEL/MUHAMMED SURESİ: Cennetteki bal

TİN SURESİ

TİN SURESİ

AHSEN/ TİN SURESİ: En güzel, çok güzel.
Ahsen-i takvim: En güzel şekil.

BAKARA SURESİ

BAKARA SURESİ

ALİME/ BAKARA SURESİ: Bilgi sahibi olmak.

Kuran-ı Kerimde geçen diğer kız isimleri: 

Firdevs: Cennet'in en yüksek derecelerinden biri.
Kevser: Cennette bir nehir ya da havuz.
Merve: Mekke'deki dağın adı. (Safa ile Merve)
Meryem: Abid, ibadet eten kimse.
Şevval: Parlak ve güçlü.

Çocuğa Muhammed ismini vermek sakıncalı mı? Muhammed isminin yanına en çok yakışan isimlerİLİŞKİLİ HABERÇocuğa Muhammed ismini vermek sakıncalı mı? Muhammed isminin yanına en çok yakışan isimler

AYETLERE GÖRE ERKEK İSİMLERİ:

EYÜP/ENAM SURESİ: Sıkıntı ve dertlere sabreden, sabır timsali.

ENAM SURESİ

ENAM SURESİ

YUSUF SURESİ

YUSUF SURESİ

YUSUF/YUSUF SURESİ: Yakışıklı, güzel.

SEBE SURESİ

SEBE SURESİ

DAVUD/SEBE SURESİ: Düzene uyan, güzel sesli.

Kuran-ı Kerimde geçen diğer erkek isimleri: 

Furkan: Hak ile batılı ayıran, iyi ile kötü ve doğru ile yanlış arasındaki ayrımı gösteren.
Halis: Saf, temiz ve samimi.
İbrahim: İnananların babası.
İhsan: Bağışlama.
İsmail: Allah’ı işiten: Duası kabul olunan.
İshak: Gülmek

KURANDA GEÇEN FARKLI ERKEK İSİMLERİ VE ANLAMLARI:

Kuranda geçen farklı erkek isimleri ve anlamı

Kuranda geçen farklı erkek isimleri ve anlamı

Ahmet: (Saf suresi 6. Ayette) övgüye layık insan Asım: (Yusuf, Hud, Mumin suresinde), namuslu, günahı olmayan Bükre: (Fetih suresi'nde 9 ayette) sabah vakti Cumâ: (Kur'ân'ın 62. Sûresinde) toplanma, bir araya gelme Enfal: (Kur'an-ı Kerim'in 8 suresinin ismi), Ganimet  Metin: (Kur'an'da Zariyat suresinde), sağlam Rauf: (Bakara ve Tevbe suresinde), esirgemek Salim: (Kalem suresinde), eksiksiz, tam . Zahir: (Hadid, Enam, Kehf surelerinde), parlak  Zahit: (Yusuf suresinde) haramdan uzak duran anlamında kullanılmaktadır.

KURANDA GEÇEN FARKLI KIZ İSİMLERİ VE ANLAMLARI:

Atiye: Araf, Haci Hicr, Taha surelerinde geçen Atiye ismi bağışlama ya da gelecek  Alime: (Bakara 60. , Araf 160. surelerinde), bilgi sahibi Aksa: (Kasas 20. , Yasin 20. ayetlerinde) geçen Aksa ismi en uzak yer Ecre: (Kuranda 4 farklı surede) ismi, ödül Emel: (Hicr ve Kehf suresinde) ,gerçekleştirilmesi istenen ve beklenen Efide: (Ahkaf ve Secde surelerinde), Kalp anlamında kullanılmaktadır.

ANNE KARNINDA ÖLEN ÇOCUĞA İSİM KONUR MU?

Hamileliğin 20. haftasından önce meydana gelen düşük riskinde bebeğin cinsiyetinin kız mı erkek mi olduğu anlaşılmadan ölmüşse yine de o çocuğa isim vermek müstehap bir davranıştır. Bu gibi cinsiyet belirsizliği durumunda hem kız hem de erkeklere verilebilecek ortak isimlerden tercih yapılabilir.

Bebeğin kulağına ezan okuma! Bebeğe isim verirken ezanı kim okur? İsim koyma duasıİLİŞKİLİ HABERBebeğin kulağına ezan okuma! Bebeğe isim verirken ezanı kim okur? İsim koyma duası

SAHABE İSİMLERİ NELER? KADIN VE ERKEK SAHABE İSİMLERİ

kadın ve erkek sahabe isimleri

kadın ve erkek sahabe isimleri

Allah (c.c) ile Peygamber Efendimiz (SAV)'in iltifatıyla şereflendirilmiş kimselerin isimlerini çocuklara vererek gelecek nesillere aktarmak önemlidir. Çocuğa verilebilecek isim aynı zamanda kişiliği ve karakteri etkileyeceği için isim tercihlerinde dikkatli olmak gerekir. Anlamını iyice araştırarak çocuğunuza verebileceğiniz hanım sahabe ve erkek sahabe isimlerini sizlere derledik. İşte meşhur sahabe isimleri..

ERKEK SAHABE İSİMLERİ: 

Ebû Bekir Siddîk,Ömer bin Hattab,Osman bin Affan,Ali bin Ebu Tâlip,Zübeyr bin Avvam,Talha bin Ubeyde,Abdurrahman bin Avf ,Ebû Mûsa El-Es'arî,Ebu Rafî,Ebu Said,el-Hudri,Ebu Talha Zeyd ibni Sehl,Ebu Zer el-Gifari,Abdullah bin Mesud,Abbas Ibn-Abdulmuttalib,Ammar İbni Yasir,Üsame bin Zeyd ,Üseyd bin Hudayr ,Velid bin Velid ,Zeyd bin Hârise, Zeyd bin Sâbit.

Sahabe isimleri

Sahabe isimleri

HANIM SAHABE İSİMLERİ:

Hz. Hatice-i Kübra,Hz. Aişe,Hz. Fatıma,Hz. Zeynep,Hz. Ümmü Gülsüm,Hz. Sümeyye,Hz. Rumeysa,Hz. Ümmü Seleme,Hz. Meymune,Hz.Rukiyye,Hz. Safiyye,Hz. Şeyma, Hz. Leyla.

PEYGAMBER EFENDİMİZ (SAV)'İN EN SEVDİĞİ İSİMLER...

Hadis-i şeriflerde belirtilenlere göre Efendimiz (SAV)'in en sevdiği ve uygun görmediği isimler şu şekilde geçmektedir: - Müslim'in bir rivayetinde şöyle buyrulmuştur: "Kıyamet günü, Allah'ın en ziyade kızacağı en kötü kimse, adı Melikü'l-emlâk (Şehinşâh) olan kimsedir. Allah'tan başka Mâlik yoktur." (Adâb 21)

peygamberimizin en sevdiği isimler

peygamberimizin en sevdiği isimler

Hz. Câbir (ra) rivayetlerine göre, "Hz. Peygamber (sav) Ya'la, Bereket, Eflah, Yesâr, Nâfi ve benzeri isimlerin kullanılmasını yasaklamayı arzu etmişti. Sonra onun bu mevzuda sükut ettiğini gördüm. Sonra da yasaklamadan vefat etti."

Hz. Enes (ra) anlatıyor: "Abdullah İbnu Ebi Talha'yı doğduğu zaman Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm)'a götürdüm. Bebek bir bez içerisinde idi. Vardığımızda Resûlullah (sav) devesine katran sürüyordu. "Beraberinde hurma da getirdin mi?" diye sordu. "Evet" dedim ve birkaç tane hurma verdim. Onları ağzında çiğnedi, sonra çocuğun ağzını açtı. Ağzına tükrüğü püskürttü. Bebek, yalamaya başladı. Bunun üzerine Resûlullah (SAV) "Ensar'ın hurma sevgisine bakın (doğar doğmaz başlıyor)" diye latife etti ve çocuğu Abdullah diye isimledi."

Hamilelikte bebeğin sağlıklı olması için okunacak dualar ve esmaül hüsna zikirleri

İLİŞKİLİ HABER

Hamilelikte bebeğin sağlıklı olması için okunacak dualar ve esmaül hüsna zikirleri
Prof. Dr. Mustafa Karataş açıkladı: Çocuklarınıza bu isimleri vermeyin

İLİŞKİLİ HABER

Prof. Dr. Mustafa Karataş açıkladı: Çocuklarınıza bu isimleri vermeyin

BİR YORUM YAPIN 115

noo 3 ay önce

begenmedim daha hoş isimler var

Zumra 10 ay önce

Güzel degil mi

Toplam 3 beğeni

Alptekin 11 ay önce

Erkek çocuk için anlamlı isim ve fikirlerinizi alabilirmiyim

Zeynep_mehmet mirza 1 yıl önce

Guzel

Toplam 1 beğeni

Asaf 1 yıl önce

Iyi

Toplam 3 beğeni
Yorumların Tümünü Okuyun