Ek gıda dönemindeki bebekler için pratik tarifler

27 Kasım 2020, 18:20
Ek gıda dönemindeki bebekler için pratik tarifler

Ek gıda dönemindeki bebeklerin hoşuna gidebileceği ve annelerinde pratik bir şekilde şipşak hazırlayabileceği birbirinden lezzetli tarifleri bir araya getirdik. Lezzetli olduğu kadar besleyici de olan menülerle sağlıklı beslenme gerçekleştirebilirsiniz. Yapımı kısa süren bebek yemeği tarifleri için haberimizi okuyabilirsiniz! Sağlıklı ve lezzetli ek gıda tarifleri...

Altı ay boyunca yalnızca anne sütü ile beslenen bebekler bu evreden sonra yavaş yavaş ek gıdalara başlatılır. Annesinin sütünü emmekten başka hiçbir şeyi ağzına almayan bebekler farklı farklı besinleri tattıktan sonra bazı gıdaları reddedip elinin tersi ile itebilir. Bebeklerde bu davranışın nedeni ya heniz ek gıdaya hazır olmamasından ya da anne sütüne alışmış damağın zevkini bir başka besine kolay uyduramamasındandır. Bu nedenle uzmanlar ek gıda döneminde ilk olarak püre gibi yiyecekleri tavsiye ederken daha sonralarında çiğneme yetisini güçlendirecek besinleri önerir. Annelerin farkında olmadan yaptıkları hatalardan birisi de ilk önce tatlılara daha sonra sebzelere alıştırmaya çalışmalarıdır. Bebeğin sağlık açısından oldukça yararlı olduğu bilinen sebzeden yararlanabilmesi için onu sevmesi ve alışması önemlidir. Besleyici değeri yüksek olup tok tutucu doyuran besinler ile pratik tarifler hazırlayabilirsiniz.Peki ek gıda döneminde hangi tarifler uygulanabilir? Bebekler için ek gıda tarifleri...

TIKLA OKU: BEBEKLER İÇİN LEZZETLİ KAHVALTI MENÜLERİ

SEMİZOTU YEMEĞİ (+6 ay)

bebekler için semizotu yemeği

Malzemeler:

6-7 dal semizotu

1 tatlı kaşığı pirinç

1 çay kaşığı zeytinyağı

Hazırlanışı:

Semizotunu buharda 4 dakikada pişirin. Çok az bir suda pirinci 15 dakika boyunca haşlayın. Ardından her iki malzemeyi de karıştırın ve üzerine zeytinyağı ilave edin.

TIKLA OKU: EK GIDA DÖNEMİ BESLENME LİSTESİ

PATATES TOSTU (+7 ay)

bebekler için tost yapımı

Malzemeler:

1 adet patates

1 dilim dil peyniri

1 yumurta sarısı

Hazırlanışı:

Patatesi rendeleyin ve suyunu sıkın.Ardından peyniri rendeleyerek üzerine patates ilave edin. Karışımın üzerine yumurta ekleyin ve karıştırdıktan sonra tost makinesinde pişirin.

TIKLA OKU: BEBEKLER İÇİN PİRİNÇ UNU TARİFİ

BEBEK KÖFTESİ (+8 ay)

bebekler için köfte nasıl yapılır

Malzemeler:

250 gram yağsız kuzu kıyma

Çok küçük sotelik doğranmış soğan

1 yumurta sarısı

Tam buğday ekmeği içi

Hazırlanışı:

Boş bir kapta tüm malzemeleri elinizle yoğurun. Minik parçalar halinde  şekil vererek ızgarada pişene kadar kızartın.

BALIK KÖFTESİ (+9 ay)

bebeklerde köfte yapımı

Malzemeler:

1 adet levrek balığı

1 yumurta sarısı

Yarım soğan

1-2 dal dereotu

1-2 dal maydanoz

2 dilim ekmek içi

Hazırlanışı:

Önce balığı buharda ya da fırında 10 dakika pişirin. Etleri ve kılçıkları ayırın. Soğan, yumurta, ekmek, dereotu ve maydanozu rondodan geçirin. Ardından rondodan geçen malzemeleri balıkla beraber şekil verin. Çok az yağlı bir tavada önlü arkalı pişirin.

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar