Ek gıda döneminde sebze püresi ve meyve püresine nasıl başlanır?

6 aylık dönemden sonraki ek gıdaya geçişte verilmesi önerilen yiyeceklerde bazı meyve ve sebzeler gelmektedir. Peki ek gıdaya başlangıçta meyve mi yoksa sebze mi verilmeli?

Bedensel hareketliliklerin ve gelişimin artmaya başladığı 6. ayda bebekler etrafını daha çok merak etmeye başlar. Çevresini keşfetmeye başlayan bebekler de gördükleri yiyecekleri merak edip onlara ulaşmaya çalışır. Merak ve ilginin yanı sıra bebeğin gelişimi için gerekli olan protein ve vitamin değerleri ile ilgili anne sütü bir süre sonra yetmemeye başlar. Yeni besinlere ve bu yeni besinlerin içeriğindeki bileşenlere gereksinim duyulduğu için 6.ay ek gıda için en mantıklı zaman dilimidir.

MEYVE PÜRESİSEBZE PÜRESİ Mİ?

6 aylık dönemden sonra başlanacak olan ek gıda döneminde bebeklerde tercih edilecek ilk gıdaların meyvelerden yana mı yoksa sebzelerden yana mı olduğu kafa karıştırabilmektedir. Uzmanlar, ilk besinlerin yoğurt ya da sebzelerin sağlıklı bir seçenek olabileceğini savunuyor. Öncelikle sebzeden değil de meyveden başlanırsa bebeğin tatlıya alışıp sebze yiyemeyeceği düşünülür.

Ek gıdada sevilen yiyeceklerin çoğunluğuna bakıldığında tatlı yiyeceklerin tercih edildiği görülür. 6. ayda demir depolarında yetersizlik olacağı için demir emilimini arttıran meyve ve sebzeli karışımlar uygun görülür.

Sonuçta bebeğinize ilk olarak başlayacağınız ek gıdanın ne olduğu bebeğiniz için pek fark etmez. Ama tahıl, et, sebze, meyve gibi gıdalardan yapılmış püreler ile başlanması uygundur.

BEBEKLER İÇİN MEYVE PÜRESİ TARİFİ:

MALZEMELER:

1 adet elma
1 adet armut
1 adet muz
2 yemek kaşığı irmik

YAPILIŞI: Muz hariç kabukları ayıklayıp meyveleri küçük küçük doğrayın. Tencerede üstünü geçecek kadar su koyup 10 dakika haşlayın. En son muz ve irmiği ilave edip, 1 dakika sonra ocağın altını kapatın.

Rondodan geçirip kavanozlarda dinlendirdikten sonra bebeğinize yedirebilirsiniz. 4-5 gün buzdolabında muhafaza edebilirsiniz.

BEBEKLER İÇİN SEBZE PÜRESİ TARİFİ:

MALZEMELER:

1 çeyrek havuç
1 küçük patates
2 damla zeytinyağı
Su

YAPILIŞI: Patates ve havucu yuvarlak yuvarlak doğrayın. Önceden 10 dakika kaynatıp soğutulan suyu ilave edin. Su az gelirse eklenebilir. Haşlandıktan sonra suyu içinde kalacak şekilde blendırdan geçirin ve püreyi yeniden tencereye alıp az daha su ilave edip 2 damla zeytinyağı konabilir. Kaynadıktan sonra tel süzgeçten geçirilince püre hazır hale gelmektedir.

En kolay açma nasıl yapılır? Puf gibi açma yapmanın püf noktaları

İLİŞKİLİ HABER

En kolay açma nasıl yapılır? Puf gibi açma yapmanın püf noktaları

BİR YORUM YAPIN 0