Bebekler yaz aylarında nasıl beslenmeli? Bebekler için beslenme önerileri

Anne-babalar bebeklerinin beslenme programını mevsimine göre hazırlaması gerekir. "Havaların ısınmasıyla beraber çabuk bozulabilecek gıdalara karşın bebeklerinizin bol su aldığından emin olun" diyen uzmanlar, 6 ay sonrası ek gıdalar konusunda kritik bir uyarıda daha bulundu. Peki, yaz aylarında bebekler nasıl beslenmeli? Bebekler yazın neden ishal olur? İşte, tüm detaylar...

Her mevsimin beslenme programı farklıdır. Örneğin yaz sebzesi olan domatesin kış aylarında tüketilmesi önerilmez. Lezzeti olmayacağı gibi vitamin açısından da fayda sağlamaz. Bu sebeple yetişkin bireyler bunun farkında olarak meyve ve sebzeleri yaz-kış olarak ayırır. Uzmanlar ise yaptıkları son açıklamalar ile ebeveynleri uyardı. Bebeklerinin beslenmesi konusunda besinlerin yaz ve kış olarak ayrılması gerektiğini vurgulayan uzmanlar, bebeklerin bağışıklık sistemlerinin bir yetişkine göre çok daha zayıf olduğunu vurgulayarak yanlış beslenme ile hemen ishal olabileceklerine dikkat çekti. Biz de bu haberimizde yaz aylarında bebeklerin nasıl beslenmesi gerektiğine uzman görüşü dahilinde değindik.

yaz aylarında bebekler nasıl beslenmeli

yaz aylarında bebekler nasıl beslenmeli

YAZ AYLARINDA BEBEKLER NE YEMELİ?

Mevsiminde tüketilen meyve ve sebzeler, vitamin bakımından zengindir. Yaz aylarında; kabak, karpuz, kavun, patlıcan, kayısı, şeftali gibi besinler lif ve su oranı açısında zengin olduğu için tercih edilmesi önerilir. Bunun yanı sıra rafine şeker oranı yüksek meyve suları yerine taze sıkılmış meyve suları tüketilmelidir.

çocuklarınızı mevsimsel meyve ve sebzelere göre besleyin

çocuklarınızı mevsimsel meyve ve sebzelere göre besleyin

NOT: Tatil bölgelerine giderken, yanınıza kapalı ve steril olan kavanoz mamaları kullanmaya özen gösterin.

Anne sütünün özellikleri neler? Anne sütündeki muhteşem keşifİLİŞKİLİ HABERAnne sütünün özellikleri neler? Anne sütündeki muhteşem keşif

YAZ İSHALİNE DİKKAT!

Havaların ısınmasıyla beraber gıdalarda bozulmalar artar ve ishal vakaları çoğalabilir. Bu durumda bebekleri halsizlikten korumak için, yeterince su içtiğinden emin olun. 3,5-10 kg arasındaki bebeklerin sıvı ihtiyacı kilogram başına 100 ml'dir. Ağırlıkları 11 ile 20 kilogram arası çocuklar için ise günlük su ihtiyacı her bir kilogram için 50 ml'dir. Bebeklere özellikle yemekten sonra su verildiğinde, sindirimleri kolaylaşır.

Yaz aylarında özellikle tavuk ve süt ürünlerinin hızlı bir şekilde bozulduğunu unutmayın. Pişmiş besinleri dışarıda bekletmeyin, buzdolabında muhafaza edin. 

Biberon yerine kaşık ve bardak kullanmaya özen gösterin. Biberon ne kadar temizlense de, sıcak havalarda bakteriler üreyebilir. Bebeğin biberonla beslenmesi ağız ve diş gelişimini olumsuz etkileyebilir. 

Güneşlendikten sonra bakım nasıl yapılır? Güneş sonrası cilt bakımı

İLİŞKİLİ HABER

Güneşlendikten sonra bakım nasıl yapılır? Güneş sonrası cilt bakımı
İş bulmak için hangi dua okunur? Necmettin Nursaçan'dan hayırlı iş bulmak için dualar

İLİŞKİLİ HABER

İş bulmak için hangi dua okunur? Necmettin Nursaçan'dan hayırlı iş bulmak için dualar

BİR YORUM YAPIN 0