Yeni doğan bebekleri susturmanın en etkili yolu nedir? Ağlayan bebek nasıl susturulur?

Her anne babanın özellikle yeni doğan döneminde sıklıkla karşılaştıkları bir durum olan bebek ağlaması ebeveynler tarafından kontrol edilmesi en zor olandır. Bu sebeple anne babalar "Yeni doğan bebekleri susturmanın en etkili yolu nedir? Ağlayan bebek nasıl susturulur?" sorularının cevaplarını aramaktadır. Peki ağlayan bebek nasıl susturulur? İşte yeni doğan bebekleri susturmanın en etkili yolu...

Bebekler anne karnındayken göbek kordonu ve plasenta aracılığı ile nefes alır ve akciğer, bebek vücudunda gelişen son organdır. Bebek doğduğu zaman göbek kordonu bağlanır ve bebek kendi başına ilk nefesini alır. Bu ilk nefesi alma çabasını ise ağlayarak ortaya koyar. Yani yeni doğan bebeklerin dünyaya merhaba deme şekli olarak ortaya çıkan yeni doğan ağlaması, anne babalar için en zorlayıcı durumlardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Her ne kadar ilk ağlama bir 'merhaba' deme şekli olsa da bebekler dünyaya geldikten sonra çeşitli sebeplerden dolayı ağlayabilmektedir. Bebeklerinin ağlamasına dayanamayan anne babalar ise yeni doğan bebekleri susturmanın en etkili yolunu arıyor. Bilim insanları bu durum hakkında anne babalara bazı önerilerde bulundu.

Yeni doğan bebekleri susturmanın en etkili yolu

Yeni doğan bebekleri susturmanın en etkili yolu

Bebekler neden ağlar? Ağlayan bebek nasıl susar? Ağlayan bebeği sakinleştirme yöntemleri...İLİŞKİLİ HABERBebekler neden ağlar? Ağlayan bebek nasıl susar? Ağlayan bebeği sakinleştirme yöntemleri...

BİLİM İNSANLARI AÇIKLADI: "AĞLAYAN BEBEĞE..."

Japonya’da ve İtalya’da yapılan ve Current Biology dergisinde yayınlanan deneye göre; bebeğin kucağa alınarak 5 dakika boyunca yürünmesi sonra oturularak kucakta beş - sekiz dakika daha bu şekilde tutulması tavsiye ediliyor. 

Bebeğin bu süre sonunda yeniden yatırılması öneriliyor.

Araştırmanın başyazarı Japonya’daki RIKEN Bilim Merkezi’nden Kumi Kuroda, dört çocuk büyütmesine karşın, bu sonucu kendisinin dahi öngöremediğini söyledi.

Ağlayan bebek nasıl susturulur

Ağlayan bebek nasıl susturulur

Araştırma nasıl yapıldı?

 • Ekip araştırmayı önce köpekler, maymunlar ve farelerdeki 'taşıma etkileşimi' üzerine yaptı.
 • Bu memelilerin yavrularını alarak yürümeye başlamasıyla, bebeğin sessizleştiği, kalp atışının yavaşladığı tespit edildi.
 • İnsanlı araştırma 21 annenin katılması ile yapıldı.
 • 0 ila 7 aylık bebekleri olan anneler, dört durum için test edildi: yürürken ağlama, oturur durumdaki annenin kucağında tutulma, hareketsiz beşikte yatırılma ve sallanan beşikte yatırılma…
 • Araştırma sonucu ağlama durumunun, taşımanın başlamasından 30 saniye sonra azaldığı ve bebeğin kalp atışlarının yavaşladığı tespit edildi. Benzer bir etki beşikte sallanırken de elde edildi. Fakat hareketsiz tutulmak bebeği yatıştırmadı.
 • Bunun, genel kanının aksine, anne kucağının bebeği yatıştırmada eksik kaldığının, taşıma etkileşiminin önemli bir etken olduğunun göstergesi olduğu kaydedildi.
 • Sonrasında yeni doğanların beş dakika taşınması etkisi incelendi. Bu incelemede yüzde 46’lık bir oranın bu sürede uykuya daldığı tespit edildi. Süre bir dakika artırıldığında yüzde 18’i daha uyudu.
 • Bu yöntemin yalnızca ağlamayı sonlandırmadığı, uyku sürecini başlattığı da tespit edildi.
 • Ancak bu bebeklerin üçte biri yatağa yatırıldıktan 20 saniye sonra uyandı.
 • Kardiyogram okumaları, bebeklerin annelerinden ayrıldıkları anda kalp atışlarının arttığını gösterdi.
 • Buna karşın yatırılmadan bir süre daha tutulan bebeklerin, daha az uyandığı görüldü.
 • Kumi Kuroda, araştırma öncesi bebeklerin yatış şekillerinin daha önemli olduğunu düşündüğünü itiraf etti.
 • Araştırmayı yapan bilim insanları, özellikle tecrübesiz anne ve babalara yardım etmeyi amaçladıklarını söyledi.
Uzmanından uyarı: Sahte güneş kremine dikkat! Sahte güneş kremi nasıl anlaşılır?

İLİŞKİLİ HABER

Uzmanından uyarı: Sahte güneş kremine dikkat! Sahte güneş kremi nasıl anlaşılır?
Trençkot alırken nelere dikkat edilmeli?Trençkot nasıl kombinlenir?En güzel trençkot modelleri

İLİŞKİLİ HABER

Trençkot alırken nelere dikkat edilmeli?Trençkot nasıl kombinlenir?En güzel trençkot modelleri
İlknur Gülmek Yasemin.com - Multimedya Editörü
Yasemin - İlknur Gülmek

Editör Hakkında

İstanbul Aydın Üniversitesi Yeni Medya ve İletişim bölümünden 2022 yılında mezun oldu. Eğitim hayatı boyunca çeşitli dijital medya ajanslarında sosyal medya içerik üreticisi ve video editörü olarak çalıştıktan sonra 2021 yılında internet haberciliğine başladı. Meslek hayatına Kanal7 Medya Grubu Yasemin.com bünyesinde Multimedya Editörü olarak devam etmektedir.

BİR YORUM YAPIN 0