Uzmanlar çocukların istismardan korunması için yapılabilecek en iyi şeyin onları bilgilendirmek olduğunu açıkladı.

Gerek fiziksel gerek duygusal olarak uygulanan istismarlar konusunda çocuklara bazı bilgilerin verilmesiyle tehlikeli durumların üstesinden gelinebileceğine değinen uzmanlar, ebeveynlere önemli vazifeler düştüğünü vurguluyor.

''Çocuklarda istismar belirtileri'' haberi için TIKLAYIN

PEKİ, EBEVEYNLER ÇOCUK İSTİSMARINA KARŞI NE YAPMALI?

ÇOCUKLARA ÖZEL BÖLGELER ÖĞRETİLMELİ

3 yaşlarında olan bir çocuğun kendi vücudunu tanımaya, kendisinde olanın başkalarındaki olanın fark etmeye başladıklarına dikkat çeken uzmanlar,

“Bu yaşlardaki çocuklara özel bölgelerin nereler olduğunu ve bu bölgelere kesinlikle başkasının dokunmasına izin verilmemesi gerektiği izah edilmeli. Burada dikkat edilmesi gereken ilk özellik, izah ederken onu korkutmaması ve çevresindeki kişilere şüphe dolu gözlerle bakmaması gerektiğinin anlatılmasıdır.'' anlattı.

İYİ DOKUNMA İLE KÖTÜ DOKUNMA ÖĞRETİLMELİ

Aileler, çocuklarına iyi dokunmanın kısa süreli olabileceğini mesela, saç okşama ya da sırt sıvazlama gibi olduğunu, kötü dokunmanın ise özel yerlerin yakınlarına uzun süreli, onu rahatsız edici olması yönünde olduğundan bahsetmelidir.

Kötü insanların çocuktan yararlanabilmeleri için çocuğun en ufak bir hatasında anne-babaya söyleme ile tehdit ettiği unutulmamalı. Bu nedenle çocuklar, yaptığı davranışlar karşısında çekinmeden ebeveynlerini söyleyebilecek güvende olmalılar.

İLİŞKİLİ HABER

Çocukluk döneminde görülen alışkanlıklar

İLİŞKİLİ HABER

Alişan'dan Berna Laçin'e sert tepki!

İLİŞKİLİ HABER

Berna Laçin'e soruşturma açıldı

İLİŞKİLİ HABER

Çocuklardaki istismar belirtileri

BİR YORUM YAPIN 1

leyla 4 yıl önce

Teşekkürler

Toplam 2 beğeni