Kurban bayramı çocuklara nasıl anlatılmalı?

17 Ağustos 2018, 08:08
Kurban bayramı çocuklara nasıl anlatılmalı?

Kurban Bayramına sayılı günler kala aileler, çocuklarına kurban kesimiyle ilgili detay vermeden üstünkörü bir şekilde anlatmalıdır. Sevgi, hoşgörü ve cömertlik duygularının üzerinde durulmalıdır.

Paylaşma ve hoşgörünün ön planda olduğu Kurban Bayramında, çocuklar kurban kesimini izlemek isteyebilir. Hayvan kesiminin çocuğa izletilmesinin uygun olup olmadığı konusunda tereddüt eden bazı ebeveynler, sırf çocukları merak ettikleri için izlemelerine izin verirken bazıları da psikolojilerinin olumsuz etkileneceğini düşünerek anlatmakla yetinir.

Ancak, her çocuk bir olmadığından dolayı hayvan kesiminden de aynı derecede etkilenmez. Yaşanılan bölge ve kültür, çocukların ruhsal anlamda kurban kesimi için etkilenmelerinde belirleyici bir etkendir.

Örneğin; kırsal alanda geçimini hayvancılıkla geçiren kişilerin öncesinde hayvan kestiğini gören çocuklar, hayvan kesimine tekrar şahit oldukları zaman şehirde yaşayan ve eti sadece markette gören çocuklar kadar etkilenmezler.

KURBAN BAYRAMI ÇOCUKLARA NASIL ANLATILMALI?

Küçük yaşlardaki çocukların yaş dönemi özellikleri henüz gelişmediğinden dolayı soyut düşünme kabiliyetleri gelişmez. Gördükleri şeyleri kavrar ve düşünürler. Bu nedenle kurban bayramında neden hayvan kesmemiz gerektiğinin dini boyutunu anlayamazlar.

Dolayısıyla küçük yaşlardaki çocuklara detay bilgi vermek yerine kurban bayramının sosyalliği üzerinde durmak daha faydalı olacaktır.

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
7 Yorum Var
 • hoca 1 yıl önce Şikayet Et
  kurban karşıtı değilseniz yanlış yapıyorsunuz. Biz çocukken özellikle kurbanın kesilmesini sabırsızlıkla bekler ve o anı seyrederdik. Çünkü bize bu işin bir "sevap" olduğu anlatılırdı. Eğer o zaman seyretmeseydik şimdi kurbanı yüzmekten bile aciz kalacaktık. Her Allahın günü bunca insanın öldürüldüğü dünyada kafayı kurbana takmak iyi niyetli görünmüyor. Hiçbir şey söylemeden kurban kesiminde bulunmalıdır çocuklar. Şu acımasız dünyada kurbanla kafayı bozmayalım. Sonuçta her gün binlerce hayvan kesiliyor ama nedense kurbana gelince herkes merhamet meleği kesiliyor. Altında ya fazla saflık, ya da kasıt var. her filmde adam öldürmeyi seyreden çocuk neden bunu görmesin?
  Cevapla
 • imam 1 yıl önce Şikayet Et
  Hz. İbrahim atamızın Hz. İsmail'e anlattığı gibi anlatmalı. Öyle çokça da laf kalabalığı yapmamalı. Çocuklar yetişkinlerden daha anlayışılıdırlar.
  Cevapla
 • pikaçu 1 yıl önce Şikayet Et
  kurbanı büyüğünün yardımıyla çoçuk kendi kesmeli..
  Cevapla
 • mehmet 1 yıl önce Şikayet Et
  nediyorsun sen kardesh iyimi kafan?
 • zafer gülten 1 yıl önce Şikayet Et
  kurban normal şartlar altında kesilirse o kadar etkilemez sanırım,ama bundan 3-4 sene önce İstanbul-Bakırköy de kurban kesinm yerinde canlı canlı önce ayakları kesilirse,hayvanın gözünden duyduğu ızdırap ve acıdan yaş gelir ağlarsa öyle bir etkilerki. ben bile koca adam olduğum halde etkilendim,kaç gece rüyalarıma girdi.
  Cevapla
 • Ali 1 yıl önce Şikayet Et
  Çocukluğumda gözlerimin önünde kesildü kurban uzmanların bahsettiği gibi bir sıkıntım olmadı
  Cevapla
Yorumların Tümünü Okuyun