Küçük yaştaki çocuklarda telefon kullanımına dair ailelerin dikkat etmesi gereken bazı hususları sizler için derledik. Ailelerin çocuklarını merak etmemeleri için onlara cep telefonu almalarının doğru olup olmadığını belin birde haberimizin detaylarından bakalım! Peki çocuklara cep telefonu alınmalı mı?

Gelişen teknoloji dünyasında çocukları teknolojik aletlerden uzak tutmak oldukça zordur. Hele de çocuk okul çağına gelmişse ve arkadaşlarında cep telefonu görmüşse, anne ve babasından isteyeceği ilk hediye cep telefonu olacaktır. Aileler çocuklarını tek başına bir yere göndermek zorunda kaldıkları zaman akıllarının kalmaması ve istedikleri zaman onlara ulaşabilmeleri için telefon almayı cazip görebilir. Ancak bir kere alındığı zaman ardı arkası kesilmeyecek bazı alışkanlıklar çocukların derslerinde başarılı olamama, odaklanamama gibi bazı sorunlara yol açmaktadır. Bir yandan ailelerin işine yarayacak olan ama bir yandan da çocukları teknoloji bağımlısına sokabilecek olan telefonların kullanımı ile ilgili ailelerin bilmesi gerekenler haberin detaylarında! Yeni neslin teknolojik ürünlerin ekranlarını rekor hızla tuşlaması, gözü kapalıyken bile parmaklarıyla dokunmatik ekranı kullanabilmeleri kimseyi şaşırtmıyor. Peki uzmanlar bu konu hakkında ne diyor? Aileler küçük yaşlarda çocuklara telefon vermeli mi? İşte cevabı:

  • 'ARKADAŞIMDA VAR' DİYE ISRAR EDEN ÇOCUĞA NASIL YAKLAŞILMALI?

Arkadaşında olup kendisinde olmadığı için anne-babasına ısrar eden çocuklara karşı uzmanlar önemli tavsiyelerde bulunuyor. Çocuğun yaşının akıllı telefon kullanmaya elverişli olup olmadığı net bir şekilde çocuğa izah edilmeli. Bu esnada aileler sınırlı sürede çocuklarına kendi telefonlarını kullanabileceklerini anlatmalı. Telefon kullanımında bilinçli hareket edilip, kendileri de çocuklarına örnek olmalıdır.

  • ÇOCUKLARA TELEFON NE ZAMAN ALINMALI? ÇOCUKLARDA TELEFON KULLANIMI NASIL OLMALI?

Çocuklara ne zaman telefon alınmalı?

9 yaş ve üzeri çocuklarda telefon kullanımı için interneti olmayan bir cep telefonu en idealdir. Akıllı bir cep telefonu için 11 ya da 12 yaşından sonrasını beklemek en uygunudur. Çocukların cep telefonu numarası gibi kişisel bilgileri, özel resimleri koruyacağı ve İnternette yayınlamayacağına dair söz verilmelidir.

Cep telefonu kullanım süresi ile alakalı çocukla anlaşma yapmak ve bu anlaşmaya uymaya dikkat etmek gerekir. Mesela “Cep telefonunu yemek sırasında, ödev yaparken ya da uyumaya giderken kullanmayacaksın” denilebilir.

Çocuklara telefon ne zaman alınmalı?

Peki ebeveynler cep telefonu konusunda nelere dikkat etmeli?

1- Anne ve babaların bu konu hakkında özen göstermesi gereken ilk husus, acil bir durum olmadığı müddetçe çocuğa 12 yaşından önce telefon almamalarıdır.

2- Çocuklara telefon alınsa bile kesinlikle okula götürmelerine izin verilmemelidir. Aksi halde çocuk ders esnasında telefonu çıkarıp başka işlerle meşgul olabilir.

3- Çocuğuna telefon alan aileler, internet kullanımı için filtre sistemi düzenlemelidir.

İLİŞKİLİ HABER

İnce motor becerileri neler? Çocuklarda el ve parmak kaslarını güçlendiren etkinlikler

BİR YORUM YAPIN 308

Bir kişi 6 gün önce

Benim ailemin üç 13promax i var bir i yedek 14 yaşındayım lise 1 de belki diyorlar ve derslerim de maşallah mükemmelim ortalamam 97.8 ve özel okuldayım ve sandığınız gibi kıyakmoş torpil falan yok

Bukimbee 1 hafta önce

Benim telefonum yoktu şimdi küçük bi tabletim olduu en başından beri bu siteye yazıyorum ve bakıyorum

Tamer 1 ay önce

14 yaşında olursa telefon verme ve kullanma yapılırmı

Wtf 3 ay önce

Ya babam telefonumu arabaya sakladı oppo kankalarıma yazamıyor yardım

TELEFONU OLAN 4 ay önce

Ye bebeler benim telefonum var sizin yokmu yazık lan ben 10 yaşındayım iphone 12'im var kıskanın bebeler

Toplam 3 beğeni

no name 3 hafta önce

Genellikle boyle diyenlerin olmuyor velet seni

Toplam 0 beğeni

fakir 3 ay önce

ben 17 yaşındayım iphone 6 ım var

Toplam 0 beğeni

FAKİR 3 ay önce

ben 17 yaşındayım iphone 6 ım var

Toplam 0 beğeni

BANE 3 ay önce

9 yaşındayım ve İPhone 13 pro max’ım var ağla sen anca İPhone 12 ile yetin.

Toplam 0 beğeni
Yorumların Tümünü Okuyun