Korkan çocuğa okunacak en etkili dua! Gece uykusunda ağlayan çocuğa korku duası

10 Ocak 2021, 09:05
Korkan çocuğa okunacak en etkili dua! Gece uykusunda ağlayan çocuğa korku duası

Uykusunda korkan ya da herhangi bir nedenden dolayı üzerinde korku kalmış çocuğa okunması tavsiye edilen dua önerilerini sizlere derledik. Gece uykusundan sıçrayarak uyanan çocuklarda bu korkuyu kaldırmak için korku dualarını okuyabilir, ve bu durumun geçmesi için Allah'a dua edebilirsiniz. Uyuyamayan çocuklarda korkuyu gidermek için okunabilir dua tavsiyeleri...

Gecenin bir vakti ağlayarak uyanan bazı bebek ve çocuklarda, altta yatan etken korkudan dolayı ise okunması tavsiye edilen bazı dua önerileri ile bu durumu ortadan kaldırmak mümkün olabilmektedir. Yetişkinlerde dahi görülebilen bu korkunun çeşitleri, insanı ruhi sıkıntılara sokabilir ve hayatı oldukça zor bir hale getirebilir. Birçok çocuğun uykuda korku nedenleri arasında sayılabilen karanlıkta kalma ya da tek başına durma gibi durumların önüne geçmek için içten ve samimi şekilde dua ederek Allah (c.c)'dan bunun geçmesini niyaz edebilirsiniz. Korkan çocuklar için okunacak bazı etkili dua önerileri sayesinde çocuğun hem karanlıktan korkmasını hem de uykusunda korkmasını önleyebilirsiniz. Ayrıca korkan çocuğunuza kendiniz okuyabileceğiniz gibi kendisine de ezberletilmesi kolay bazı kısa duaları öğreterek dini eğitimlerine yardımcı olabilirsiniz. İnanarak kalpten bir şekilde okunabilecek korku dua ve ayetleri ile, korkunun gitmesini sağlayabilir, manevi anlamda rahatlamalar hissettirebilirsiniz. Her işimizde olduğu gibi üzüntümüzde, kederimizde, acımızda, şükrümüzde Allah (c.c) ile beraber olup O'ndan yardım dilemek dinimize yakışır en güzel davranışlardandır. Peki korkan kişiye okunması önerilen etkili dualar neler? Korku için en tesirli dua ve sureler...

TIKLA OKU: UYUYAMAYAN BEBEĞE NE YAPILMALI? HUZURSUZLUK İÇİN...

UYKUDA KORKANLAR İÇİN PEYGAMBER (SAV) TAVSİYESİ KORKU DUASI

Uykusunda korkan çocuğa okunacak dua! Korku duaları

Hâlid b. Velid (r.a.)’dan rivayetine göre: “Ey Allah’ın Rasûlü, ben uykuda korkutuluyorum.” dedi. Efendimiz (SAV) şu duayı oku buyurdular:

 “Euzü bi-kelimatillahi’t-tammeti min gadabihî ve ikâbihî ve şerri ibâdihî ve min hemezati’ş-şeyetîni en yahdûrun.”

“Allah’ın gazabına uğramaktan, O’nun cezâsından, kullarının şerrinden ve bana gelmelerinden Allah’ın tam kelimelerine sığınırım.” (Ebû Dâvud, Tıb, 19; Tirmizî, Deavat, 93; Muvatta, Şear, 9; Müsned, II, 181; N. 57; VI, 6)

Uykuda korku duası! Uykusunda korkan kişiye okunacak dua

KORKAN ÇOCUK VE YETİŞKİN İÇİN OKUNACAK DUALAR!

Uykusunda korkan çocuk için dualar! Uykuda korku duası

Sabah ve akşam tehlikelerden korunmak için korkan bir kimse şu duayı okumalıdır: HADİS-İ ŞERİF/ " 'Bismillâhillezi lâ yedurru ma’asmihi şey’ün fil ardi ve lâ fissemâi ve hüves-semi’ul alim.' duasını sabah üç kere okuyana, akşama kadar; akşam okuyana da, sabaha kadar hiç bela gelmez." (İbni Mace)

"Hasbiyallahü ve ni’mel vekil, sözü her korku için bir emniyettir." (Deylemi)

Bismillahillezi la yedurru duası

UYKUSUNDA KORKAN ÇOCUĞA OKUNABİLECEK DUA TAVSİYESİ:

Sıçrayarak uyanma! Uykusunda korkarak uyanan çocuğa dua

اللهُمَّ بِحُرْمَةِ عِيسَي وَ بِحُرْمَةِ مُوسَي بِحُرْمَةِ اِبْرَاهِيمَ الْخَلِيلِ نَجِّنِي مِنْ شَرِّ مَا رَاءَيْتُ فِي الْمَنَامِ بِرَحْمَتِكَ يَا اَرْحَمَ الرِّاحِمِينَ
Allahümme bihürmeti isa ve bihürmeti Musa ve bi hürmeti İbrahimel-halili neccinii min şerri má raeytü filmenámi birahmetike Ya Erhamerrahimin.

MANASI: Ey benim Allahım! Hz. İsa hürmetine, Hz. Musa hürmetine, Halilin olan Hz.İbrahim hürmetine, Rahmetin ile Rüyamda görmüş olduğum şeyin şerrinden beni kurtar. Ey merhametlilerin en merhametlisi .

PEYGAMBERİMİZİN GECE UYUMADAN ÖNCE OKUDUĞU DUALAR

Uyumadan önce okunacak dua

Hz. Aişe validemiz (r.a) rivayetine göre Sevgili Peygamber Efendimiz (SAV) geceleri uyumadan önce bazı duaları okuyup vücuduna sürermiş. Bu durum hadis-i şerifte de şöyle geçmektedir: "Hz. Peygamber (a.s.m.), yatağına girdiği zaman, ellerine üfleyip Muavvizeteyn'i ( Felak ve Nas sureleri) ve Kul Hüvallahu Ehad'i okur, ellerini, yüzüne ve vücuduna sürer, bunu da üç kere tekrar ederdi. Hastalandığı zaman, aynı şeyi kendisine yapmamı emrederdi." (Buhari, Fedail-ul Kur’an 14, Tıbb, 39)

FELAK SURESİ TÜRKÇE OKUNUŞU VE ANLAMI:

Bismillahirrahmânirrahîm.

1- Kul e'ûzü birabbil felak
2- Min şerri mâ halak
3- Ve min şerri ğasikın izâ vekab
4- Ve min şerrinneffâsâti fil'ukad
5- Ve min şerri hâsidin izâ hased

Felak suresi arapça

Rahmân ve Rahîm olan Allah'ın ismiyle.

1- De ki: "Sığınırım o sabahın Rabbine,
2- Yarattığı şeylerin şerrinden,
3- Karanlığı çöküp bastırdığında bir gecenin şerrinden,
4- o düğümlere üfleyen üfürükçülerin şerrinden
5- ve kıskançlık gösterdiğinde bir kıskancın şerrinden!"

NAS SURESİ TÜRKÇE OKUNUŞU VE ANLAMI:

Bismillahirrahmânirrahîm.

Kul e'ûzü birabbinnâs
Melikinnâs
İlâhinnâs
Min şerrilvesvâsilhannâs
Ellezî yüvesvisü fî sudûrinnâsi
Minelcinneti vennâs

Nas suresi

Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla

De ki: Sığınırım ben insanların Rabbine,
İnsanların hükümdarına,
İnsanların ilahına,
O sinsi vesvesecinin şerrinden.
O ki, insanların göğüslerine vesveseler fısıldar.
Gerek cinlerden, gerek insanlardan.

İHLAS SURESİ TÜRKÇE OKUNUŞU VE ANLAMI:

Bismillahirrahmânirrahîm.

Kul hüvellâhü ehad. Allâhüssamed. Lem yelid ve lem yûled. Ve lem yekün lehû küfüven ehad.

İhlas suresi

Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla

Rahmân ve Rahîm olan Allah´ın adıyla. De ki: "O, Allah'tır, bir tektir." "Allah Samed'dir. (Her şey O'na muhtaçtır, o, hiçbir şeye muhtaç değildir.)" Ondan çocuk olmamıştır (Kimsenin babası değildir). Kendisi de doğmamıştır (kimsenin çocuğu değildir)." 

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
2 Yorum Var
  • Adem 4 gün önce Şikayet Et
    Allah isemediği hiç bir varlık size dokunamaz
    Cevapla
  • Huriye 2 hafta önce Şikayet Et
    Korkup. Gece. Yatarken. Çok. Kötü. Bişey. Benim. Böyle. Olmadı. Ben. Uykudayken. Agladım. Çok. Kötüydü. Sonra. Seda. Abla. Yardım. Etti. Ben. O. Gün. Çok. Kötüydüm.
    Cevapla