Çocuklarda sınav kaygısı neden olur? Sınav stresinden kurtulmanın yolları

Belirsizlik ve çaresizlik durumlarında ortaya çıkan sınav kaygısı, gelecek hayatı direkt olarak etkileyen bir problem olduğu için muhakkak çözülmesi gereken bir durumdur. İstanbul Florance Nightingale Hastanesi Uzman Psikolog Gizem Ünveren, çocuklarda sınav kaygısından kurtulmanın yollarını aktardı.

Yoğun bir çalışma dönemi içerisinde sınav için beklenen gün gelip çatana kadar öğrencilerde ister istemez stres ve kaygılar olabilmektedir. Sınav gününe dek elde edilen bilgilerin sınav esnasında etkili şekilde kullanılamaması durumunda ve söz konusu olan başarı durumunu direkt olarak etkileyeceği için ciddi bir konudur. Sınava girecek olan adaylarda bu kaygının olup olmadığı sınavı erteleme ya da sınav hazırlığına dair konuşmak istememe onu reddetme gibi durumlar vardır. Konuyla ilgili soru sorulmasından rahatsız olan öğrencilerde dikkat dağınıklığı, odaklanamama, Fiziksel birtakım sağlık sorunları (karın ağrısı, mide bulantısı, terleme, uyku düzensizliği, iştahsızlık ya da tersine aşırı yeme, genel mutsuz bir ruh hali vb.), sınav kaygısının oluştuğunun göstergesidir. 

Sınav stresi ve kaygısına son! Uzmanlardan çok önemli tüyolarİLİŞKİLİ HABERSınav stresi ve kaygısına son! Uzmanlardan çok önemli tüyolar

Sınava girmeden önce okunacak dualar! Zihin açıklığı için başarı ve kısa sınav duaları...İLİŞKİLİ HABERSınava girmeden önce okunacak dualar! Zihin açıklığı için başarı ve kısa sınav duaları...

 İstanbul Florance Nightingale Hastanesi Uzman Psikolog Gizem Ünveren, çocuklarda giderek artan sınav kaygısı ile ilgili konuştu. İşte uzmanından çok önemli açıklamalar..

Cilde kullanılmaması gereken ürünler neler? Cilde sürülmemesi gereken 5 malzeme

İLİŞKİLİ HABER

Cilde kullanılmaması gereken ürünler neler? Cilde sürülmemesi gereken 5 malzeme

BİR YORUM YAPIN 0