Sınav günü ailelerin çocuklarındaki zihin açıklığını arttırmak için okuyabileceği ve adayların sınav öncesi muhakkak okumaları tavsiye edilen kısa duaları bir araya getirdik. Nihat Hatipoğlu'nun önerileriyle sınav günü okunacak etkili dualar! Sınava girmeden önce okunacak dualar neler? Sınavdan önce yapılması gerekenler...

Girilecek sınava göre hedefleri de farklı olan adayların büyük emek ve uğraşları sonucunda hayallerini gerçekleştirmeleri için ellerinden geleni yaptıktan sonra güzel bir netice alabilmeleri için yapılması en güzel şey, duadır. Her sene olduğu bu sene de sınava giriş için adayların yanlarında kimlik belgesi ve sınav giriş belgesini bulundurması zorunludur. Adayların sınavdan en az 1 saat öncesinde giriş belgelerinin yazılı olduğu okullarda yer alması gerekiyor.İLİŞKİLİ HABERKalem suresi ne için okunur? Kalem suresi okunuşu ve anlamı

NECMETTİN NURSAÇAN'DAN SINAVDA BAŞARI DUA TAVSİYELERİ

SINAVDA BAŞARI İÇİN OKUNMASI ÖNERİLEN AYET 

sınavda başarı için dua

 Anlamı: Ey Rabbim! Göğsümü aç, genişlet, işimi kolaylaştır. Dilimde bulunan düğümü, çöz de sözümü anlasınlar. (TAHA 25-28)

Sınav için başarı ayetleri

Anlamı: "Rabbim! Girilecek yere doğrulukla girmemi, çıkılacak yerden de doğrulukla çıkmamı sağla, bana tarafından yardımcı bir güç ver!" (İSRA- 80) 10 defa

sınavda başarı duası

Anlamı: “Allah’ım! Bana öğrettiğin şeyleri hakkımda faydalı eyle, bana fayda verecek şeyleri öğret, beni, bana fayda verecek ilim ile nasiplendir.” (Hâkim, De’avât, No: 1879, I, 510)

İLİŞKİLİ HABERKuran-ı Kerim'de hangi sure kaçıncı cüz ve sayfada? Kuran-ı Kerim sureleri konuları

SINAVA GİRMEDEN ÖNCE TAVSİYE EDİLEN DUA VE SAYILARI:

4444 Tefriciye, 9999 Fetih suresi ilk Ayeti, 33 Fetih suresi, 41 Yasin, 41 Kalem suresi, 41 Alak suresi, 70 İnşirâh, 21 Taha suresi.

ÇEKİLEBİLECEK ESMA ZİKİRLER: Ya Mukaddim, Ya Fettah, Ya Alim...

SINAVA BAŞLAYINCA OKUNACAK KISA DUALAR (NİHAT HATİPOĞLU'NDAN)

Sınava besmele çekerek başladıktan sonra:

Arapçası: Ya Hayyu Ya Kayyum, bi rahmetike esteğisu. Anlamı: Ey Hayy ve Kayyum olan Allah'ım. Senin rahmetine sığınıyorum.

RABBİ YESSİR DUASI

Arapçası: Rabbi Yessir ve la tüasir, rabbi temmim bil hayr. Türkçesi: Rabbim işimi kolaylaştır, güçleştirme. Rabbim bu işimi hayırla tamamla.

SALATEN TÜNCİNA

Arapçası: "Allâhumme salli alâ Seyyidinâ Muhammedin ve alâ âli Seyyidina Muhammedin salâten tüncînâ bihâ min-cemî'il-ehvâli vel âfat. Ve takdî lenâ bihâ cemîal hâcâti ve tutahhirunâ bihâ min-cemîi's-seyyiâti ve terfe'unâ bihâ ındeke a'lâ'd-deracât ve tubelliğunâ bihâ aksâ'l-ğayâti min cemiîl-hayrâti fî'l-hayâti ve ba'del-memât birahmetike inneke ala külli şey in kadir. Yâ erhame'r-rahimîn. Hasbunellahu ve ni'mel vekîl, ni'mel mevlâ ve ni'me'n-nasîr. Ğufraneke rabbenâ ve ileyke'l-masîr."

(Sınav niyetiyle okunabilir.)

- Sınavda başarı için okunması gereken bir diğer dua ise ''Kalem suresidir.''

sınava girmeden okunacak dualar

- Hasbiyallahu lâ ilâhe illâ Hû, aleyhi tevekkeltu ve Huve rabbül arşıl azîm, ayeti sınavda başarı için 7 kez okunabilir.

- Sınavda unutkanlık olmaması için 19 defa Bismillahirrahmanirrahim, Ferdün, Hayyün, Kayyûmun, Hakemun, Adlün, Kuddûsün. İyyâke na'büdü ve iyyâkenesta'în. İnnâ fetahnâ leke fethan mubînâ.” okunabilir.

Sınavda başarı için okunabilecek sure önerilerinden biri de Fetih suresidir. (En az 17 defa)

PİRİNCE/ ŞEKERE OKUNAN DUA VE SURELER! 

Sınava girecek öğrencilere özel olarak anneleri tarafından verilen okunmuş şeker ya da pirinç başarı sağlamak maksadıyla günümüzde sıklıkla uygulanan yollardan biridir. Çocuk gerçekte ister başarılı olsun ister olmasın bu tarz hazıra konmacı hareketlerin bir dayanağı yoktur. Ancak ayetlerin şifa kaynağı olduğu da bir gerçektir. Kuran-ı Kerim'deki geçen bazı ayetlerin bazı sıkıntıları ortadan kaldırmak için vesile olmak amacıyla yazılmasında sakınca görülmez.

SINAV İÇİN ŞEKERE VE PİRİNCE OKUNAN DUA ÖRNEKLERİ:

Pirince ya da şekere Fetih, Fatiha, İhlas, Felak, Nas ya da Ayet-el Kürsi okunabilir. Fetih Suresi uzun gelirse pirince ya da şekere geri kalan diğer surelerde okunup üflenebilir.

İLİŞKİLİ HABER

Dua etmenin incelikleri neler ve en güzel dua nasıl edilir? Duada ısrarcı olmak...

İLİŞKİLİ HABER

Kalem suresi ne için okunur? Sınav için tavsiye edilen Kalem suresi okunuşu ve anlamı

İLİŞKİLİ HABER

En güzel dua sözleri! Dua nasıl edilmeli? Dua etmeyi bilmeyenler için örnek dualar

İLİŞKİLİ HABER

Rabbi Yessir duası nedir? Kolaylık için Rabbi Yessir duası Arapça okunuşu ve anlamı

BİR YORUM YAPIN 58

muallim43 7 ay önce

Sınavdan önce yapılacak olan dua fiili duadır.Fiili duayı yapmayan yani çalışmayanın sözlü duası sünnetullah gereği kabul olmaz.

Toplam 3 beğeni

Leyla 2 ay önce

Ne?

Toplam 0 beğeni

vatandaş1 7 ay önce

yalakalığada bir dua varsa okuyun

Toplam 4 beğeni

Şevval 9 ay önce

Benim 1inci sınavım 100 yani 5

Toplam 9 beğeni

Tatlı 9 ay önce

Allah büyüktür

Toplam 12 beğeni

Masal ÇELİKZIRH 10 ay önce

Allahın izniyle işe yarayacak

Toplam 12 beğeni

İlknur 9 ay önce

İnşallah

Toplam 4 beğeni
Yorumların Tümünü Okuyun