Sınav günü ailelerin çocuklarındaki zihin açıklığını arttırmak için okuyabileceği ve adayların sınav öncesi muhakkak okumaları tavsiye edilen kısa duaları bir araya getirdik. Peki sınava girmeden önce okunacak dualar neler? Sınavdan önce yapılması gerekenlere haberimizin devamından ulaşabilirsiniz.

Girilecek sınava göre hedefleri de farklı olan adayların büyük emek ve uğraşları sonucunda hayallerini gerçekleştirmeleri ve ellerinden geleni yaptıktan sonra güzel bir netice alabilmeleri için yapılması en güzel şey, duadır.  Ancak bazı ebeveynlerin yaptığı bir takım uygulamalara değinecek olursak; sınava girecek öğrencilere özel olarak verilen okunmuş şeker ya da pirinç başarı sağlamak maksadıyla günümüzde sıklıkla uygulanan yollardan biridir. Çocuk gerçekte ister başarılı olsun ister olmasın bu tarz uygulamaların bir dayanağı yoktur. Ancak ayetlerin şifa kaynağı olduğu da bir gerçektir. Kuran-ı Kerim'deki geçen bazı ayetlerin bazı sıkıntıları ortadan kaldırmak için vesile olmak amacıyla yazılmasında sakınca görülmez. Çalışmak başarıya ulaşmanın ilk şartıyken tevekkül edip dua ile istemek de İslami açıdan en güzel teslimiyettir. Bu yüzden biz de sınava girecekler için yaptıkları çalışmanın ardından okuyabilecekleri duaları derledik.

Bunların yanı sıra her sene olduğu gibi bu sene de sınava giriş için adayların yanlarında kimlik belgesi ve sınav giriş belgesini bulundurması zorunludur. Adayların sınavdan en az 1 saat öncesinde giriş belgelerinin yazılı olduğu okullarda yer alması gerekiyor. İLİŞKİLİ HABERKalem suresi ne için okunur? Kalem suresi okunuşu ve anlamı

NECMETTİN NURSAÇAN'DAN SINAVDA BAŞARI DUA TAVSİYELERİ

SINAVDA BAŞARI İÇİN OKUNMASI ÖNERİLEN AYET 

قَالَ رَبِّ اشْرَحْ لِي صَدْرِي . وَيَسِّرْ لِي . أَمْرِي وَاحْلُلْ عُقْدَةً مِّن لِّسَانِي . يَفْقَهُوا قَوْلِي

Kale rabbişrah li sadri. Ve yessir li emri. Vahlul ukdeten min lisani. Yefkahu kavli.

 

 Anlamı: Ey Rabbim! Göğsümü aç, genişlet, işimi kolaylaştır. Dilimde bulunan düğümü, çöz de sözümü anlasınlar. (TAHA 25-28)

Sınav için başarı ayetleri

Anlamı: "Rabbim! Girilecek yere doğrulukla girmemi, çıkılacak yerden de doğrulukla çıkmamı sağla, bana tarafından yardımcı bir güç ver!" (İSRA- 80)

sınavda başarı duası

Anlamı: “Allah’ım! Bana öğrettiğin şeyleri hakkımda faydalı eyle, bana fayda verecek şeyleri öğret, beni, bana fayda verecek ilim ile nasiplendir.” (Hâkim, De’avât, No: 1879, I, 510)

İLİŞKİLİ HABERKuran-ı Kerim'de hangi sure kaçıncı cüz ve sayfada? Kuran-ı Kerim sureleri konuları

zihin açıklığı duaları

SINAVA GİRMEDEN ÖNCE TAVSİYE EDİLEN DUALAR:

TefriciyeFetih suresi ilk Ayeti, Fetih suresi, Yasin, Kalem suresi, Alak suresi, İnşirâh, Taha suresi.

ÇEKİLEBİLECEK ESMA ZİKİRLER: Ya Mukaddim, Ya Fettah, Ya Alim...

SINAVA BAŞLAYINCA OKUNACAK KISA DUALAR (NİHAT HATİPOĞLU'NDAN)

Sınava besmele çekerek başladıktan sonra:

Arapçası: Ya Hayyu Ya Kayyum, bi rahmetike esteğisu. Anlamı: Ey Hayy ve Kayyum olan Allah'ım. Senin rahmetine sığınıyorum.

RABBİ YESSİR DUASI

Arapçası: Rabbi Yessir ve la tüasir, rabbi temmim bil hayr. Türkçesi: Rabbim işimi kolaylaştır, güçleştirme. Rabbim bu işimi hayırla tamamla.

SALATEN TÜNCİNA

Arapçası: "Allâhumme salli alâ Seyyidinâ Muhammedin ve alâ âli Seyyidina Muhammedin salâten tüncînâ bihâ min-cemî'il-ehvâli vel âfat. Ve takdî lenâ bihâ cemîal hâcâti ve tutahhirunâ bihâ min-cemîi's-seyyiâti ve terfe'unâ bihâ ındeke a'lâ'd-deracât ve tubelliğunâ bihâ aksâ'l-ğayâti min cemiîl-hayrâti fî'l-hayâti ve ba'del-memât birahmetike inneke ala külli şey in kadir. Yâ erhame'r-rahimîn. Hasbunellahu ve ni'mel vekîl, ni'mel mevlâ ve ni'me'n-nasîr. Ğufraneke rabbenâ ve ileyke'l-masîr."

(Sınav niyetiyle okunabilir.)

- Sınavda başarı için okunması gereken bir diğer dua ise ''Kalem suresidir.''

sınava girmeden okunacak dualar

- Hasbiyallahu lâ ilâhe illâ Hû, aleyhi tevekkeltu ve Huve rabbül arşıl azîm, ayeti sınavda başarı için 7 kez okunabilir.

- Sınavda unutkanlık olmaması için Bismillahirrahmanirrahim, Ferdün, Hayyün, Kayyûmun, Hakemun, Adlün, Kuddûsün. İyyâke na'büdü ve iyyâkenesta'în. İnnâ fetahnâ leke fethan mubînâ.” okunabilir.

Sınavda başarı için okunabilecek sure önerilerinden biri de Fetih suresidir.

İLİŞKİLİ HABER

Salaten Tüncina ve Salat-ı Tefriciyye Arapça okunuşu! Zor ve sıkıntılı anlarda okunan dua

İLİŞKİLİ HABER

Ölünün ardından okunacak dua ve sureler! Kabir rahatlığı için dua

İLİŞKİLİ HABER

Kurdeşen duası okunuşu ve anlamı! Alerji kaşıntı ve kurdeşen için okunacak dua

BİR YORUM YAPIN 59

Ademoğlu 1 ay önce

Faydalı dualar, ancak yıl boyu rabbim le olma imtihan zamanı dua, Yada yeme içme haram imtihan zamanı dua, Yada dua şartları yok dua derken iş rast gitmeyince bahane islama duaya,

muallim43 1 yıl önce

Sınavdan önce yapılacak olan dua fiili duadır.Fiili duayı yapmayan yani çalışmayanın sözlü duası sünnetullah gereği kabul olmaz.

Toplam 9 beğeni

Leyla 9 ay önce

Ne?

Toplam 0 beğeni

vatandaş1 1 yıl önce

yalakalığada bir dua varsa okuyun

Toplam 6 beğeni

Şevval 1 yıl önce

Benim 1inci sınavım 100 yani 5

Toplam 12 beğeni

Tatlı 1 yıl önce

Allah büyüktür

Toplam 17 beğeni
Yorumların Tümünü Okuyun