Berat kandilinin önemi nedir, en faziletli berat gecesi ibadetleri! Berat namazı kılınışı

Şaban ayının 15. gecesi olan Berat Kandili, Müslümanlar için çok büyük ve önemli bir gecedir. İyi-kötü işlediğimiz tüm amellerin Allah'ın katına arz olunduğu Berat gecesinde 5 önemli olay gerçekleşir. Amellerimizin Allah'ın katına ulaştığı mübarek Berat gecesinde faziletli dua ve zikirleri sizlere derledik. En faziletli berat Kandili ibadetleri ve Berat gecesi 4 Yasin okumanın fazileti:

HABERE AİT VİDEO İÇİN TIKLAYIN İZLE

Berat gecesinin Müslümanlar tarafından bu denli önemli ve kıymetli bilinmesinin nedeni o gece amel defterlerinin yazılmasından kaynaklanmaktadır. Böylelikle bizim de ibadetlerimiz gün içerisinde tuttuğumuz oruç ile beraber Allah'a arz edilecek ve hoşnutluk kazanılacaktır. Bu konuyla ilgili bir hadis-i şerifte de şöyle geçmektedir: - Efendimiz (SAV), “Şaban ayının on beşinci gecesi olduğu zaman, gecesinde ibadete kalkın. Ve o gecenin gündüzünü oruç tutun. Çünkü o gece güneş batınca Allah Teâlâ (Keyfiyeti bizce meçhul bir halde) dünyaya en yakın göğe inerek (o andan) fecir oluncaya kadar: “Benden mağfiret dileyen yok mu, onu mağfiret edeyim. Benden rızık isteyen yok mu, onu rızıklandırayım. (Bir bela ile) mübtela olan yok mu, ona kurtuluş vereyim. Şöyle olan yok mu? Böyle olan yok mu?” buyurarak oruç tutmanın ne kadar faziletli olduğuna işaret etmiştir. (İbn Mâce, H. no: 1388). Bu önemli gecede sizlere rehberlik edebilmesi için tavsiye ibadetleri sizlere derledik...

Berat Kandilinin önemi ve nasıl değerlendirilmesi gerektiği hakkında tüm merak edilenleri Yasemin.com muhabiri Müge Çakmak sordu, İlahiyatçı Yazar Adnan Şensoy cevapladı.

Adetli kadın hangi ibadetleri yapabilir? Adetliyken okunacak dualar ve zikirlerİLİŞKİLİ HABERAdetli kadın hangi ibadetleri yapabilir? Adetliyken okunacak dualar ve zikirler

2023 BERAT KANDİLİ NE ZAMAN? 

Berat kandili ne zaman?

Berat kandili ne zaman?

10 Şubat 2024 tarihinde içine girmiş bulunduğumuz mübarek Şaban Ayı, Berat Gecesini de içinde barındırdığından dolayı çok önemli bir aydır. En son gerçekleşen Miraç kandilinden sonra şimdi de amellerimizin Allah'a arz edileceği Berat gecesi 2024 takvimine göre 24 Şubat Cumartesi günü gecesinde eda edilecek.

Geçmiş namazların kazası nasıl yapılır? 5 vakit kaza namazının kılınışıİLİŞKİLİ HABERGeçmiş namazların kazası nasıl yapılır? 5 vakit kaza namazının kılınışı

BERAT KANDİLİNİN ÖNEMİ NEDİR? BERAT GECESİNDE GERÇEKLEŞEN OLAYLAR NELER? BERAT GECESİ ÖZELLİKLERİ:

 Berat kandilinin önemi

Berat kandilinin önemi

İslam aleminde en hayırlı ve mübarek gecelerden biri olan Berat gecesinde bol bol ibadet edilmelidir. Çünkü bu gecenin sırları ve hikmetleri çok büyüktür. En büyük örneklerinden biri ise; Allah (c.c)'un kitabı olan Kuran-ı Kerim, berat gecesinde Levh-i Mahfuzdan dünyaya bütün bir şekilde indirilmiştir. Bu durum inzal olarak tanımlanır. Kadir gecesinde ise ilk defa Peygamber Efendimiz (SAV)'e parça parça indirilmiştir. Buna da tenzil denir.

Berat gecesinde gerçekleşen 5 önemli haslet:

 • 1- En önemli işler bu gecede seçilir ve ayırt edilir.
   
 • 2- Berat gecesinde yapılan ibadetlerin mükafatı çok büyüktür.
   
 • 3- İlahi rahmetlerin yaygın olduğu bir gecedir.
   
 • 4- Bağışlanmanın ve affın geçerli olduğu en önemli mağfiret gecesidir.

5- Berat gecesinde Peygamber Efendimiz (SAV)'e şefaat hakkının tümü verilmiştir. Çünkü Efendimiz (SAV), Şaban’ın on üçüncü gecesi ümmeti için şefaat istemiş, bu şefaatin üçte biri verilmiş, on dördüncü gecesi yine istemiş, üçte biri daha verilmiş, on beşinci gecesi yine istemiş, bu gece şefaatın tamamı ihsan edilmiştir. Bu şefaatten mahrum olanlar, devenin ürküp kaçtığı gibi Allah’tan kaçanlardır. (bk. er-Râzî ve Ebussuud Efendi Tefsirleri, ed-Duhân Sûresi 3. ve 4. âyetlerin tefsiri)

Berat gecesinin faziletleri ve önemi nedir

Berat gecesinin faziletleri ve önemi nedir

BERAT GECESİNİN SIRLARI VE FAZİLETLERİ

Berat gecesinin öneminden bahsedilen bir hadis-i şerif için Hz. Aişe (ra) şöyle naklediyor: Sevgili Peygamber Efendimiz (SAV), Şaban ayının 15. gecesi olan Beraat gecesi’nde: 'Ya Aişe! Bu gece hangi gecedir?' buyurdu. Ben de: 'Allah ve Resulü en iyi bilir...' dedim. Efendimiz (SAV) şöyle cevap verdi: ''Bu gece Şaban'ın 15. gecesidir. Bu gecede dünya işleri ve kulların amelleri Yüce Allah’a arz olunur. Bu gece Allah'ın Cehennem’den affettiği kimselerin adedi, Benî Kelb Kabîlesi’nin koyunlarının kılları miktarıncadır.'' buyurdu. Ve: 'Sen bu geceyi benim ibâdetle geçirmeme izin verir misin?' dedi. Ben: 'Evet, buyurun,' dedim.

berat kandili duası

berat kandili duası

Resulullah (sav) namaz kılmaya başladı. Fatiha ve küçük bir sûre okuyarak kıyâmını hafif tuttu. Secdesini ise gecenin yarısına kadar uzattı. Sonra ikinci rek'ata kalktı. Birinci rek'attaki kıraat gibi kıraatını hafif ettikten sonra, secdeye vardı. Ve sabaha kadar secdede kaldı. Ben Resulullah'ın o kadar uzun secdede kalmasından ve kendisinden geçmiş görünmesinden, ruhu kabz oldu sanmıştım. Bu endişe ile kendisine yaklaştım. Mûbarek ayaklarına dokununca vefat etmediğini anladım." (Beyhaki)

Bu geceye Berat gecesi denmesinin haricinde bir de “Kısmet ve Kader Gecesi” de denilebilmektedir. Nedeni ise şu şekilde rivayet olunmaktadır: Efendimiz (SAV) buyurdu ki: “Şaban ’ın yarısının gecesinde senenin tüm işleri kesin kararı bağlanır. Yaşayacak olanlar, ölecek olanlardan ayrılıp yazılır.” (Suyûtî, Dürül-Mensûr, 13/252-253)

Namaz sureleri sıralaması! Namaz kılarken okunan zammı surelerİLİŞKİLİ HABERNamaz sureleri sıralaması! Namaz kılarken okunan zammı sureler

BERAT KANDİLİNDE NASIL İBADET EDİLMELİ? 

- Berat gecesi 4 Yasin-i Şerif okumanın fazileti çoktur. Bunlardan birincisi sağlıklı, ibadetli ve uzun bir ömür için; ikincisi hayırlı ve helal bol rızık için; üçüncüsü kaza ve beladan korunmak için; dördüncüsü de beratların sağ taraftan alınması için niyet edilmelidir.

 • - Kuran-ı Kerim okunabilir, okuyan kişiler dinlenmelidir.
 • - Kabir ziyaretleri yapılabilir.
 • - Nafile namazlardan çok günahların affı için tövbe etmeye önem verilmelidir.
 • - Hasta ziyaretleri yapılabilir.
 • - Durumu olmayan kimselere yardım yaparak onlar sevindirilebilir ve sadaka verilebilir.
 • - Namazlardan sonra zikir çekilebilir.
 • - Samimi ve içten bir tövbe edilmelidir.
 • - Cemaat namazlarına katılınabilir.
 • - Peygamber Efendimiz (SAV)'e salat-ü selam getirilebilir.
 • - Küs ve dargın kişiler barıştırılmalı, müminlerle helalleşilmelidir.
 • - İsmen dua edilebilir.

BİR YORUM YAPIN 9

demokrat 2 yıl önce

Ben-i Kelb kabilesinin koyunlarının sayısı ve kıl adedi kaçtır?Hadis kaynaklı haber ve yorumlarda dikkatli olunmalı.Aydınlık ve akılcı dini,bazen ehl-i tahkik bakış olmadan başka mecralara sokuyoruz.Dua ve yakarışlar samimi olduğunda, Rabbim bizleri cevapsız ve karşılıksız bırakmaz.Not:Atıfta bulunulan"hadis",yer yer kütüb-ü sitte'de bile sıklıkla rastlanılan uydurma hadislere ithafendir.

Toplam 1 beğeni

hasan 6 yıl önce

teşekkürler

Toplam 6 beğeni

cevat 6 yıl önce

öyle veya böyle yazılacağına bol bol ibadet edelim ..ameller niyetlere göredir..kim bağışlanmak isterse bu gece vesile olsun inş.

Toplam 10 beğeni

Fazlı 6 yıl önce

Neden bu mübarek gecelerle ilgili kandil yakıştırması yapılır.Anlamak mümkün değil.İslam dininde veya kültüründe kandil yakmak var mı? Hadislerde kandil diye mi gelmiş.Hangi islam alimi bu gecelere kandil dedi ki. Bu güzel ve bereketli geceleri bu tür yanlışlarla bozmayalım lütfen.

Toplam 11 beğeni

Horasanlı 3 yıl önce

Sultan selim zamanında günün güzelliğini ışıkla bildirmek için camilerde kandiller yakılmış. Sonrasında bir adet haline gelmiş.

Toplam 0 Beğeni

Safa 4 yıl önce

Fazlı bey. Kandillerle ilgili ayet yok zaten Kadir gecesi ve İsra hariç. Hadislerin tamamı ya zayıf yada uydurma. Abartılarsa zaten uydurma ve temenni delili yok üzgünüm. Bu konuyu araştır derim. Kadir gecesinin önemi de ayette bildirildiğine göre KURAN 'ın inmeye başlaması ve önemidir.

Toplam 3 Beğeni

tosuncuk 6 yıl önce

eskiden elektrik yok berat ve regaip olan bu kutsi geceleri anmak için insanlar kandiller yakıp da ibadete devam ettiklerinden kandillerin yandığı ibadetin daha büyük öneme sahip olduğu geceler olduğundan halk arasında kandil olarak kalmıştır.

Toplam 9 Beğeni

Yasemin 6 yıl önce

Kandil yildirim beyazit döneminden gelir o gecelerde heryer aydinlatildigi icin o dönemden beri kandil bayrami ibaresi kullanilir

Toplam 8 Beğeni

konyalı 6 yıl önce

rasulullah(as) bunları mı yapmış acaba bugüne özel.sahih rivayet varmı yoksa bid'at mi.

Toplam 7 beğeni
Yorumların Tümünü Okuyun