Her harfine ayrı ayrı sevapların yazıldığı Kuran-ı Kerim'de bu sevapları ikiye katlamak isterseniz, Kuran okumaya başlamadan önce okunması tavsiye edilen duayı okuyabilirsiniz. Ramazanda hatim indirmenin fazileti ise çok yüksektir. Peki Kuran okurken nelere dikkat edilmeli? Hatim duası nedir, hatim duası nasıl yapılır?

Sadece yüzüne baktığımızda bile bolca sevaplar kazanabileceğimiz Kuran-ı Kerim'de Allah'ın kelamının geçtiğini düşünerek huşu içerisinde okumak önemlidir. Dolayısıyla bizlerde Kuran-ı Kerimi okurken feyzi arttırmak ve daha çok sevap kazanmak için Kuran okumadan önce bazı hazırlıklar yapmalıyız. Kurana başlama duasını kolaylıkla ezberlediğimiz takdirde her Kuran okuyacağımızın öncesinde bu duayı okuyarak faziletlerinden yararlanabiliriz. Fıkıh kitaplarında 'Kurana başlama duası' olarak geçen bu dua, ezberlenmesi gayet basit kısa dualardan biridir.

İbn Ömer (r.a.) rivayetine göre; Efendimiz (SAV) buyurdular ki: “Her kim, Kur’ân’ın üçte birini okursa, muhakkak ona, Peygambere verilen Kur’ân bilgisinin üçte biri verilmiştir. Her kim, Kur’ân’ın yarısını okursa, muhakkak ki Peygam­bere verilen Kur’ân bilgisinin yarısı ona verilmiştir. Her kim, Kur’ân’ın üçte ikisini okursa, muhakkak ki Peygam­bere verilen Kur’ân bilgisinin üçte ikisi kendisine verilmiş­tir. Her kim Kur’ân’ın tamâmını okursa, muhakkak ona, Peygambere verilen Kur’ân bilgisinin tamâmı verilmiş olur ancak ona vahyedilmez.(Kenzü’i-Ummâi 1/524) 

  • Kuran-ı Kerim'i okumaya başlamadan önce Eûzü-Besmele çekmek, bitirdikten sonra Sadakallahul azim 'En doğrusunu Allah bilir' demek güzel davranıştır. 

İLİŞKİLİ HABERKuran en güzel nasıl okunur? Dünya Kuranı Kerim okuma birincileri! Kuranı güzel okuyan hafızlar

KURAN OKUMAYA BAŞLAMADAN ÖNCE OKUNACAK DUA

KURAN'A BAŞLAMA DUASI TÜRKÇE OKUNUŞU! KURANA BAŞLARKEN...

Allâhümme bi’l-hakkı enzeltehû ve bi’l-hakkı nezel. Allâhümme ‘azzim rağbetî fîhi ve’c‘alhu nûran li-basarî ve şifâen li-sadrî. Allâhümme zeyyin bihî lisânî ve cemmil bihî vechî ve kavvi bihî cesedî ve’rzuknî tilâvetehû ‘alâ tâ‘atike ânâe’l-leyli ve etrâfe’n-nehâri va’hşurnî me‘a’n-nebiyyi salla’llâhu ‘aleyhi veselleme ve âlihi’l-ahyâr.

İLİŞKİLİ HABERYasin Suresi okunuşu ve faziletleri! Kuranda Yasin suresi kaçıncı cüz ve sayfada?

KURANA BAŞLAMA DUASI ANLAMI 

Allah'ım! Sen Kur'an-ı hak üzere indirdin. O da böylece hak üzere indi. Allah'ım Kur'an'a karşı ilgimi artır. Onu gözümün nuru, gönlümün şifası, keder ve üzüntümün ilacı kıl. Allah'ım! Dilimi Kur'an ile süsle, yüzümü Kur'an ile güzelleştir. Bedenimi onunla kuvvetlendir. Ruhumu onunla diri tut. Mizanımı onunla ağırlaştır. Gece-gündüz sana itaat için Kur'an okumaya beni muvaffak kıl. Beni, Hz. Pyegamber Muhammed (S.A.S) ve O'nun hayırlı ehli beytiyle birlikte hasret.

İLİŞKİLİ HABERSehiv secdesi ile Tilavet secdesi nedir, nasıl kılınır? Namazda secde nasıl yapılır?

KURAN-I KERİM OKURKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

Kuran-ı Kerime hürmet göstermek açısından temiz kıyafetler giymek ve güzel bir abdest almak Kuran okumanın en güzel inceliklerindendir. Güzel kokular sürmek hatta en sevilen buhurları yakmak güzel davranışlardandır. Ancak bunları yapma imkanı yoksa kuran okuyacak kişinin abdestli olması yeterlidir. Ayakta iken ya da oturur iken edepli, ağırbaşlı olmak önemlidir. Kişinin kıbleye dönük vaziyette Kuran'ını okuması daha faziletlidir.

İLİŞKİLİ HABERKuran okumanın sevabı! Abdestsiz Kuran okunur mu, dokunulur mu?

İLİŞKİLİ HABER

Hatim duası Arapça okunuşu ve fazileti! Kuran hatmi nasıl yapılır?

İLİŞKİLİ HABER

Kuran-ı Kerim evde nerede durmalı? Kuran'ın bulunduğu odada yatmak günah mı?

BİR YORUM YAPIN 8

Songül 1 ay önce

Guzel

Hatice 1 yıl önce

Hocam ben eklemlerimden rahatsızım bulamıyorum namazı bile oturmakta oturarak kılıyorum kuran okurken uzatmak zorundayım çünkü bulamıyorum aşırı arılarım oluyor

Toplam 4 beğeni

Hülya 4 ay önce

Sizin niyetiniz Kur'an'a saygısızlık olmadığı için istediğiniz şekilde okuyabilirsiniz hiçbir mahsuru yoktur yeterli okuyalım...

Toplam 0 beğeni

Hülya 4 ay önce

Sizin niyetiniz Kur'an'a saygısızlık olmadığı için istediğiniz şekilde okuyabilirsiniz hiçbir mahsuru yoktur yeterli okuyalım...

Toplam 0 beğeni

Akif 1 yıl önce

paylaşımınız için çok teşekkür ederim

Toplam 3 beğeni

vatandaş 1 yıl önce

mehmet ne yazdığını istersen bilirsin ne yazıyor bilmiyorsun der oturursan bilmezsin tabi

Toplam 3 beğeni

ahmet 2 yıl önce

bir sayfa dua yazmış. bunun yerine bir sayfa fazla kur'an okuyun bari sevabı olur. neler icad ediyorlar...

Toplam 12 beğeni

mehmet 2 yıl önce

dua da bir ibadettir. 1 sayfa fazla kuran okuyun diyorsun ama okuduğun kuranda ne yazıyor bilmiyorsun. "duanız olmazsa ne ehemmiyetiniz var" ayet mealidir. hangi ayet onu da sen araştır bul ki öğrenmeyi ogrenebilesin.

Toplam 11 beğeni
Yorumların Tümünü Okuyun