Kuran okumaya başlamadan önce okunacak dua! Her harf için sevap kazandıran dua

22 Mart 2021, 08:49
Kuran okumaya başlamadan önce okunacak dua! Her harf için sevap kazandıran dua

Her harfine ayrı ayrı sevapların yazıldığı Kuran-ı Kerim'de bu sevapları ikiye katlamak isterseniz Kuran okumaya başlamadan önce okunması gereken duayı okuyabilirsiniz. Kurana başlama duasının Arapça ve türkçe okunuşunu sizlere derledik. Ramazanda hatim indirmenin fazileti ise çok yüksektir. Peki Kuran okurken nelere dikkat edilmeli? Hatim duası nedir, hatim duası nasıl yapılır?

Sadece yüzüne baktığımızda bile bolca sevaplar kazanabileceğimiz Kuran-ı Kerim'de Allah'ın kelamının geçtiğini düşünerek huşu içerisinde okumak önemlidir. Dolayısıyla bizlerde Kuran-ı Kerimi okurken feyzi arttırmak ve daha çok sevap kazanmak için Kuran okumadan önce bazı hazırlıklar yapmalıyız. Kurana başlama duasını kolaylıkla ezberlediğimiz takdirde her Kuran okuyacağımızın öncesinde bu duayı okuyarak faziletlerinden yararlanabiliriz. Fıkıh kitaplarında 'Kurana başlama duası' olarak geçen bu dua, ezberlenmesi gayet basit kısa dualardan biridir. İbn Ömer (r.a.) rivayetine göre; Efendimiz (SAV) buyurdular ki: “Her kim, Kur’ân’ın üçte birini okursa, muhakkak ona, Peygambere verilen Kur’ân bilgisinin üçte biri verilmiştir. Her kim, Kur’ân’ın yarısını okursa, muhakkak ki Peygam­bere verilen Kur’ân bilgisinin yarısı ona verilmiştir. Her kim, Kur’ân’ın üçte ikisini okursa, muhakkak ki Peygam­bere verilen Kur’ân bilgisinin üçte ikisi kendisine verilmiş­tir. Her kim Kur’ân’ın tamâmını okursa, muhakkak ona, Peygambere verilen Kur’ân bilgisinin tamâmı verilmiş olur ancak ona vahyedilmez.(Kenzü’i-Ummâi 1/524) 

 •  Kurana başlamadan öce taze bir abdest alıp, kıbleye dönük şekilde edeplice diz üstü oturmak en iyisidir.
   
 • Kuran-ı Kerim'i okumaya başlamadan önce Eûzü-Besmele çekmek, bitirdikten sonra Sadakallahul azim 'En doğrusunu Allah bilir' demek güzel davranıştır. 
   
 • Allah (c.c)'un kelamını içeren Yüce kitabımız Kuran-ı Kerimi devamlı olarak okumaya çalışmak, her Müslümanın asli görevi yani bir tür sorumluluğu olmalıdır.

Kuran en güzel nasıl okunur? Dünya Kuranı Kerim okuma birincileri! Kuranı güzel okuyan hafızlarİLİŞKİLİ HABERKuran en güzel nasıl okunur? Dünya Kuranı Kerim okuma birincileri! Kuranı güzel okuyan hafızlar

KURAN OKUMAYA BAŞLAMADAN ÖNCE OKUNACAK DUA

Kurana başlama duası

KURAN'A BAŞLAMA DUASI TÜRKÇE OKUNUŞU! KURANA BAŞLARKEN...

Allâhümme bi’l-hakkı enzeltehû ve bi’l-hakkı nezel. Allâhümme ‘azzim rağbetî fîhi ve’c‘alhu nûran li-basarî ve şifâen li-sadrî. Allâhümme zeyyin bihî lisânî ve cemmil bihî vechî ve kavvi bihî cesedî ve’rzuknî tilâvetehû ‘alâ tâ‘atike ânâe’l-leyli ve etrâfe’n-nehâri va’hşurnî me‘a’n-nebiyyi salla’llâhu ‘aleyhi veselleme ve âlihi’l-ahyâri neveytü kırâate’l-kur’âni li-rıdâi’r-rahmâni ve tenvîri kubûri ehli’l-îmâni ve rûhi şemsi seyyidi’l- enbiyâi ve kameri’l- murselîne seyyidinâ Muhammedin ‘aleyhi salevâtü’r- Rahmâni ve tardi’ş-şeytâni ve iskâti’z- zünûbi ve kabûli’t- tevbeti ve raf‘ı’d- deracâti ve’n-necâti mine’n-nîrâni ve bekâi’l- îmâni ve likâi’r- Rahmâni ve’l-hamdü lillâhi rabbi’l-âlemîn.

Yasin Suresi okunuşu ve faziletleri! Kuranda Yasin suresi kaçıncı cüz ve sayfada?İLİŞKİLİ HABERYasin Suresi okunuşu ve faziletleri! Kuranda Yasin suresi kaçıncı cüz ve sayfada?

KURANA BAŞLAMA DUASI ANLAMI 

Ey Allâh’ım! Kur’ân’ı bize hak olarak indirdin. O da hak olarak indi… Allâh’ım! Kur’ân’a rağbetimi artır. Onu gözümüzün nûru, kalbimizin şifâsı kıl. Ey Allâh’ım! Lisânımızı onunla zînetlendir ve güzelleştir. Kur’ân’la yüzümüzü güzelleştir ve vücûdumuza kuvvet ver. Gece ve gündüz dâim Senin rızân için onu okumayı bahşet. Yârabbi! Beni Peygamber (s.a.v.) ve O’nun güzide âilesiyle haşreyle. Kur’ân’ı Rahmân’ın rızâsı için, ehl-i îmân kabirlerinin aydınlanması için, Resûllerin nur saçan dolunayı, Nebîlerin Efendisi ve Güneşi olan (s.a.v.) Efendimizin rûhu için, şeytanın kovulması, günâhlarımızın affı, tevbelerimizin kabûlü için, derecelerimizin yükselmesi için, ateşten kurtulmak ve îmânımızın bekâsı için, Rahmân’a kavuşmak için, Âlemlerin Rabbi olan Allâh’a hamd için, niyet ettim Kur’an okumaya.

Sehiv secdesi ile Tilavet secdesi nedir, nasıl kılınır? Namazda secde nasıl yapılır?İLİŞKİLİ HABERSehiv secdesi ile Tilavet secdesi nedir, nasıl kılınır? Namazda secde nasıl yapılır?

KURAN-I KERİM OKURKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

Kuran-ı Kerime hürmet göstermek açısından temiz kıyafetler giymek ve güzel bir abdest almak Kuran okumanın en güzel inceliklerindendir. Güzel kokular sürmek hatta en sevilen buhurları yakmak güzel davranışlardandır. Ancak bunları yapma imkanı yoksa kuran okuyacak kişinin abdestli olması yeterlidir. Ayakta iken ya da oturur iken edepli, ağırbaşlı olmak önemlidir. Kişinin kıbleye dönük vaziyette Kuran'ını okuması daha faziletlidir.

Kuran okumanın sevabı! Abdestsiz Kuran okunur mu, dokunulur mu?İLİŞKİLİ HABERKuran okumanın sevabı! Abdestsiz Kuran okunur mu, dokunulur mu?

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
5 Yorum Var
 • Hatice 6 gün önce Şikayet Et
  Hocam ben eklemlerimden rahatsızım bulamıyorum namazı bile oturmakta oturarak kılıyorum kuran okurken uzatmak zorundayım çünkü bulamıyorum aşırı arılarım oluyor
  Cevapla
 • Akif 1 ay önce Şikayet Et
  paylaşımınız için çok teşekkür ederim
  Cevapla
 • vatandaş 1 ay önce Şikayet Et
  mehmet ne yazdığını istersen bilirsin ne yazıyor bilmiyorsun der oturursan bilmezsin tabi
  Cevapla
 • ahmet 1 yıl önce Şikayet Et
  bir sayfa dua yazmış. bunun yerine bir sayfa fazla kur'an okuyun bari sevabı olur. neler icad ediyorlar...
  Cevapla
 • mehmet 1 yıl önce Şikayet Et
  dua da bir ibadettir. 1 sayfa fazla kuran okuyun diyorsun ama okuduğun kuranda ne yazıyor bilmiyorsun. "duanız olmazsa ne ehemmiyetiniz var" ayet mealidir. hangi ayet onu da sen araştır bul ki öğrenmeyi ogrenebilesin.