Yasin Suresi okunuşu ve faziletleri! Kuranda Yasin suresi kaçıncı cüz ve sayfada?

07 Mayıs 2021, 09:03
Yasin Suresi okunuşu ve faziletleri! Kuranda Yasin suresi kaçıncı cüz ve sayfada?

Her gün Yasin Suresi okumanın faziletlerine baktığımızda, amel defterimizi hayırla doldurabilme konusunda bizim için ne kadar önemli olduğunu anlayabiliriz. Yasin Suresi, genelde ölen kişinin arkasından okuyup hediye ettiğimiz bir sure olup Kuran'ın 23. cüzünde yer almaktadır.

Allah (c.c)'un kitabı olan ve bizlerin de anlayarak okuyup hayatımıza geçirmemiz gereken Kuran-ı Kerim'de, her surenin birçok özelliği vardır. İçerisindeki her bir sure ve ayet, Allah'ın kelamı olması nedeniyle biz Müslümanlar için çok kıymetli olup muhakkak öğüt almamız gereken yerler vardır. Ölen kimselerin ardından okumaya devam ettiğimiz Yasin Suresi ile ilgili Peygamber Efendimiz (SAV)'in "Her şeyin bir kalbi vardır. Kur'ân'ın kalbi de Yâsin'dir. Kim Yâsin'i okursa, Allah onun okumasına, Kur'ân'ı on kere okumuş gibi sevap yazar." (Tirmizî). hadis-i şerifinde buyrulduğu üzere Yasin-i şerif Kuran-ı Kerim'in kalbidir.  Ayrıca “Yasin-i şerîfi her gece okumaya devam eden kimse vefât ederken şehîd olarak vefât eder.” (Heysemî) hadis-i şerifinde şehitlik mertebesinde ruhunu teslim etmek isteyen bir kimsenin geceleri Yasin suresini okumaya devam etmeyi alışkanlık haline getirmesinde fayda vardır.

Kuran-ı Kerim'in en uzun suresi Bakara Suresinin faziletleri! Bakara suresi ne için okunur?İLİŞKİLİ HABERKuran-ı Kerim'in en uzun suresi Bakara Suresinin faziletleri! Bakara suresi ne için okunur?

KURANDA YASİN SURESİ KAÇINCI CÜZDE? YASİN SURESİNİN FAZİLETLERİ

Yasin suresi nedir? Yasin suresinin faziletleri

Kuran-ı Kerim'in 23. cüzünde olup 36. suresine tekabül eden Yasin-i Şerif faziletleri ve sırları bakımından oldukça hikmetlidir. Kuran-ı Kerim'in mertebesi yani kalbi olarak tanımlanan Yasin suresi, kitabımız olan Kuran'da özellikle vurgulanan konuları da kapsamaktadır. Vahiy, peygamberlik, dirilme ve hesap verme gibi örneklerin geçtiği Yasin-i Şerif suresi her Müslümanın devamlı olarak okuması gereken en faziletli surelerden biridir.

YASİN ŞİFA NİYETİNE OKUNUR MU? YASİN OKUMANIN SEVABI

Yasin suresi arapça okunuşu

Allah'ın en güzel 99 ismi sıralaması! Esmaü'l- Hüsna (Allah'ın 99 ismi) anlamı ve faziletleriİLİŞKİLİ HABERAllah'ın en güzel 99 ismi sıralaması! Esmaü'l- Hüsna (Allah'ın 99 ismi) anlamı ve faziletleri

Peygamber Efendimiz (SAV), “Ağrıyan dişinin üzerine şehâdet parmağını koyup Yâsin-i şerîfin son tarafını nihhayete kadar oku, biiznillah teâlâ şifâ bullur.” buyurmaktadır. (Suyûtî, el-Câmi’us-Sağîr, no: 5218)

Peygamberimizin tavsiye ettiği en faziletli günlük zikirlerİLİŞKİLİ HABERPeygamberimizin tavsiye ettiği en faziletli günlük zikirler

“Ölüm alâmetleri zuhur eden hastalarınız üzerine Yâsin-i Şerîfi kıraat ediniz.” (Ebû Dâvûd, Cenâiz, 19-20) Yukarıdaki 2. ve 3. hadisten anlaşılacağı gibi hastalıklar için günümüzde şifa niyetine okunan Yasin-i şeriflerin hastanın iyileşme sürecinin hızlanması için okunabilir.

ÖLÜNÜN ARKASINDAN YASİN OKUNUR MU? 

Ölüye yasin okunur mu? Ölen kişinin arkasından Yasin okumanın faziletleri neler?

Ölüm döşeğinde yatan hastanın durumu ağırlaştığı zaman son nefeslerinin sayıldığı durumlarda vefat etmek üzere olan kimsenin sağ tarafa dönük bir şekilde kıbleye dönük yatırılması müstehap olan davranışlardandır. Bu konuyla ilgili Peygamberimiz (SAV), “Ölülerinize (ölüme yaklaşanlara) lâ ilâhe illallah demeyi telkin ediniz.” (Müslim, Cenâiz 1, 2; Tirmizî, Cenâiz 7) buyurmaktadır. Kişi öldükten sonra da Yasin suresinin okunup okunamayacağı ile ilgili bir hadis-i şerifte şöyle geçmektedir:  "Yasin, Kur'ân'ın kalbidir. Onu bir kimse okur ve Allah'tan âhiret saadeti dilerse, Allah onu mağfiret buyurur. Yâsin'i ölülerinizin üzerine okuyunuz." (Müsned, V/26)

Bir başka hadis-i şerifte de; "Kim babasının veya anasının veya bunlardan birisinin kabrini cuma günü ziyaret ederek orada Yasin sûresini okursa, Allah kabir sahibini bağışlar." (Ali el-Müttakî, Kenzü’l-ummâl16/468) buyrulmaktadır.

YASİN SURESİ ARAPÇA DİNLE! YASİN SURESİ MEALİ:

YASİN SURESİNİN ARAPÇA OKUNUŞU

Yasin suresi 1.sayfa

Yasin suresi 2.sayfa

Yasin suresi 3.sayfa

Yasin suresi 4.sayfa

Yasin suresi 5.sayfa

Yasin suresi 6.sayfa

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
9 Yorum Var
 • anonim 5 ay önce Şikayet Et
  merhaba. henüz bu konularda bilgi sahibi değilim o yüzden sorum çok saçma gelirse şimdiden kusura bakmayın. neden Kuran'ı okumak hastalıklar, ölüler vs için iyi geliyor? mesela yasin suresinde vahiy, peygamberlik, dirilme, hesap verme gibi konulardan bahsediliyor. neden bunları okumak ölüler, hastalar vs için iyi geliyor? anlatırsanız çok mutlu olurum:)
  Cevapla
 • bahtıyar 7 ay önce Şikayet Et
  vahiy akla yardımcı olsun diye gönderildi...okuyun anlayın yaşayın..yoksa sadece sevap için anlamadan okumak hiçbir işe yaramaz..özellikle yasin süresi bu kitabın dirilere okunmasını söyler 70.ayette
  Cevapla
 • Ali 7 ay önce Şikayet Et
  Ölenin arkasından sadece dua edilir. Kur'an okunmaz, Hz peygamber hiç okumadı
  Cevapla
 • aysegül 10 ay önce Şikayet Et
  ben annem icin hangi duvayi yapabilirim?
  Cevapla
 • iskender 7 ay önce Şikayet Et
  5 Vakit namazınızı vaktinde kılmalısınız...Çünkü namazınızda ibadeti Allah'a yaparken Yüce Rabbimiz anne ve babamızın affını da içeren Kur'an ayetini okuyarak tamamlarız. Her 2 ve 4 rekatlı namazın sonunda'' Rabbenağfirli velivalideyye velil mü'miniyne yevme yekumül hisab.Birahmetike Ya erhamer Rahimiyn'' okuyarak anne ve babamıza yaşyorlarsa da vefat etmişlerse de affedilmeleri için Yüce Rabbimize dua etmiş oluruz. Anlamı:Ey Rabbim!Beni lütfen bağışla,anne ve babamı ve sana inanan ve kulluk garetinde olan tüm mümin kullarını hesabın verileceği gün bağışla... Umarım yardımcı olabilmişimdir...Selamlar hayırlı günler dilerim...
 • HALİL 1 yıl önce Şikayet Et
  Allah razı olsun
  Cevapla
Yorumların Tümünü Okuyun