Kuran-ı Kerim'de kadınlardan bahseden ayetler

08 Mart 2021, 10:56
Kuran-ı Kerim'de kadınlardan bahseden ayetler

"Cennet annelerin ayakları altındadır." (Nesâî, Cihad, 6) hadisi şerifini göz önünde bulundurduğumuzda, dinimizin kadına ne kadar önem verdiği net bir şekilde anlaşılmaktadır. İslamiyetin gelmesiyle beraber kadınlara pek çok haklar tanınmış ve bu haklarının teminatı Kuran-ı Kerim ayetlerinde de geçmektedir. Dinimizin kadına verdiği önemi apaçık gösteren ayet ve hadisler ise şu şekilde geçmektedir:

Cahiliye Dönemindeki toplumda, erkekler eşlerinin doğumunu sabırsızlıkla bekler ve onlardan 'erkek çocuk' dünyaya getirmelerini isterlerdi. Çünkü onlara göre erkek çocuğun doğması demek; nesillerinin devamı için şan ve şöhret arttıran gurur verici bir şeydi. Bu nedenle o dönemdeki kadınlar da kız çocuk doğuracaklarını öğrendiklerinde eşlerine söylemeye çekinirler, hatta bebek doğana kadar gizleme yoluna giderlerdi. Çünkü eşlerinin kız bebek dünyaya getireceklerini öğrendiğinde diri diri toprağa gömeceklerini biliyorlardı. Ne zaman ki hak din olan İslamiyet geldi işte o zaman bunlara 'Dur!' denildi. Öyle ki Kuran-ı Kerim'deki ayette o dönemlerdeki durum şöyle zikredilmektedir: “Onlardan birine kız(ının doğduğu) müjdelendiği zaman, öfkeden yüzü kapkara kesilir. Kendisine verilen müjdenin kötülüğünden dolayı kavminden gizlenir. Onu, aşağılanmaya katlanıp yanında mı tutsun, yoksa toprağa mı gömsün! Bakın ki, verdikleri hüküm ne kadar kötüdür!” (en-Nahl, 58-59) Dinimizde ise kadınlara çok kıymet verilmiş ve erkeklere çeşitli sorumluluklar yüklenmiştir. Ev işlerinde ya da dışarıda çalışmak kadınlara mecburiyet kılınmamıştır ancak, erkeklere ailesini geçindirme zorunluluğu kılınmıştır. ''En-Nisâ: Kadınlar'' suresi başta olmak üzere diğer  birçok surede kadının nikâh, mehir, mîras, talâk ve nafaka gibi medenî hakları teminat altına alınmıştır.

Adetli kadın hangi ibadetleri yapabilir? Adetliyken okunacak dualar ve zikirlerİLİŞKİLİ HABERAdetli kadın hangi ibadetleri yapabilir? Adetliyken okunacak dualar ve zikirler

Adetli kadın namazları ve oruçları kaza etmeli mi? Kadınların özel halleriİLİŞKİLİ HABERAdetli kadın namazları ve oruçları kaza etmeli mi? Kadınların özel halleri

Kuran-ı Kerim'de kadından bahseden ayetler ve Peygamber Efendimiz'den hadis-i şerifler şöyledir;

İslamda kadının önemi

İSLAMDA KADININ ÖNEMİNİ BELİRTEN HADİS VE AYETLER

“Sizin dünyanızdan bana üç şey sevdirildi: Güzel koku, kadın ve gözbebeğim kılınan namaz.”[572] Müslim, Talâk 31, 34

“Cennet annelerin ayakları altındadır.” (Nesâî, Cihâd, 6)

“Kadınları dövmeyiniz!.. Kadınlarını döven kimseler, sizin hayırlınız değildir.” (Ebû Dâvûd, Nikâh, 42; İbn-i Mâce, Nikâh, 51)

“Her kim üç kız çocuğunu veya kız kardeşlerini himâye edip büyütür, güzelce terbiye eder, evlendirir ve onlara lütuf ve iyiliklerini devam ettirirse, o kimse cennetliktir.” (Ebû Dâvûd, Edeb, 120-121/5147; Tirmizî, Birr, 13/1912)

“Sizin hayırlınız, kadınlarına hayırlı olan (iyi davranan)dır.” [560] Müslim, Birr 149

“Kadınlara hayırhah olun, onlara karşı hayır tavsiye ediyorum... Onlara hayırlı şekilde davranın.” (Buhârî, Nikâh 79, Enbiyâ 1, Edeb 31, 85, Rikak 23; Müslim, Radâ 65, hadis no: 1468; Tirmizî, Talâk 12)

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
29 Yorum Var
 • Anan 3 gün önce Şikayet Et
  Nisa 34 niye koymadınız? İslam kadınlara böyle davranmıyor.
  Cevapla
 • Bilmem 1 ay önce Şikayet Et
  Şahitlik konusu aklımı karıştırmadı değil ama bu bizim için şer olacağı anlamına gelmez Allah en büyüktür ve bizim iyiliğimizi ister bu yüzden bize sınırlar koydu. (kadın erkek farketmez) . Ama sanki kadın yalancıda erkek dürüst (her zaman için)bu yüzden şahitlik aklımı karıştırdı bilgi sahibi olan açıklar mı?
  Cevapla
 • ..... 4 hafta önce Şikayet Et
  İslam'da kadın ve erkek arasında bir farklılık belirtildiğinde insanlar bunu hep cinsiyetçilik olarak yorumlamaya meyilli (feminizim sağolsun). Ancak kadınlardan alınıp erkeklere verilen şeyler birer "hak" olarak değil "sorumluluk" olarak verilir. Verilen örnek olarak şahitlik büyük bir yük ve sorumluluktur. Şahitlik eden kişinin tek bir sözü bir insanı ölüm-yaşam arasında döndürebilir. Şahitlik yapılırken kadınlarda bu yüzden 2 kadın olması daha doğru görülmüştür ki biri şüpheye düşerse öbürü ona yeniden hatırlatabilsin ve yükü paylaşsınlar.
 • sanane 1 ay önce Şikayet Et
  Kadın yalancı erkek dürüst derken?
 • ... .... 1 ay önce Şikayet Et
  Kadının daha merhametli olması sebebiyle oyle buyurulmus.
 • Ezel 1 ay önce Şikayet Et
  Şahitlik derken 2 kadının 1 erkek kadar hakkı olması mı?
 • Aziz 1 ay önce Şikayet Et
  Alim yorumcular ,peygamber zamanı devlette görev verilen kadınları araştırsın.2 şahit olayı tamamen baskı ile alakalı.kimin neden yaratıldığını Allah söylüyor zaten.kemik nereden çıktı?asıl olayı kaçırıp teferruatlı uğraşan milletiz..iyi değil.
  Cevapla
 • Leyli 11 ay önce Şikayet Et
  Allah buyukdur her seyi duyan we gorenlendendir sadece Allaha siginin
  Cevapla
 • SıddıkıEbubekir 2 hafta önce Şikayet Et
  tm.
 • AaBbCc 1 ay önce Şikayet Et
  Görenlerdendir yazmışsınız. Doğrusu Görendir olması lazım
 • anadolu ASLAN 1 yıl önce Şikayet Et
  yol ve yöntem belli dir ALLAHA SIĞININ YETER. insan oglu NEFSİNİN KÖLESİDİR.ÇABUK KANAR
  Cevapla
 • eminoğulluoğlu 2 hafta önce Şikayet Et
  hm tm
Yorumların Tümünü Okuyun