Namaza geç başladıysanız geçmiş yılların telafisini nasıl yapacağınız konusunda ümitsizliğe düşebilirsiniz. Çok fazla kaza namazı borcunuz olsa bile kolay namaz borcu hesaplaması ile kısa yoldan kaza namazı borçlarınızı kapatmaya çalışabilirsiniz! Kaza namazı kaç rekat, kaza namazı nasıl kılınır? Kaza namazı ne zaman kılınır? Kaza namazı borçları nasıl hesaplanır? 5 vakit namazın kaza namazı kılınışı:

Allah (c.c)'un mümin kulları üzerine farz kıldığı 5 vakit namazı, vaktini geçirmeden eda edebilmek, hem fazileti bakımından hem de kazaya kalmama açısından oldukça önemlidir. Unutkanlıktan, tembellikten ya da diğer mazeretlerden dolayı namazını vaktinde kılamayan kimsenin namazını daha sonradan kılması kaza olarak değerlendirilir. Yani vaktinde kılınan bir namaz eda edilirken, vakti kaçan namazı sonradan kılmak kaza olur. 'Sonradan kaza ederim' düşüncesi ile bile isteye namazı kılmamak büyük bir günah sebebi olacağı için bu tarz hareketlerden uzak durmalı şeytanın namazdan alıkoyacak vesveselelerine kanmamalıyız. Böyle bir hata işlendiği vakit, yarına ne olacağımız belli olmayacağı için ölüm gelip çatmadan kazasını yapmalıyız. Allah'ın mahşer günü bizler ilk olarak hesaba çekeceği amel, namazlarımız olacaktır. Bu nedenle namazlarımızı huşu içerisinde, vaktinde kılmaya son derece önem göstermeliyiz. Kaza namazına ne zaman başlanmalı ve kaza yaparken nelere dikkat etmek gerekir? İşte kaza namazıyla ilgili derlemeye çalıştığımız bilgiler...

TIKLA OKU: NAMAZDA SIRASIYLA OKUNAN 5 VAKİT NAMAZ SURESİ

KAZA NAMAZI NEDİR? KAZA NAMAZI İLE İLGİLİ HADİS-İ ŞERİFLER

Kaza namazı nasıl kılınır? Kaza namazına niyet nasıl edilir?

Ezan okunduğu zaman vaktinde kılınamayan bir namazın kılınışı o vaktin dışına kalıpta kılınırsa o namaz kaza edilmiş olunur. Daha sonradan kazasını yaparım nasıl olsa düşüncesiyle vaktinde kılmayıp namazı sonraya bırakmaya yönelinen bir davranış Müslümana yakışır bir hareket değildir. Kaza namazı dediğimiz durum 'vaktini kaçırdım artık, geçti kılamam' bahanesine karşılık namazda terkin engellenmesine yönelik bir çeşit Allah'ın farzının terkini önlemeye yönelik bir telafi durumdur. Özetle denilebilir ki vakti kaçırılan namazın kazasını yapmak da farzdır. Bu durum vitir namazında değişkenlik gösterir, vitir namazının kazası vaciptir.

Kaza namazlarının kılınması gerektiğine dair en güçlü delillerden birisi de Peygamberimiz (SAV)'in hadisidir. Öyle ki Efendimiz (SAV), "Kim uyur kalır veya unutarak namazı vaktinde kılmamış bulunursa, onu hatırlayınca kılsın." (Tirmizî, Salât, 16, Mevâkit, 53; İbn Mâce, Salât, 10) buyurmuştur.

TIKLA OKU: 5 VAKİT NAMAZA NASIL BAŞLANIR? NAMAZDA ÜŞENGEÇLİK

ÇOK FAZLA KAZA NAMAZI OLAN NE YAPMALI? BİR GÜNDE 1 AYIN KAZA BORCU NASIL ÖDENİR? 30 GÜNLÜK KAZA NAMAZI BORCU

Kaza namazı kılınışı! Kaza namazı hesaplaması nasıl yapılır? Geçmiş kaza namazı borçları

24 saat yani 1 gün içerisinde toplamda 30 gün boyunca kılınamayan namazların kazasını kısa yoldan yapabilirsiniz. Çok fazla sayıda kaza namazınızın olduğunu düşünüyor ya da biliyorsanız, bir an evvel kaza namazlarını yerine getirmelisiniz. Peki kaza namazlarına nasıl başlayabilirsiniz? İşte tavsiyesi... Örneğin; sabah namazından sonra 6 kaza namazı kılın. Her vakitte 6 tam günlük kaza namazı kılmaya çalışın. Gün sonunda toplam kaza namazı sayısı 30 u bulacaktır. Böylelikle 12 gün kazan namazlarına bu şekilde devam ettiğimizde 1 yıllık sabah namazı kazası kılınmış olur.

2 ayda 5, 4 ayda 10, 6 ayda 15 yıllık kaza namazını ödenmiş olur. Yarı senede 15 yıllık sabah namazı kazası bitmiş olur Allah'ın izniyle. Bu nedenle yeter ki isteyin çok kazam var, uzun zamandır kılmadım nasıl bitecek diye düşünerek ümitsizliğe girmenize gerek yok!

30 senedir namaz kılmadıysanız bile yukarıdaki tablo örneğini takip ederek 1 yılda sabah namazı kazaları bitmiş olacaktır inşallah. Sabah namazı yerine diğer vakit namazlardan da başlanılabilir. (Suffagah)

TIKLA OKU: NAMAZ SONRASI OKUNACAK DUA VE TESBİH ZİKİRLERİ

GEÇMİŞ YILLARIN KAZASI NASIL YAPILIR? NAMAZ BORÇLARINA BAŞLAMA

Geçmiş yılların kazası nasıl yapılır?

Herkeste aynı aralıkta olmamakla beraber girilen buluğ çağ döneminden itibaren dini açıdan mükellef olduğumuz bazı sorumluluklar ve görevler vardır. İşte bu vazifelerden birisi de namazdır. O dönemlerde tam olarak bilinç yerine oturmadığı için çevresel koşulların da etkisiyle namazı kılmama caydırıcı olabilir.

Özellikle de uygun olmayan bir arkadaş ortamında kişi namaz kılmakla mükellef olsa bile önemine tam varamayabilir. Eğer ömür yetmişse bunu fark eder etmez kazalara başlamak en doğrusu olacaktır.

NAMAZI KAZAYA BIRAKMA MAZERETLERİ:

DÜNYEVİ MEŞGULİYETLERİN KENDİNİ GÖSTERMESİ,

HER GÜN 5 VAKİT NAMAZIN BIKKINLIK VEREBİLECEĞİ DÜŞÜNCESİ,

İŞ YERİNDE NAMAZ KILMAYA İZİN VERMEME DURUMU,

NAMAZ KILMAK İÇİN MUCİZEVİ BİR ŞEKİLDE İLHAM GELİNMESİNİ BEKLEME,

UNUTKANLIK,

ALIŞVERİŞ...

TIKLA OKU: ÇAMAŞIRDA NECASET MİKTARI NE KADAR OLMALI?

KAZA NAMAZI NE ZAMAN KILINIR? KAZA NAMAZININ BELİRLİ VAKTİ VAR MI?KERAHAT VAKTİ KAZA NAMAZI KILINIR MI?

Kaza namazı borcu hesaplaması! Kaza namazı ne zaman kılınır? Kaza namazına nasıl başlanır?

Vakit namazlarında olduğu gibi belirli zaman aralıklarında kılınma şartı olmayan kaza namazları, kerahat vakti dışında istenilen zamanda kılınabilir. Örneğin; Geçmişte kılınmayan bir öğle namazının kazası için öğle vaktini beklemeye gerek yoktur. Hiçbir namazın kılınmaması gerektiği kerahat vakti, güneş doğduktan 45 dk sonra ve güneş batmadan 45 dakika önce ile güneşin tam tepede olduğu öğle vaktinden yarım saat önce öğle namazının girişinin olduğu vakte kadar ki zamanı içerir.

TIKLA OKU: EN GÜZEL TEVBE-İ İSTİĞFARLAR! TÖVBE DUALARI

VAKTİ KAÇAN KAZA NAMAZI NASIL KILINIR? SÜNNET NAMAZLARIN KAZASI VAR MI? SÜNNETLER KAZA EDİLİR Mİ?

Kaza namazı nasıl kılınır? Kaza namazı borçları ödenir mi?

Kazaya bırakılan 5 vakit namazın kazası farz, yatsıdan sonra kılınan vitirin kazası vacip, sünnetlerin kazasını da kılmanın sünnet olduğu bilinmektedir. Kazası sünnet olanın sadece sabah namazının sünneti olduğu görüşler vardır. Sabah namazı kılınamamışsa, öğleye kadar kılınınca farzıyla beraber sünneti de kaza edilir, öğleden sonra kalınınca sadece farz kaza edilir.

Vaktinde kılınmayan kimi vakit sünnetleri sonradan kaza yapılabilir. Örnek verecek olursak; cemaat sevabını kaçırmamak için farz önce kılınıp iki rekat sünnetten sonra ayrıca sünnet kılınır. Cuma namazının ilk sünneti hutbeden önce kılınamadığında, cumanın farzından sonra kaza olarak kılınır. Bu sünnetlerin haricinde diğer vakit namazlarının sünnetleri kaza edilmez. 

TIKLA OKU: ADETLİ KADIN NAMAZ VE ORUÇLARI KAZA ETMELİ Mİ?

KAZA NAMAZINA NİYET NASIL YAPILIR? KAZA NAMAZI NİYETİ:

Kaza namazlarından bir tanesine niyet ederken şunlar söylenebilir:

Örneğin: "Niyet ettim Allah rızası için, vaktine yetişip de kılamadığım ilk akşam namazını kılmaya" yahut "son akşam namazını kılmaya." denilebilir. Bir başka şekliyle de "Üzerimde olan bir sabah ya da ikindi namazını kaza ediyorum" niyet yeterlidir.

SABAH NAMAZININ KAZASI NASIL KILINIR?

Sabah namazının kazası nasıl kılınır?

- Öğleden önce kaza edildiğinde vakti içinde kaza edilmiş olur.

Sabah namazının sünnetini kaza ederken, "Allahım niyet ettim senin rızan için sabah namazının sünnetinin kazasını kılmaya." denir.

Sabah namazının farzını kaza ederken, "Allahım niyet ettim senin rızan için sabah namazının farzının kazasını kılmaya." diye niyet edilir.

TIKLA OKU: SABAH NAMAZININ KAZASI NASIL KILINIR?

ÖĞLE NAMAZININ KAZASI NASIL KILINIR?

Öğle namazının kazası nasıl kılınır?

Öğle namazını kaza ederken, "Allahım niyet ettim senin rızan için öğle namazının farzının kazasını kılmaya." denir.

TIKLA OKU: ÖĞLE NAMAZININ KAZASI NASIL KILINIR?

(Öğle namazının kazasında farzının kılınışı bölümüne bakınız...)

İKİNDİ NAMAZININ KAZASI NASIL KILINIR?

Kaza namazı nasıl kılınır?

İkindi namazını kaza ederken, "Allahım niyet ettim senin rızan için ikindi namazının farzının kazasını kılmaya." denir.

TIKLA OKU: İKİNDİ NAMAZININ KAZASI NASIL KILINIR?

(İkindi namazının kazasında farzının kılınışı bölümüne bakınız...)

AKŞAM NAMAZININ KAZASI NASIL YAPILIR?

Akşam namazı nasıl kılınır? Akşam namazı kılınışı

 "Allahım niyet ettim senin rızan için Akşam namazının farzının kazasını kılmaya." denir.

TIKLA OKU: AKŞAM NAMAZI NASIL KILINIR?

(Akşam namazının kazasında farzının kılınışı bölümüne bakınız...)

İLİŞKİLİ HABER

Kaza namazı nasıl ve ne zaman kılınır? 1 günlük kaza namazı kaç rekat?

BİR YORUM YAPIN 0