BİLSEM sınavı nedir ve kimler katılabilir? BİLSEM sınavı tarihleri 2022

Okullarla beraber öğrencilerin ve velilerin de gündeminde olan BİLSEM sınavına günler kaldı. Son zamanlarda Google arama motorlarında en çok aratılan BİLSEM sınavı nedir? BİLSEM sınavına kimler katılabilir ve ne zaman yapılacak sorularının cevabını ayrıntılarıyla haberimizde bulabilirsiniz.

HABERE AİT VİDEO İÇİN TIKLAYIN İZLE

Son zamanlarda adını sıkça duyuran, eğitimi destekleme amacıyla yapılan Bilim ve sanat merkezleri (BİLSEM), genel zihinsel yetenek, görsel sanatlar veya müzik yetenek alanlarında, özel olarak tanınan öğrencilerin kendilerini ilgi alanlarında geliştirmeleri ve eğitim görmeleri için açılan özel eğitim kurumlarıdır. 81 ilde hizmet veren öğrencilerin özel yeteneklerini ve potansiyellerini anlamaları, kendilerine ve topluma katkıda bulunabilmeleri için farklı eğitim programlarıyla zenginleştirilmiş BİLSEM'in 2022 başvuru ve sınav tarihleri belli oldu. BİLSEM sınavı 1, 2, 3 ve 4. sınıf seviyelerinde sınıf öğretmenleri tarafından yetenek alanlarına göre aday gösterilen öğrenciler arasından yapılacak. 

►Amaç: Örgün eğitim sisteminde, tüm öğrencilerle aynı müfredata tabi tutulan fakat diğer öğrencilerden ayırt edici bireysel yeteneklere sahip öğrencileri değerlendirmektir. Yani, özel yetenekli öğrencilerin sahip olduğu potansiyeli değerlendirmek üzere onlara özel müfredatlar hazırlayan destekleyici eğitim kurumudur.

BİLSEM sınavı

BİLSEM sınavı

Çocuklarda üstün zeka nasıl anlaşılır? Üstün zeka belirtileri neler?İLİŞKİLİ HABERÇocuklarda üstün zeka nasıl anlaşılır? Üstün zeka belirtileri neler?

BİLSEM BAŞVURU VE SINAV TARİHLERİ

10-21 Ocak 2022 tarihleri arasında öğrencilerin yetenek alanlarına göre aday gösterilme işlemleri gerçekleşti. 19 Şubat-8 Mayıs 2022 tarihleri arasında öğrenciler yetenek alanlarına göre değerlendirmeye alınacak. Başarılı olup kayıt hakkı kazanan öğrenciler 19 Ağustos 2022 tarihinde ilan edilecek.

çocuklarda yetenek sınavı

çocuklarda yetenek sınavı

BİLSEM SINAVINA KİMLER BAŞVURABİLİR?

Özel eğitim programının uygulandığı BİLSEM, her yıl gerçekleşen sınav ve mülakat sonucu başarılı olan öğrencileri eğitim programına katıyor. Öğrencilerin bireysel olarak başvuru yapamadığı BİLSEM'e, öncelikle öğrencilerin sınıf öğretmenleri tarafından aday gösterilmesi gerekiyor. Sadece birinci, ikinci ve üçüncü sınıf öğrencilerinin katılabildiği BİLSEM sınavı, tablet üzerinden interaktif bir şekilde yapılır. 

bilsem sınavına kimle katılıyor

bilsem sınavına kimle katılıyor

Öğrenci seçme aşaması temelde 3 adımdan oluşmaktadır:

  • Aday Gösterme Aşaması
  • Ön Değerlendirme Aşaması
  • Bireysel Değerlendirme Aşaması

BİR YORUM YAPIN 0