Duş alırken dikkat edilmesi gerekenler

Duş alırken yaptığınız bazı alışkanlıklar cildinize zarar verir. İşte duş alırken yaptığınız ve cildinizi zarar veren alışkanlıklar...

Duş almak bazı insanlar için bir temizlik eylemi iken bazıları için bir keyiftir. Cildinizi temizlediğinizi ve mikroplardan arındırdığını düşündüğünüz duş, aslında bazı yaptığınız hatalı alışkanlıklarla cildinize zarar verebilir. "Yasemin.com" ekibi olarak, sizler için duş alırken yaptığınız hatalı alışkanları derledik. 

İşte duş alırken yaptığınız zararlı alışkanlıklar:

ÇOK SICAK SU İLE YIKANMAMAK

Sıcak su gevşemenize ve rahatlamanıza yardımcı olabilir, fakat çok sıcak suyla yıkanmak cildinizin kurumasına sebep olabilir. Sıcak su yerine ılık su ile duş almak cildiniz için daha verimli olacaktır.

UZUN SÜRE DUŞTA KALMAK

Uzun süre duşta kalınca, cildinizin buruş buruş görüntü aslında cildinizin nem kaybettiğini gösterir. Bu yüzden çok uzun süreli duşlar almamaya özen gösterin.

CİLDİ NEMLENDİRMEK

Her cilt tipi duş sonrası nemlendirilmeye ihtiyaç duyar. Cilt tipinize uygun bir nemlendiriciyle her duştan sonra mutlaka vücudunuzu nemlendirin. Duştan sonra çok üşeniyorsanız, son durulama işleminden sonra bütün vücudunuza bebe yağı sürüp yeniden durulayabilirsiniz. Böylelikle cildiniz gereken nemi alacaktır.

AYAKLARI YIKAMAK

Duş alırken genellikle en çok unutulan adım ayakların yıkanmasıdır. Aslında duş, pedikür için en ideal yerdir. Bir ponza taşı yardımıyla ayaklarınızdaki ölü deriden rahatça kurtulabilirsiniz.

SERT KESELENMEK

Keselenmek oldukça yaygın kullanılan bir ölü deri atma yöntemidir. Ancak ölü derilerden kurtulmak için cildinizi sert bir şekilde fırçalarsanız teninizi incitebilirsiniz. Keseleme işlemi yapacaksanız, keseyi oldukça yumuşak ve dairesel hareketlerle uygulamalısınız. Ya da kese yerine vücut peelinglerini uygulayarak daha kolay şekilde ölü deriden cildinizi arındırabilirsiniz.

DUŞ SIRASINDA YÜZ YIKAMAK

Duş sırasında fazla buhar ve sıcak suya maruz kalması yüzünüzü oldukça hassas yapacak ve tahriş olmasına neden olacaktır. Bu yüzden duş sırasında yüzünüzü çok sık yıkamamaya özen gösterin.

LİFİ DUŞ ALINAN YERDE BIRAKMAK

Duş sonrası banyoda bırakılan lifler, bakterilere davetiye çıkaracaktır. Duş lifleri her ne kadar anti bakteriyel olarak bilinse de, bakteriler nem ve ısının olduğu alanlarda daha çabuk üreyebilir. Bu nedenle duştan sonra lifinizi serin ve kuru ortamda muhafaza etmeye özen gösterin.

HER GÜN SAÇ YIKAMAK

Her gün yıkanan saç nem kaybeder ve kuru ise daha kuru, yağlı ise daha yağlı olmasına sebep olur. Özellikle sıcak yaz günlerinde günde birkaç kez duş alınacak ise saçları yıkamamaya özen gösterin.

Busenur Karakaya Yasemin.com - Yayın Koordinatörü ve İçerik Sorumlusu
Yasemin - Busenur Karakaya

Editör Hakkında

2015 yılında Kanal 7 Medya Grubu'nun Haber7.com bünyesinde stajyerlik yaptı. 2016 yılında Haber7.com Kurumsal İletişim Sorumlusu olarak mesleğe ilk adımını atarak sonrasında İçerik Editörü ve Sosyal Medya Uzmanı olarak görev aldı. 2018 yılında yeni kurulan Yasemin.com Kadın Sitesinde önce SEO editörü sonrasında Haber Şefi olarak görev yaptı. 2021 yılında Yasemin.com'un Yayın Koordinatörü ve İçerik Sorumluluğu ünvanını alarak çalışmalarına devam ediyor.

BİR YORUM YAPIN 0